Produkty

Jak zamontować kompakt WC

Jak zamontować kompakt WC

Kompakt WC to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki, a także całego mieszkania. Jego montaż wymaga użycia podstawowych narzędzi oraz akcesoriów i jest na tyle prosty, że z powodzeniem wykonamy go samodzielnie. Oto jak to zrobić.

montaż kompaktu wcKrok 1. Połączenie miski lejowej ze spłuczką

Zaczynamy od połączenia ze sobą dwóch podstawowych elementów, z których zbudowany jest kompakt WC – miski oraz spłuczki. Na śruby nasuwamy metalowe podkładki, a potem uszczelki w kształcie stożka. Przekładamy je przez otwory w zbiorniku, nasuwamy kolejne podkładki i dokręcamy nakrętki. Na misce, w miejscu ustawienia na niej zbiornika, umieszczamy dużą uszczelkę. Nakładamy na nią zbiorniki, manewrując w taki sposób, by umieszczone w nim śruby przeszły przez otwory w misce. Do połączenia obu części wystarczy już tylko dokręcenie nakrętek motylkowych.

Krok 2. Podłączenie do instalacji

Króciec zaworu napełniającego umieszcza się w otworze wykonanym w bocznej części zbiornika – mocujemy go od strony, od której połączymy go wężykiem z instalacją. Przeciwległy otwór maskujemy natomiast zaślepką. Teraz nakładamy pokrywę zbiornika i mocujemy w niej przycisk spłukujący.

Miskę kompaktu łączymy z kanalizacją przy użyciu odpowiedniego prostego sztucera przyłączeniowego. Nasuwamy go na króciec miski, a następnie przysuwamy do ściany. Jeśli zbiornik od niej odstaje, rura wymaga skrócenia. Odmierzamy więc potrzebną jej długość, przycinamy i wyrównujemy krawędzie. W zależności od warunków naszej instalacji oraz zakupionego kompaktu możemy skorzystać także ze sztucera elastycznego – ułatwi on podłączenie urządzenie w przypadku, gdy jego króciec znajduje się na innej osi niż oś podejścia kanalizacyjnego. Połączenia nie wykonujemy jeszcze na stałe, wykonujemy jedynie przymiarkę.

Krok 3. Przymocowanie kompaktu do podłogi

Gdy znamy już optymalną długość sztucera i ostateczne położenie kompaktu, w otworach umieszczonych u dołu miski zaznaczamy na podłodze punkty, w których wywiercimy otwory. Odsuwamy urządzenie i wykonujemy potrzebne nawierty. Wkładamy w nie kołki, ustawiamy kompakt na miejscu (pamiętając o nałożeniu na sztucer rozety maskującej połączenie z kanalizacją) i przykręcamy do podłoża. Widoczne łby wkrętów maskujemy zaślepkami.

Krok 4. Mocowanie zaworu kątowego

Zanim przystąpimy do okręcenia korka podejścia wodnego, odetnijmy dopływ wody do instalacji. Na zawór nakładamy rozetę, gwint owijamy pakułami oraz uszczelniamy specjalną pastą. Wkręcamy zawór w taki sposób, by położenie króćca ułatwiało połączenie instalacji z WC za pomocą wężyka, które wykonujemy w następnej kolejności. Pamiętajmy, że wężyk nie może być skręcony i powinien swobodnie wisieć.

Krok. 5 Montaż deski sedesowejkompakt wc

Na śruby przeznaczone do mocowania deski nakładamy podkładki. Wkładamy je wygiętymi końcami w otwory w desce, którą następnie nakładamy na miskę – śruby powinny wejść w wykonane w niej otwory. Przykręcamy je za pomocą plastikowych nakrętek.

Krok 6. Prace wykończeniowe

Miejsce styku kompaktu z podłogą wypełniamy silikonem. W ten sposób zabezpieczymy szczelinę przed zbieraniem się w niej kurzu i brudu, ułatwiając sobie w ten sposób sprzątanie.

Na koniec sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń – odkręcamy wodę i kilka razy na próbę spłukujemy ją.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym?

Jak zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną pralni w domu jednorodzinnym?
Pralnia to specjalnie wydzielone miejsce w domu, w którym znajduje się pralka oraz suszarka. Jest rozwiązaniem, które pozwala zachować porządek w inny...
Czytaj więcej

Montaż baterii ściennej – krok po kroku

Montaż baterii ściennej – krok po kroku
Baterie ścienne są jednym z najważniejszych elementów armatury łazienkowej. Zazwyczaj umieszczane nad wanną lub umywalką stanowią niezbędne wyposażeni...
Czytaj więcej

Jak wymienić kran w wannie?

Jak wymienić kran w wannie?
W trakcie remontu łazienki przychodzi czas na wymianę starego kranu w wannie lub prysznicu. Na szczęście jest to jedno z najprostszych zadań, które b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować kompakt WC