Jak wykorzystać trociny?

Jeśli tylko w naszym przydomowym warsztacie obrabiamy drewno, jesteśmy pokaźnie zaopatrzeni w trociny. Nie warto ich się pozbywać, bo sposobów na ich wykorzystanie jest bardzo dużo. Co możemy zrobić przy udziale trocin?

Jak wykorzystać trociny

Jeśli tylko w naszym przydomowym warsztacie obrabiamy drewno, jesteśmy pokaźnie zaopatrzeni w trociny. Nie warto ich się pozbywać, bo sposobów na ich wykorzystanie jest bardzo dużo. Co możemy zrobić przy udziale trocin?

Trociny od wieków były wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Znajdowały zastosowanie nie tylko jako tani (i niezbyt wydajny) opał, ale też jako materiał do wysypywania klepisk, dzięki czemu stawały się one lepiej izolowane cieplnie. Ta właściwość trocin sprawiła, że stały się one jednym ze składników innego rodzaju posadzki – polepy – na którą składały się ponadto sieczka, plewy i glina – od klepiska różniła się lepszymi właściwościami cieplnymi i akustycznymi. O wielości zastosowań trocin niech zaświadczy fakt, że były one wykorzystywane na przykład, podobnie jak słoma, do przedzielania ich warstwą bloków lodu w zacienionych piwnicach pod powierzchnią gruntu.

Także współcześnie mamy dużo możliwości zastosowania trocin, choć polepszyły się warunki mieszkalne i zupełnie inaczej przechowujemy lód. Gdzie dzisiaj możemy spotkać ten materiał?

Ogrzewanie

Ostatnimi czasy dużą popularnością jako paliwo opałowe cieszy się pellet i brykiet z trocin. Można go używać w tych samych urządzeniach grzewczych, w których spalany jest węgiel lub drewno. Trociny są ze sobą spojone nie za pomocą kleju, ale są prasowane pod dużym ciężarem. Znaleźć możemy też piece dedykowane tylko do trocin – jednym z nich jest trociniak, wolnostojący piec zasilany jednorazowo na czas palenia za pomocą wymiennego wkładu. W zależności od tego, ile zgromadzimy w nim trocin (mogą być ubite), piec może palić się nieprzerwanie nawet przez 24 godziny – w tym wypadku jednak trzeba zadbać o minimalny dopływ powietrza do paleniska. Po zgaszeniu płomienia należy pozbyć się zalegającego w koszu wsadowym popiołu. Piecyki z blachy stalowej typu koza najczęściej stosuje się do ogrzewania garażu, warsztatu czy innych pomieszczeń gospodarczych. Spotkać też możemy piece na paliwo sypkie stosowane ciągle – w nich znajduje się zautomatyzowany podajnik.

Jak wykorzystać trociny

Nawożenie

Trociny są bardzo często stosowane jako nawóz organiczny. Dzięki ich rozkładowi gleba zyskuje próchnicę, aby to się jednak stało, mikroorganizmom w glebie należy dostarczyć niezbędnego do procesu rozkładu azotu. W tym celu składowane trociny przesypuje się preparatami z dodatkiem azotu – saletrą amonową, obornikiem, skoszoną trawą, mocznikiem lub kurzakiem. W przypadku nawożenia roślin trocinami duże znaczenie ma materiał pochodzenia – czy są to trociny drzew iglastych, czy liściastych. W pierwszym przypadku przekompostowanie nie jest konieczne, chociaż zalecane. Trociny z drzew liściastych trzeba przekompostować najmniej przez okres 4 miesięcy. Gotowym nawozem pokrywa się glebę (na 1 m² wystarczy 10 l), a następnie przekopuje się ją. Można też użyć trocin do ściółkowania w najbliższym pobliżu roślin. Prace przeprowadza się jesienią.

Wędzenie

Do domowego wędzenia produktów mięsnych stosuje się nie tylko drewno, ale również trociny i zrębki. To właśnie trociny dają dużo dymu, tak wymaganego w przydomowych wędzarniach. Najlepiej do tego celu nadają się pozostałości po cięciu, skrawaniu i struganiu dębu, grabu, buka, olchy i wszystkich drzew owocowych. Co ważne, aby wędzonki nie stały się w wyniku naszych zabiegów, kwaśne (piroliza), stosujemy tylko materiał wiadomego pochodzenia, odpowiednio wysuszony, czysty, bez śladów pleśni.

Domowe sposoby wykorzystania trocin

- trociny często spotykane są w klatkach domowych gryzoni. Ma to swoje uzasadnienie pod warunkiem, że nie wsypujemy wiórek prosto z tartaku lub warsztatu – nie są one przystosowane dla zwierząt domowych z tej racji, że pokryte są pyłem, który może nieduże zwierzęta uczulać,

- trociny, zwłaszcza drobne, mogą być użyte jako dekoracyjny dodatek do malowanych ścian. Po ich wymieszaniu z farbą a przed położeniem na ściany warto przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie pionowej powierzchni, dzięki czemu przekonamy się, czy uzyskamy zadowalający efekt,

- materiałem tym możemy napełnić worek treningowy. Dzięki temu będzie on tańszy i przez to, że mniejszy, łatwiejszy w transporcie. Trocinami możemy go wypełnić w domu, pamiętając, by uprzednio postarać się o trociny bez większych fragmentów pokawałkowanego drewna, które mogą przebić skórzaną powłokę. Z tej racji, że trociny ulegają zbiciu, po kilku miesiącach użytkowania worka dobrze jest wymienić cały jego wkład. Do środka możemy też wrzucić wymieszany z trocinami piasek (w ilości 40% piasku, 60% trocin).