Jak działa bojler?

Chcesz wiedzieć wszystko na temat bojlerów? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety ich budowy, opowiemy o sposobie działania oraz opiszemy rodzaje bojlerów i ich zastosowanie. Przeczytaj, a bez trudu wybierzesz dla siebie odpowiednie urządzenie!

Jeżeli szukasz szczegółowych informacji na temat bojlerów, to świetnie trafiłeś! W pierwszej części artykułu omówimy definicję oraz budowę najpopularniejszych urządzeń do ogrzewania wody. Kolejną część poświęcimy na dokładne opisanie sposobu działania bojlerów, by następnie przejść do rodzajów bojlerów oraz ich zastosowania. Lektura z pewnością ułatwi Ci samodzielny wybór takiego urządzenia oraz pogłębi dotychczasową wiedzę na jego temat. Zachęcamy do czytania!

Budowa bojlera

By w pełni zrozumieć zasadę działania bojlera, trzeba najpierw przyjrzeć się jego budowie oraz poznać funkcje wszystkich części tego urządzenia. Zatem do dzieła!

Czym jest bojler?

To urządzenie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) występujące w postaci zbiornika, w którym dochodzi do podgrzewania wody. Dzieje się to za sprawą umieszczonego wewnątrz elementu grzewczego, który z kolei zasilany jest z innego zewnętrznego źródła ciepła: kotła centralnego ogrzewania, kolektora słonecznego, kominka z płaszczem wodnym itd.

Niektóre bojlery wyposażone są także w tzw. grzałkę elektryczną z termostatem. Zdarza się również, że urządzenia te zasilane są nie jednym, a dwoma źródłami ciepła jednocześnie. Każdy bojler jest izolowany termicznie – ma to zapobiec utracie ciepła z urządzenia, co podnosi jego efektywność.

Jak działa bojler?

Bojler – budowa

Jak dokładnie zbudowany jest bojler i jakie funkcje pełnią najważniejsze części urządzenia? O tym poniżej.

  • Zbiornik emaliowany – jak wspomnieliśmy już na początku, bojler ma postać zbiornika, w którym magazynowana jest woda oczekująca na podgrzanie.  
  • Izolacja – sprawia, że temperatura jest utrzymywana wewnątrz zbiornika i nie wycieka na zewnątrz.
  • Wlot – każde urządzenie zawiera wlot, przez który do zbiornika dostaje się zimna woda.
  • Grzałka elektryczna – bez niej budowa bojlera elektrycznego byłaby niekompletna. Za pomocą grzałki podgrzewana jest woda. Jej moc waha się zwykle od 1,5 do 6 kW.
  • Wylot – to właśnie tędy wypływa na zewnątrz woda już po podgrzaniu.  

Warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach budowa bojlera elektrycznego jest nieco bardziej skomplikowana – urządzenie może być na przykład wyposażone w dwie grzałki zamiast jednej. Takie rozwiązane doskonale sprawdza się w wielu przypadkach, bo czasem może zdarzyć się przecież, że jedna z grzałek odmawia posłuszeństwa. W normalnych warunkach dwie grzałki zwiększają zresztą efektywność bojlera, gdyż podgrzewanie wody odbywa się wtedy znacznie szybciej.

Budowa bojlera może nieznacznie różnić się w zależności od rodzaju urządzenia, o czym będziemy wspominać w dalszej części tekstu. Zasadniczo jednak, najważniejsze i niezmienne części to: zbiornik, grzałka, wlot i wylot, zasilanie oraz izolacja.

Zobacz też: Co to jest pellet?

Jak działa bojler?

Schemat działania bojlera można łatwo wywnioskować już na podstawie jego budowy. Warto jednak szczegółowo go tutaj opisać. Poniżej opowiemy, jak działa bojler elektryczny, bo na jego podstawie najłatwiej wyjaśnić mechanizm funkcjonowania urządzenia.

