Jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie przed szpakami i innymi ptakami

Ptaki w ogrodzie potrafią umilać czas pięknym śpiewem, a ich obserwacja przynosi wiele radości, zwłaszcza najmłodszym. Jednak szpaki czy wróble w ogrodzie potrafią również przysporzyć wiele problemów – szczególnie w okresie dojrzewania owoców, którymi się chętnie i obficie częstują. Co zatem możemy zrobić, aby zabezpieczyć nasze zbiory przed ptakami?

jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie

Ptaki w ogrodzie – sprzymierzeńcy czy szkodniki?

Obecność ptaków w ogrodzie może być postrzegana jako problematyczna. Zwierzęta mogą niestety brudzić, niszczyć uprawy i budować gniazda w nieodpowiednich miejscach. Jednak jeśli nauczymy się z nimi odpowiednio współegzystować i dzielić wspólną przestrzeń – zadbamy o to, by ich kryjówki były bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla nas (o tym, jak zbudować i gdzie umieścić domek dla ptaków przeczytamy tutaj i zasadzimy w naszym ogrodzie rośliny, które będą dla nich pożywieniem – mogą okazać się bardzo przydatne.

Większość gatunków ptaków żywi się owadami i pasożytami, które w przeciągu całego roku przynoszą wiele szkód. Same ptaki z kolei najbardziej problematyczne są jedynie przez 4-5 tygodni, w okresie owocowania drzew i krzewów, kiedy to potrafią uprzedzić nas w zbiorach wiśni, truskawek, borówek czy winogron. Dlatego zamiast je przepędzać, powinniśmy zwiększyć ochronę naszych plonów przez ten krótki czas.

jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie

Jak odstraszyć ptaki z ogrodu?

Jeśli chcemy zniechęcić ptaki przed odwiedzinami w naszym ogrodzie czy na działce w okresie owocowania drzew, możemy zastosować kilka tricków. Plastikowe imitacje drapieżnych ptaków, rozwieszone na gałęziach drzew płyty CD (a także inne odblaskowe elementy) lub balony z malunkiem dużej ptasiej głowy skutecznie odstraszają szpaki oraz wróble. Do naszej dyspozycji są także specjalne odstraszacze dźwiękowe. Zanim się jednak na nie zdecydujemy, upewnijmy się, że nie będą przeszkadzać sąsiadom lub domownikom.

 

Porada eksperta

Pamiętajmy, by wszelkie odstraszacze zdjąć tuż po zbiorze owoców, by ptaki nie zdążyły się z nimi oswoić. W przeciwnym razie podczas następnego dojrzewania wiśni, czy truskawek, zabezpieczenia nie przyniosą żadnego skutku.

Siatka najlepszym zabezpieczeniem przed ptakami

Najbardziej skutecznym sposobem ochrony owoców przed ptakami jest rozwieszenie na koronach drzew i krzewów siatki. Można nałożyć ją bezpośrednio na pojedynczych roślinach lub rozciągnąć ponad całym ogrodem. Takie rozwiązanie może nie prezentuje się atrakcyjnie, pamiętajmy jednak, że jest ono jedynie tymczasowe. Dojrzewanie owoców trwa od 4-5 tygodni, a dzięki siatkom nasze zbiory będą znacznie obfitsze. Przy ich zakładaniu zwróćmy uwagę na to, aby nie zostawiać prześwitów i wybierzmy materiał o jak najmniejszych oczkach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że głodne i sprytne ptaki nie przecisną się przez szczeliny.

jak zabezpieczyć owoce w ogrodzie

Jak zniechęcić ptaki do jedzenia owoców

Jeśli chcemy, aby ptaki przebywały w okolicy naszego ogrodu i pomagały nam w walce z mszycami, pędrakami i innymi pasożytami, ale jak najrzadziej zjadały wiśnie czy truskawki, posadźmy dla nich specjalne krzewy. Owoce, które są niejadalne dla ludzi, ale smakowite dla zwierząt (np. cis pospolity, berberys, dziki bez) mogą sprawić, że ptaki przestaną interesować się naszymi drzewami owocowymi.