LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zamontować lustro

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez jakiegokolwiek lustra. Jego obecność jest tak samo niezbędna, jak odpowiednia do niego oprawa świetlna, w której wyglądamy atrakcyjnie, świeżo i zdrowo. Wszystkie starania, jakie czynimy, by poprawić nasz wizerunek, zdadzą się na niewiele, jeśli lustro nie będzie prawidłowo przymocowane. Jak tego dokonać?

lustro

Przedpokój, garderoba, jeśli ją posiadamy, i łazienka – każda z tych przestrzeni nie może obyć się bez lustra. O ile w przypadku dwu pierwszych wnętrz zamocowanie zwierciadła nie stanowi problemu, inaczej będzie w łazience. Dlaczego? Jej ściany – jeżeli wcześniej nie zamocowaliśmy tam lustra – zajmuje glazura, a wiercenie w niej otworów jest znacznie utrudnione. Co więcej – w samym pomieszczeniu panują niespotykane nigdzie indziej w mieszkaniu warunki wilgotnościowe – powinniśmy to koniecznie uwzględnić przed zamontowaniem szklanej tafli na ścianie. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Lustro, a konkretnie jego tylna część, jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia. Bierze się to stąd, że niezwykle delikatna i podatna na zarysowania jest warstwa srebrzankowa, która umożliwia nam obserwowanie własnego odbicia. Jej fragmentaryczne nawet uszczuplenie skutkować będzie niepełnym obrazem nas samych, jaki przyjdzie nam oglądać każdego dnia. Także wierzchnia część lustra jest zagrożona – lakierowane szkło może się odbarwić i zniekształcać tym samym nasze odbicie. O ile jednak zewnętrze lustra zależy od jego jakości wykonania (a co za tym idzie – ceny), o tyle o  niezarysowanie warstwy srebrzankowej musimy zadbać sami.

Pierwszym sposobem jest przykręcenie lustra do ściany. Nie będzie to stanowiło problemu, o ile pomiędzy ścianą a lustrem nie ma położonej glazury. Planując prace remontowe lub wykończeniowe w łazience, możemy zacząć od bezproblemowego zamocowania (np. przez przyklejenie) zwierciadła na ścianie i obudowanie go płytkami. Technologicznie jest to proste rozwiązanie, ale obarczone pewnym ryzykiem – jeśli przyjdzie potrzeba ściągnięcia lustra choćby w celu wymiany na inne, będzie to bardzo trudne bez stłuczenia tafli.

Jeśli na ścianach łazienki zostały już położone kafelki, zamocowanie na nich lustra jest możliwe. Trudniejszym technicznie do przeprowadzenia i skutecznego działania będzie przewiercenie otworów w glazurze w celu zawieszenia szklanej tafli. Tutaj przyda się pewna ręka specjalisty i jego wieloletnia praktyka. Problemem nie tylko będzie wytyczenie zamocowań zgodnych ze wskazaniami poziomicy, ale takie ich wykonanie, by szkło wytrzymywało ich nacisk.

duże lustro

W celu przytwierdzenia lustra możemy posłużyć się dedykowaną specjalnie do tego celu dwustronną taśmą piankową. Jej użycie jest bardzo przyjazne i łatwe, a sam montaż błyskawiczny. Pamiętajmy jednak, aby przed przyłożeniem lustra z naklejonymi taśmami bardzo dokładnie zaznaczyć jego przyszłe granice – błąd może nas kosztować nierówno przytwierdzone lustro, bo oderwanie od ściany szkła z taśmą piankową będzie bardzo trudne. Decydując się na użycie taśmy, pamiętajmy, by była ona przeznaczona specjalnie do łazienek – w przeciwnym razie środek klejący może stracić swoje właściwości w kontakcie z parą wodną.

Poszukując odpowiedniego rozwiązania na przytwierdzenie lustra do ściany, możemy też wziąć pod uwagę zastosowanie kleju do luster. Jego skład nie uszkodzi warstwy srebrzankowej, a jeśli jest przeznaczony do łazienek, niestraszna mu będzie wilgoć. Aplikowany jest podobnie jak łazienkowy silikon sanitarny – za pomocą specjalnego pistoletu. Co ważne – po przyłożeniu lustra do ściany mamy możliwość skorygować nieco jego ustawienie. Klej jest wytrzymały na równi z taśmą, ale wiąże odrobinę dłużej – w sam raz tyle, by prawidłowo przytwierdzić zwierciadło.

Data publikacji: 20.11.2014