Wyobraź sobie, że do wnętrza zbiornika poprzez wlot nalała się zimna woda. W tym momencie następuje automatyczne uruchomienie grzałki elektrycznej, która nagrzewa komorę zbiornika. Zanim zaczniesz jednak użytkować bojler, musisz ustawić na termostacie właściwą temperaturę – chodzi przecież o to, by oszczędzić wydatki na ogrzanie wody, a przy okazji dostosować ją do swoich potrzeb.

Co zrobić, by woda wypływająca z bojlera nie była ani za ciepła, ani za zimna? Musisz wiedzieć, że najbardziej optymalna temperatura wody to 45-55 stopni Celsjusza, choć przepisy dokładnie określają, że jej minimalna temperatura powinna wynosić 55 stopni. Chodzi o to, że jeżeli będzie ona chłodniejsza (35-46 stopni Celsjusza), w zbiorniku mogą rozmnożyć się tzw. bakterie Legionella, odpowiedzialne za rozwój zapalenia płuc.

Bakterie te giną na szczęście już w temperaturze 60-70 stopni, a więc stosunkowo łatwo się ich pozbyć. Jeśli wolisz jednak korzystać z chłodniejszej wody, po prostu pamiętaj, żeby od czasu do czasu (np. raz na tydzień) rozgrzać bojler mocniej w celu odkażenia go, czyli wybicia wszystkich niebezpiecznych bakterii.

Kiedy ustawisz się pożądaną temperaturę na termostacie, bojler będzie automatycznie nagrzewał wodę. W praktyce oznacza to, że jeśli zużyjesz już ciepłą wodę, a następnie wyłączysz kran, urządzenie samo ogrzeje kolejną partię wody – tak, by przy następnej kąpieli bądź myciu naczyń woda była miała znowu odpowiednią temperaturę.

O czym musisz pamiętać, kupując bojler? Budowa urządzenia przekłada się na jego funkcjonalność, ale liczy się także pojemność zbiornika. Im więcej ciepłej wody będziesz zużywać (bo np. masz kilkuosobową rodzinę), tym większy zbiornik będzie Ci potrzebny – ale pamiętaj, że wtedy bojler zużyje też odpowiednio więcej energii na jej ogrzanie. Pojemność bojlerów może wahać się od 10 do nawet 1000 litrów.

Zobacz także: Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Jak działa bojler?

Rodzaje bojlerów

Wybierając bojler do swojego domu, zwróć uwagę na to, że producenci oferują różnorodne rodzaje urządzeń tego typu. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najpopularniejszych bojlerów.

Bojler elektryczny

Bojler elektryczny to jeden z najczęściej spotykanych obecnie bojlerów, którego budowę omówiliśmy już we wcześniejszej części artykułu. Jak działa bojler elektryczny? Jego działanie opiera się na wspomnianej grzałce elektrycznej, która ogrzewa wodę wewnątrz zbiornika. Zastosowanie tego elementu daje możliwość regulacji temperatury wody, co stanowi znaczne ułatwienie podczas codziennej eksploatacji urządzenia. Zwróć uwagę na to, że grzałki elektryczne mogą mieć różną moc – zwykle do 6 kW.

Bojler dwupłaszczowy

Na rynku występuje też bojler dwupłaszczowy. Co to jest? To jedno z najnowocześniejszych urządzeń do podgrzewania wody w warunkach domowych. Bojler tego typu wyposażony jest w zasilanie z centralnego ogrzewania, które doprowadza wodę do tzw. płaszcza, czyli zbiornika zewnętrznego.

Woda magazynowana w tym zbiorniku przeznaczana jest do ogrzewania wody w zbiorniku wewnętrznym – mamy więc do czynienia z konstrukcją dwuzbiornikową. Musisz wiedzieć, że istnieje jedna kluczowa zaleta rozwiązania, jakim jest bojler dwupłaszczowy. Co to jest? Chodzi o szybkość nagrzewania wody, która – w porównaniu do bojlerów innego typu – jest tutaj zdecydowanie największa. Wszystko dzięki temu, że bojler dwupłaszczowy zapewnia maksymalną powierzchnię nagrzewania.

