Ekran zagrzejnikowy – co to jest
Ekrany zagrzejnikowe zwane są inaczej matami. Dostępne są w wielu rozmiarach – różnią się długością, szerokością, a także grubością, która wynosi zwykle od 3 do 4 mm. Niewielkie różnice dostrzeżemy także w przypadku materiału, z którego zostały one wytworzone. Znajdziemy maty z polistyrenu EPS (czyli styropianu) czy spienionego polietylenu, które dodatkowo uzupełnione są po jednej stronie laminatem z folii aluminiowej.
Jak działa mata zagrzejnikowa
Zadaniem ekranu zagrzejnikowego jest odbijanie ciepła, jakie emitują grzejniki w kierunku ścian. W ten sposób ograniczane jest zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę – zamiast tego kierowane jest ono do wnętrza pomieszczenia. Tego typu maty mogą odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego – daje to wymierne rezultaty szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami grzejników żeliwnych starego typu, które nie działają na zasadzie konwekcji.
Korzyści wynikające ze stosowania ekranów
Mata zagrzejnikowa, dzięki temu, że ogranicza starty ciepła w mieszkaniu, przyczynia się również od oszczędności energii, obniżenia kosztów ogrzewania i bardziej efektywnego systemu grzewczego. Ich stosowanie pozwala zaoszczędzić nawet do 5% zużywanej energii, a jeden metr ekranu sprawia, że zużyjemy nawet ok. 95 kg mniej węgla w sezonie grzewczym. Zalety te warto docenić, szczególnie w kontekście niskiej ceny samego ekranu, za który zapłacimy zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie bez znaczenia jest również nad wyraz prosty montaż takiego ekranu. Niektóre z nich są samoprzylepne – nie wymagają więc stosowania żadnych dodatkowych materiałów. Jeśli jednak nie posiadają takiej warstwy, przykleimy je do ściany za pomocą za pomocą odpowiedniego kleju. Należy jedynie pamiętać, by przed przymocowaniem ekranu za grzejnikiem dokładnie określić jego rozmiar oraz przygotować podłoże – powinno być ono czyste, suche oraz wolne od pyłu i kurzu.