Ekran zagrzejnikowy – rola, rodzaje i czy warto go wybrać?

Ekrany zagrzejnikowe cieszą się rosnącą popularnością. Te specjalne maty montowane na ścianie za grzejnikiem odpowiadają za zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu. W jaki sposób działają i jakie mają zalety? Czy warto je stosować? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Ekran zagrzejnikowy – co to jest i jaka jest jego rola?

Ekrany zagrzejnikowe, zwane też matami zagrzejnikowymi, to rodzaj zabezpieczenia pomieszczenia przed ucieczką ciepła do ściany. Zadaniem ekranu jest odbijanie ciepła, jakie emitują grzejniki. W ten sposób ograniczane jest zjawisko wchłaniania ciepła przez mur – zamiast tego kierowane jest ono do wnętrza pomieszczenia. 

Maty mogą odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego. To daje świetne rezultaty, zwłaszcza w przypadku grzejników żeliwnych starego typu, które nie działają na zasadzie konwekcji. Ekrany przydają się szczególnie w budynkach niedostatecznie ocieplonych. Mogą być też stosowane w ramach ogrzewania podłogowego.

Folia za kaloryfer może mieć różną szerokość, długość oraz grubość, która zazwyczaj wynosi od 3 do 5 mm. Maty są zazwyczaj produkowane ze spienionego polietylenu albo styropianu (polistyrenu EPS), a po jednej stronie są pokryte laminatem z folii aluminiowej. W zależności od rodzaju ekranu warstwa foliowa stanowi stronę wewnętrzną bądź zewnętrzną.

Sprawdź także: Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

ekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowy

Jaki ekran zagrzejnikowy wybrać? Rodzaje

Dostępne w sprzedaży ekrany zagrzejnikowe różnią się między sobą przede wszystkim materiałem wykonania, sposobem montażu oraz wymiarami. Na aspekty te warto zwrócić uwagę podczas wybierania maty zagrzejnikowej. Szczególnie istotny jest rodzaj produktu.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ekranów. Są one zróżnicowane pod względem tzw. sposobu ekranowania i materiału, który został wykorzystany do ich produkcji. Należą do nich:

  • refleksyjny ekran zagrzejnikowy – do jego wykonania używana jest folia aluminiowa, styropian i papier. Zastosowanie styropianu sprawia, że ściana za kaloryferem nie nagrzewa się, a niemal całe ciepło jest oddawane w kierunku pokoju. Refleksyjna folia za grzejnik w niektórych sytuacjach może jednak doprowadzić do kilkuprocentowej redukcji mocy grzejnika;

  • absorpcyjny ekran zagrzejnikowy – do produkcji tego rodzaju mat wykorzystywane są tworzywa sztuczne (najczęściej spieniony polietylen), z których tworzone są kanały o różnej grubości. Po jednej stronie maty (tej przymocowanej do ściany) znajduje się dodatkowo folia aluminiowa. Strona skierowana do grzejnika jest natomiast malowana specjalną farbą, co służy usprawnieniu procesu absorpcji ciepła. W przeciwieństwie do ekranów refleksyjnych modele absorpcyjne są w stanie nieco zwiększyć moc grzejnika w niektórych sytuacjach. 

Grubość ekranu zagrzejnikowego

Wybierając ekran zagrzejnikowy, weź też pod uwagę jego grubość – standardowo powinien wynosić  3 mm. Jeśli jednak chcesz lepiej odizolować ścianę za kaloryferem oraz zwiększyć efektywność wymiany ciepła, postaw na nieco grubszą powierzchnię. Różnice grubości nie są jednak duże i najczęściej wynoszą od 2 do 3 mm.

Wymiary maty zagrzejnikowej

Ekrany zagrzejnikowe występują w różnych rozmiarach, co pozwala na ich dopasowanie do każdego typu grzejnika. Do najpopularniejszych wymiarów należą (długość x szerokość x grubość):

  • 5 m x 0,5 m x 3 mm,

  • 5 m x 0,5 m x 6 mm,

  • 10 m x 0,5 m x 3 mm,

  • 10 m x 0,5 m x 6 mm.

To standardowe modele, które pozwalają na przytwierdzenie produktu za większością popularnych modeli kaloryferów i grzejników. Nie kieruj się jednak popularnością wymiarową, ale zawsze przed zakupem produktu starannie wymierz grzejniki i na podstawie uzyskanych wartości wybierz pasującą matę.

ekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowyekran-zagrzejnikowy

Ekrany zagrzejnikowe – mata czy folia?

Na internetowych forach możesz znaleźć informację o tym, że wystarczy zamontować zwykłą folię aluminiową za grzejnikiem, aby wzmocnić efektywność grzejnika. Czy to prawda? Owszem, folia poprawi skuteczność grzewczą kaloryfera, ale nie będzie ona tak wysoka, jak w przypadku ekranu zagrzejnikowego.

Jeśli zatem chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości cieplne kaloryfera, mata za grzejnik jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że ekran umożliwia pełne wykorzystanie właściwości grzewczych urządzenia. Robi to znacznie lepiej i efektywniej niż zwykła folia aluminiowa. Co istotne, również wykorzystuje możliwości folii (po jednej stronie ekranu jest przyklejona jej warstwa), ale ponadto ma inne funkcjonalności, które dodatkowo usprawniają absorpcję ciepła.

Przeczytaj również: Najlepszy czas na wymianę grzejników

Wady i zalety stosowania ekranów grzejnikowych

Mata zagrzejnikowa ogranicza starty ciepła w mieszkaniu, dzięki czemu przyczynia się do oszczędności energii, obniżenia kosztów ogrzewania i bardziej efektywnego działania systemu grzewczego. Odbija nawet do 90% ciepła generowanego przez tylną część grzejnika. Stosowanie ekranów pozwala zaoszczędzić nawet do 5% zużywanej energii i znacząco ograniczyć straty cieplne. Już jeden metr ekranu sprawia, że zużyjesz nawet ok. 95 kg mniej węgla w sezonie grzewczym. To wszystko przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. 

Zalety te warto docenić, szczególnie w kontekście niskiej ceny samego ekranu, który kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Ponadto system grzewczy dzięki matom jest wydajniejszy i umożliwia skuteczniejsze ocieplenie pomieszczenia. Ekrany można zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym zainstalowane są grzejniki. Z mat można zatem korzystać nie tylko w salonie, kuchni czy sypialni, ale także w  łazience, toalecie albo garażu.

Nie bez znaczenia jest również nad wyraz prosty montaż takiego ekranu. Niektóre z mat zagrzejnikowych są samoprzylepne – nie wymagają więc stosowania żadnych, dodatkowych materiałów. Jeśli jednak nie posiadają takiej warstwy, przykleisz je do ściany za pomocą odpowiedniego kleju. Należy jedynie pamiętać, by przed przymocowaniem ekranu za grzejnikiem dokładnie określić jego rozmiar oraz przygotować podłoże – powinno być ono czyste, suche oraz wolne od pyłu i kurzu.

Stosowanie ekranów zagrzejnikowych to rozwiązanie pełne korzyści. Wykorzystaj je, aby w łatwy i niedrogi sposób cieszyć się cieplejszym mieszkaniem.

Data publikacji: 31.08.2015

Data aktualizacji: 09.12.2022