Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykorzystać rynny w ogrodzie

Pozostałe nam po budowie i wyposażaniu dachu rynny możemy spożytkować w ogrodzie. Ich charakterystyczny kształt oraz właściwości, które pozwalają na ciągły kontakt z wodą sprawiają, że znajdą zastosowanie do sporządzenia kilku pomysłowych realizacji. Do czego możemy ich użyć?

Jak wykorzystać rynny w ogrodzie

Dlaczego rynny?

Materiały, z których wykonano rynny, są odporne na korozję i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. To sprawia, że są odpowiednie do wykonania z nich przedmiotów, które mogą przez cały sezon być umieszczone na zewnątrz budynków – mieszkalnego lub gospodarczego. Ich wydłużony kształt wydaje się idealny, by użyć ich w formie naczynia. Na korzyść rynien jako materiału do wykorzystania przez majsterkowicza przemawia również to, że ich długość możemy dowolnie skracać, a najlepiej to zrobić za pomocą piły do cięcia metalu, którą możemy również ciąć rynny wykonane z tworzywa sztucznego.

Wielo- i jednopiętrowy kwietnik z rynien

Pierwszym zastosowaniem, jakie znaleźć mogą nieużywane rynny, jest wykonanie z nich kwietników. Pocięte na mniej więcej metrowe fragmenty, umocowane na ścianie budynku lub połączone ze sobą mocnym sznurem jeden nad drugim stworzą w efekcie piętrowy, niespotykanego kształtu kwietnik. Zasadzić w nim możemy zioła czy dekoracyjne kwiaty – w tym wypadku będziemy musieli zadbać o regularne podlewanie roślin. Jest to spowodowane wydłużonym kształtem i niewielką głębokością rynien, z których szybko odparowuje woda. Mając to na uwadze, możemy zasiedlić nasz rynnowy kwietnik takimi przedstawicielami świata roślin, które nie potrzebują wiele wilgoci w glebie.

Idealne do tego celu nadadzą się sukulenty, zwłaszcza te o niewielkich rozmiarach, które dodatkowo będą malowniczo się prezentować na przykład w ocynkowanej, długiej donicy. Aby uatrakcyjnić wygląd niecodziennego kwietnika, możemy użyć następujących sposobów:

- jeśli dysponujemy fragmentami rynien wykonanych z różnych materiałów, każda z nich może stanowić osobne piętro ułożonego poziomo piętrami kwietnika. Do użycia będą idealne rynna z drewna, ocynkowanej stali, miedzi, ciemnego tworzywa sztucznego,
- kiedy nie posiadamy rynien z różnych materiałów, korzystne będzie przemalowanie ich kolejnych pięter na różne kolory,
- jeśli nie zamykamy boków każdego piętra denkami, możemy tak zamocować całość, aby lana z góry woda przelewała się z piętra na piętro aż do samego dołu, skąd może spadać na ziemię. W tym wypadku warto zastosować glebę zwartą, gliniastą, aby spływający strumień nie wypłukał jej i siłą grawitacji nie znalazła się wśród trawy,
- rynnowy, pojedynczy kwietnik możemy też po zapewnieniu mu stabilności ustawić na ogrodowym, drewnianym stole. W takim szczególnie urokliwie wyglądają wonne zioła i aromatyczne, polne kwiaty.

Jak wykorzystać rynny w ogrodzie

Inne zastosowania rynien w ogrodzie

Długie rynny stanowią idealną grządkę do wysiewania w nich nasion różnych roślin, w tym ozdobnych. Z tego względu nadają się do szklarni, gdzie, ustawione tuż obok siebie, oszczędzają miejsce i trwale rozdzielają poszczególne rzędy roślin wysiewanych rzutowo. Co więcej, gładka powierzchnia wnętrza takich naczyń ułatwia i przyspiesza przemieszczenie sadzonek do wykopanej wcześniej grządki pod odkrytym niebem – wystarczy przenieść je wraz z rynną w pobliże grządki i zsunąć wraz z ziemią wprost do przygotowanego wcześniej miejsca.
Fragmentem rynny możemy też zastąpić korytko do wysypywania karmy dla naszego drobiu – w tym przypadku również należy zapewnić naczyniu solidną podporę.