icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zaaranżować nowoczesny ogród? Podpowiadamy

Nowoczesny ogród to miejsce, w którym królują ład i harmonia. Minimalistyczny projekt doskonale sprawdzi się zarówno na małym trawniku przy domu szeregowym, jak i na dużym terenie okalającym dom jednorodzinny. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakładania nowoczesnego ogrodu.
 

Przejdź do następnych akapitów:

nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród przed domem powinien zaspokajać Twoje potrzeby

 

Ogród to bardzo ważne miejsce dla każdego posiadacza domu. Nie ma przy tym znaczenia, czy dysponujesz malutkim skrawkiem przed lub za budynkiem, czy też ogromnym ogrodem okalającym cały dom. Miejsce to możesz urządzić w sposób, który pozwoli Ci relaksować się każdego dnia na łonie przyrody. Aranżacja ogrodu nowoczesnego nie może być wykonana chaotycznie. Zacznij od dobrego projektu, który pozwoli Ci zaplanować układ, rozmieszczenie wszystkich elementów ogrodu, a także dopasować czas i kolejność wszystkich prac.

Ogród nie powinien być wyłącznie ozdobą Twojego domu. Zmarnowałbyś przestrzeń, gdybyś stworzył teren zielony, w którym nie da się w żaden sposób spędzić wolnego czasu. Dlatego uwzględnij podczas wykonywania projektu wszystkie te funkcje, które powinien spełniać Twój ogród.

Uwielbiasz przyjęcia na łonie przyrody? A może chcesz zapewnić kącik do zabawy najmłodszym domownikom? Zadbaj o zaspokojenie tych potrzeb już na etapie projektowania. Umieść w ogrodzie meble, na których z łatwością wypoczniesz. Rozplanuj oświetlenie, dzięki któremu będziesz mógł spędzać czas w ogrodzie po zmroku.

Oczywiście projekt powinien także zakładać spełnienie innych oczekiwań co do ogrodu. Umieść w nim te elementy, które są dla Ciebie ważne lub wręcz niezbędne w ogrodzie. Dzięki temu teren zielony stanie się miejscem dekoracyjnym, ale i funkcjonalnym zarazem.

nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród – jak z łatwością go stworzyć?

Nowoczesny ogród przed domem powinien być dopasowany stylem do budynku. Dlatego niekoniecznie będzie się dobrze komponował ze starodawnym dworkiem czy wiejską chatką. Idealnie natomiast pasuje do współczesnych budynków jednorodzinnych czy zabudowy szeregowej.

O czym należy pamiętać podczas tworzenia nowoczesnego ogrodu? Jakie są najważniejsze elementy, które powinny się w nim znaleźć? W gruncie rzeczy wyznaczniki nowoczesnego ogrodu są bardzo łatwe do spełnienia.

Roślinność – dominacja trawy i prostych nasadzeń

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie charakteryzuje się dużą oszczędnością i raczej małym urozmaiceniem. Tereny te bardzo często są pozbawione drzew. Jeśli już one występują, najlepiej, gdy są posadzone w równych liniach czy geometrycznym porządku. Zapomnij zatem o chaotycznych sadach owocowych. Z gatunków drzew dobrym wyborem będzie grab pospolity, klon, a także drzewka bonsai. Możesz zdecydować się na drzewa w ciekawych kolorach lub oryginalnym kształcie.

Nowoczesny ogród z trawami charakteryzuje się pięknym trawnikiem. Jest on jednym z najważniejszych elementów ogrodu. Niskie trawniki tworzą wyjątkową harmonijną przestrzeń. Możesz je przełamać lawendą lub wrzosem.

W nowoczesnym ogrodzie niemal nie występują kwiaty. Jeśli już się pojawiają, są sadzone grupowo i zbliżone do siebie gatunkowo. Dobrym wyborem mogą być pojedyncze krzewy przeznaczone do formowania, np. cis. Opcjonalnie sprawdzą się również krzewy, które rosną stożkowo. Jeśli natomiast zależy Ci na dekoracji pionowej, możesz zdecydować się na pnącza. Hortensja pnąca czy bluszcz pospolity dobrze wpasują się w nowoczesny ogród.

Nasadzenia w ogrodzie nie mają imitować natury. Są uporządkowane, rosną pod kontrolą, a każda roślina jest na swój sposób wyeksponowana.

