Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Ekran zagrzejnikowy – jak działa

Ekran zagrzejnikowy – jak działa

Ekrany zagrzejnikowe to coraz popularniejsze i chętnie stosowane produkty. Przeznaczone są do przytwierdzania na ścianie za grzejnikiem. Jaką pełnią rolę w tym miejscu, w jaki sposób działają i jakie zalety wynikają z nich stosowania?

grzenik z panelem zagrzejnikowymEkran zagrzejnikowy – co to jest

Ekrany zagrzejnikowe zwane są inaczej matami. Dostępne są w wielu rozmiarach – różnią się długością, szerokością, a także grubością, która wynosi zwykle od 3 do 4 mm. Niewielkie różnice dostrzeżemy także w przypadku materiału, z którego zostały one wytworzone. Znajdziemy maty z polistyrenu EPS (czyli styropianu) czy spienionego polietylenu, które dodatkowo uzupełnione są po jednej stronie laminatem z folii aluminiowej.

Jak działa mata zagrzejnikowa

Zadaniem ekranu zagrzejnikowego jest odbijanie ciepła, jakie emitują grzejniki w kierunku ścian. W ten sposób ograniczane jest zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę – zamiast tego kierowane jest ono do wnętrza pomieszczenia. Tego typu maty mogą odbijać nawet do 90% promieniowania cieplnego – daje to wymierne rezultaty szczególnie wtedy, gdy jesteśmy posiadaczami grzejników żeliwnych starego typu, które nie działają na zasadzie konwekcji.

Korzyści wynikające ze stosowania ekranów

Mata zagrzejnikowa, dzięki temu, że ogranicza starty ciepła w mieszkaniu, przyczynia się również od oszczędności energii, obniżenia kosztów ogrzewania i bardziej efektywnego systemu grzewczego. Ich stosowanie pozwala ekran zagrzejnikowyzaoszczędzić nawet do 5% zużywanej energii, a jeden metr ekranu sprawia, że zużyjemy nawet ok. 95 kg mniej węgla w sezonie grzewczym. Zalety te warto docenić, szczególnie w kontekście niskiej ceny samego ekranu, za który zapłacimy zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie bez znaczenia jest również nad wyraz prosty montaż takiego ekranu. Niektóre z nich są samoprzylepne – nie wymagają więc stosowania żadnych dodatkowych materiałów. Jeśli jednak nie posiadają takiej warstwy, przykleimy je do ściany za pomocą za pomocą odpowiedniego kleju. Należy jedynie pamiętać, by przed przymocowaniem ekranu za grzejnikiem dokładnie określić jego rozmiar oraz przygotować podłoże – powinno być ono czyste, suche oraz wolne od pyłu i kurzu.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć
Prawidłowe ocieplenie poddasza to nie wszystko. Jeśli ta strefa budynku ma być przeznaczona do celów mieszkalnych, konieczne jest też jej właściwe ogr...
Czytaj więcej

Ogrzewanie zimą

Ogrzewanie zimą
Sezon grzewczy trwa przez większość miesięcy w roku, chociaż urządzenia wytwarzające ciepło pracują w czasie jego trwania ze zróżnicowaną mocą. W zale...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników?
Nieodpowiednie rozmieszczenie rur prowadzących ciepłą wodę do grzejników może być jedną z przyczyn złego działania instalacji odpowiedzialnej za wytwo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.09.2015
Szczerze mówiąc jeszcze do niedawna nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, trafiłem na ekrany przez przypadek i rzeczywiście to działa. Ściana za grzejnikiem - nawet tym który długo pracował na cały regulator - sciana była chłodna.

Ocena i komentarz dla:

Ekran zagrzejnikowy – jak działa