Bojler z wężownicą

Wymiennik wody z wężownicą to rozwiązanie bazujące na nieco innej konstrukcji. Wewnątrz zbiornika znajduje się specjalna rura w kształcie litery U, która nagrzewa wodę. Niestety w tym przypadku powierzchnia nagrzewania jest niewielka, więc cały proces trwa stosunkowo długo.

Nieco szybsze nagrzewanie można uzyskać, stosując bojler z podwójną wężownicą, ale efektywność jego ogrzewania nadal znacznie ustępuje bojlerowi dwupłaszczowemu. Warto jednak dodać, że poza sezonem grzewczym (bojler z wężownicą podłączany jest do kotła lub kominka) można tutaj używać też grzałki elektrycznej.

Jak widzisz, rodzaje bojlerów są bardzo różnorodne, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia, koniecznie zastanów się, jakie są Twoje potrzeby oraz możliwości finansowe.

Bojler – zastosowanie

Gdzie najlepiej zamontować bojler i w jakich sytuacjach najczęściej się on przydaje? Zerknij do poniższego podrozdziału, żeby wybrać urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w u Ciebie w domu.

Chcąc zaoszczędzić pieniądze wydawane na ogrzewanie wody, możesz zamontować bojler w łazience i w kuchni lub tylko w jednym z tych dwóch pomieszczeń. To drugie rozwiązanie jest całkiem popularne – niektórzy stosują bojler na przykład tylko w kuchni, a w łazience używają wody ocieplanej bezpośrednio przez centralne ogrzewanie. Dzieje się tak dlatego, że ciepła woda z bojlera stosunkowo szybko się kończy, trzeba więc używać jej bardzo oszczędnie, by w połowie brania prysznica nie okazało się, że jej zabrakło.

W łazience

Decydując się na bojler do łazienki, musisz zadbać więc o to, by jego pojemność naprawdę odpowiadała potrzebom Twoich domowników. Weź pod uwagę na przykład takie czynniki, jak przyzwyczajenia członków rodziny. Czy jest wśród nich ktoś, kto często bierze kąpiele w wannie? Jeśli tak, zadbaj o to, by podczas jej napełniania nie zabrakło ciepłej wody. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, kiedy wiele osób bierze prysznic jedna po drugiej. Nie może być tak, że pierwsza będzie miała ciepłą wodę, ale zabraknie jej dla ostatniej. Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny powinien wystarczyć bojler o pojemności 120 litrów.

Jak działa bojler?

W kuchni

Jak działa bojler w kuchni? W tej sytuacji Twoje potrzeby są zapewne mniejsze, bo do mycia naczyń nie potrzeba tyle wody, co w przypadku wieczornego prysznica. Wybierając bojler do kuchni, przede wszystkim weź jednak pod uwagę to, czy masz w domu zmywarkę do naczyń. Jeżeli tak, to będzie Ci potrzebne urządzenie o niewielkiej pojemności. Jeśli jednak myjesz naczynia wyłącznie ręcznie, to znów musisz przeanalizować średnie zużycie wody w ciągu dnia – a to zależy np. od tego, jak często i dla ilu osób gotujesz (czyli jak dużo naczyń masz zazwyczaj do umycia). Weź też pod uwagę fakt, że woda do mycia naczyń może mieć niższą temperaturę niż ta przeznaczona do kąpieli.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że kompleksowo przedstawiliśmy Ci wszystkie informacje na temat bojlerów. Teraz już wiesz, czym się kierować podczas wyboru tego urządzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze o podgrzewaczach wody, wejdź tutaj, a znajdziesz więcej przydatnych porad.