Meble idealnie do nowoczesnego ogrodu

Meble są ważnym elementem każdego ogrodu. To one zapewniają miejsce do odpoczynku lub pozwalają na urządzenie przyjęcia czy też spotkania przy kawie. W pierwszej kolejności weź pod uwagę gabaryty mebli. Do małego ogrodu ogromna sofa i stół na dwanaście osób nie będą dobrym wyborem. W takiej sytuacji zdecyduj się na krzesła i niewielki stolik. W dużym ogrodzie natomiast możesz śmiało postawić na kanapy i fotele.

Podczas wyboru mebli do nowoczesnego ogrodu weź pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Współczesny techno rattan, metal lub drewno to materiały, po które możesz sięgać z powodzeniem. Niewielkie nowoczesne ogrody wymagają mebli o lekkiej metalowej konstrukcji. Ciekawym rozwiązaniem są także stoły ze szklanymi blatami czy też inne szklane dodatki.

Oświetlenie i inne dekoracje

W nowoczesnym ogrodzie możesz niemal zupełnie zrezygnować z dekoracji. Każda zasadzona w nim roślina, a także meble pełnią funkcję dekoracyjną. Powinieneś jednak uwzględnić oświetlenie. Pełni ono podwójną funkcję: jest dekoracją, ale przede wszystkim pozwala na spędzanie w ogrodzie czasu również po zmierzchu.

Podczas planowania oświetlenia koniecznie uwzględnij je w newralgicznych punktach. Mowa o furtce, wjeździe do garażu, wejściu do domu, a także o tarasie lub altanie, jeśli taka jest. Możesz także oświetlić kompozycje roślinne, by dodatkowo je zaakcentować.

Odpowiednim oświetleniem w ogrodzie będą lampy o geometrycznych kształtach. Okrągłe lub geometryczne lampiony również zaprezentują się bardzo ciekawie. Możesz też zdecydować się na kinkiety lub oświetlenie z wykorzystaniem listew ledowych.

Nawadnianie w ogrodzie

Nowoczesny ogród lubi automatyzację w podlewaniu. Odpowiednie systemy zraszające ukryte w trawie są odpowiednim wyborem do tak urządzanego ogrodu.

Równocześnie jednak możesz zdecydować się na wodę jako element aranżacji terenu. Geometryczne, niewielkie oczka wodne będą ciekawym rozwiązaniem. Woda może do nich spływać z metalowej lub szklanej kuli. Możesz również postawić ścianę wodną o statycznym przepływie wody. Jego projekt nie musi być trudny, jeśli skorzystasz z naszych wskazówek.

Ścieżki i podjazdy

Aby nowoczesny ogród był w pełni funkcjonalnym miejscem, nie możesz zapominać o ścieżkach i podjazdach. To istotny element aranżacyjny terenu urządzanego w nowoczesnym stylu. Elementy te charakteryzują się brukiem o dużej powierzchni. Elementy konstrukcyjne są ułożone w prostych liniach. Dobrym wyborem będą wielkoformatowe płyty betonowe, kamienne lub gresowe. Z trawnikiem powinny łączyć się niemal niezauważalnie.

nowoczesny ogród

Jak zaplanować nowoczesny ogród i o czym pamiętać?

Nowoczesne ogrody minimalistyczne coraz częściej pojawiają się w otoczeniu domów. To bardzo prosty do założenia i równie prosty do utrzymania projekt terenu zielonego. Jeśli jednak ma być zgodny z założeniami tego stylu, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Mniej znaczy więcej. Minimalizm i prostota w przypadku nowoczesnego ogrodu to bardzo istotna cecha. Nie zapełniaj ogrodu nadmiarem roślin, mebli czy elementów dekoracyjnych. Geometryczne formy i harmonijne układy pozwolą Ci stworzyć przestrzeń pełną ładu. Łatwiej w niej wypoczniesz, dużo łatwiej też rozplanujesz przestrzeń ogrodu.

Nie zapominaj o elementach użytkowych. Meble są niezbędne w ogrodzie, w którym chcesz spędzać wolny czas. Oświetlenie również jest istotnym elementem. Dzięki niemu ogród nie stanie się dla Ciebie po zmroku zamkniętym miejscem. Trawnik to jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Dbaj o niego. Przycinaj go regularnie, wybierz dobrej jakości trawę i zrezygnuj z łąk kwiecistych. Dzięki temu Twój ogród będzie prezentował się bardzo schludnie i elegancko.