Jak zamontować toaletę? Instrukcja krok po kroku

Toaleta to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki, a także całego mieszkania. Jej montaż wymaga użycia podstawowych narzędzi oraz akcesoriów i jest na tyle prosty, że z powodzeniem przeprowadzisz go samodzielnie. Zatem jak zamontować kompakt WC? Oto instrukcja krok po kroku!

Dobra kompaktowa toaleta jest łatwa w instalacji i obsłudze. Minimalizuje przestrzeń, jednocześnie maksymalizując wydajność. Kompaktową toaletę wystarczy podłączyć do dopływu wody na ścianie i  prawidłowo zamontować do odpływu w podłodze. Nic prostszego!

Jak zamontować toaletę? Instrukcja krok po kroku

Jednym z najpopularniejszych rodzajów toalet jest kompakt WC. Jest to najczęstszy wybór, gdy nie masz czasu, ani możliwości, by zamontować zestaw podtynkowy. Obecnie możesz znaleźć kompakty WC z odpływem poziomym oraz pionowym. To pierwsze rozwiązanie jest bardzo często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, jaki odpływ jest w Twojej łazience.

Standardowy zestaw kompaktu WC zawiera miskę, zbiornik, zestaw montażowy do zbiornika, zestaw kątowy do instalacji miski oraz uszczelki, którymi łączysz miskę ze zbiornikiem. Gdy wybrany model jest już w Twoim domu, można przystąpić do pracy. Jak zamontować toaletę? Oto nasz krótki poradnik.

Sprawdź także: Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał

Jak zamontować toaletę

Przygotowanie miejsca montażu

Zanim przystąpisz do montażu, odpowiednio przygotuj przestrzeń w łazience i zakręć główny zawór wody. Ustaw toaletę „na sucho”, w docelowym miejscu i sprawdź, czy jesteś w stanie na niej komfortowo usiąść i czy otwory zbiegają się ze sobą. Przy pomocy ołówka zaznacz miejsca, w których trzeba wywiercić dziury pod mocowania sedesu do posadzki. 

Zmierz również odległość sedesu od odpływu oraz podłączenia wody. Dzięki temu będziesz wiedział, jakiej długości powinny być przyłącza kanalizacyjne oraz wężyk od wody. Sprawdź również średnicę zaworu w ścianie, by dopasować odpowiednią końcówkę.

Montaż muszli 

Gdy wszystko jest gotowe, możesz przejść do głównego zadania. Jak zamontować toaletę? Pierwszym etapem jest instalacja muszli do podłoża. Niektórzy uważają, że ten element jest na tyle masywny, że będziesz w stanie go poruszyć i wystarczy na styku posadzki położyć silikon. Jest to jednak błąd. Nie szukaj półśrodków i dokładnie zamocuj sedes. 

Zacznij od wywiercenia otworów w posadzce. Aby nie uszkodzić płytek, skorzystaj z taśmy papierowej. Dzięki temu glazura nie pęknie i wiertło nie będzie się ślizgać. Warto również wyłączyć udar w wiertarce. W otwory wsadź kołki rozporowe, ustaw sedes i przykręć go śrubami. Następnie podłącz muszlę do kanalizacji. Miejsce styku sedesu z posadzką uszczelnij silikonem. 

Montaż zbiornika oraz podłączenie kompaktu wc

Połącz ze sobą miskę oraz spłuczkę. Na śruby nasuń metalowe podkładki i uszczelki w kształcie stożka. Przełóż je przez otwory w zbiorniku, nasuń kolejne podkładki i dokręć nakrętki. Teraz możesz przejść do kolejnego kroku. Jak podłączyć toaletę do instalacji? Króciec zaworu napełniającego umieść w otworze, który znajduje się na boku zbiornika. Nałóż pokrywę miski i zamocuj przycisk spłukujący. 

Spłuczka to jeden z elementów toalety, który od czasu do czasu warto wymienić. Jest to część ruchoma, z której korzystasz nawet kilkanaście razy dziennie. Po jakimś czasie mechanizm może się uszkodzić. Jak wymienić spłuczkę w WC? 

Montaż deski sedesowej

Ostatnim etapem w naszym poradniku „Jak zamontować toaletę” jest przykręcenie deski sedesowej. Na śruby przeznaczone do mocowania deski nałóż podkładki. Włóż je wygiętymi końcami w otwory w desce i nałóż na miskę. Upewnij się, że śruby weszły w przygotowane otwory. Przykręć je do miski za pomocą plastikowych nakrętek. Na koniec upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne. Odkręć wodę i spróbuj ją spłukać na próbę kilka razy. 

Zobacz jeszcze naszą instrukcję wideo:

Jak zamontować toaletę? Niezbędne narzędzia

Teraz gdy już wiesz, jak zamontować WC, warto jeszcze przyjrzeć się narzędziom, które są do tego zadania potrzebne. Dzięki temu przygotujesz się do pracy i nie będziesz musiał jej przerywać na wyjścia do warsztatu. Aby przeprowadzić montaż kompaktu WC, nie musisz mieć w swoim garażu specjalistycznych narzędzi. Do wykonania tego zadania potrzebne będą: 

Do montażu kompaktu WC nie musisz mieć specjalistycznych, profesjonalnych narzędzi. Jeśli brakuje Ci któregoś z wyżej wymienionych akcesoriów, możesz go kupić w naszym sklepie. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia oraz części do toalet!

Montaż toalety nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu instalacji hydraulicznych oraz kilka podstawowych narzędzi. Zatrudnienie fachowca może być sporym wydatkiem. Istnieje ryzyko, że ze względu na zajęte terminy będziesz oczekiwał na jego przybycie długi czas. Dzięki naszej instrukcji z pewnością poradzisz sobie samodzielnie w nieco ponad godzinę. Zrób to sam!

Data publikacji: 03.02.2016