Produkty

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat

Jest to najpopularniejszy rodzaj montażu zlewozmywaka. W ten sposób możemy zamontować zlewozmywak w blacie wykonanym z każdego materiału.

montaż zlewozmywaka wpuszczanegoW przypadku blatów z laminowanych płyt wiórowych lub drewnianych, otwór wytniemy samodzielnie wyrzynarką do drewna. Do montażu blatów wykonanych z kamienia naturalnego lub z konglomeratu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt lub pomoc fachowca.

Potrzebne narzędzia:
- wiertarka
- wyrzynarka do drewna
- klipsy do montażu
- silikon sanitarny
- taśma izolacyjna
- ołówek
- zlewozmywak (w komplecie z klipsami)

Krok 1 – wybór miejsca na zlewozmywak

Najlepiej będzie, jeśli zlewozmywak zamontujemy blisko odpływu i rury doprowadzającej wodę. W czasie wybierania miejsca na zlewozmywak warto uwzględnić również ergonomię. Prace kuchenne przyspieszymy, jeśli koło zlewozmywaka znajdzie się blat roboczy – dzięki temu będzie można od razu wstawiać do niego brudne naczynia. Z tego samego powodu z drugiej strony dobrze jest umiejscowić kuchenkę.

Krok 2 – przygotowanie otworu w blacie

Otwór na zlewozmywak najlepiej jest wyciąć na środku blatu (pomiędzy jego tylną a przednią krawędzią). Producenci często dołączają do zlewozmywaków szablony ułatwiające wycięcie otworu (szablon do wycięcia często umieszczany jest na kartonowym opakowaniu od zlewozmywaka). Jeśli do zestawu nie został załączony szablon, zlewozmywak kładziemy na blacie w miejscu montażu (dno ma się znajdować na górze) i odrysowujemy ołówkiem tę część, która będzie wystawać ponad blat. Wiertarką wywiercamy dwa otwory na dwóch jego przeciwległych narożach. Wyrzynarką do drewna wycinamy otwór, a jego krawędź uszczelniamy silikonem sanitarnym. Pracę możemy kontynuować po wyschnięciu silikonu.

Krok 3 – wstawianie zlewozmywaka

Przed instalacją zlewozmywaka dodatkowo możemy podkleić go taśmą izolacyjną. Zlewozmywak mocujemy za pomocą klipsów montażowych (klamerek) zlewozmywak wpuszczany w blatdołączonych do zestawu. Mocujemy pierwszą klamrę, następna będzie przeciwległa i pozostałe w dowolnej kolejności.

Uwaga! Na początku nie dokręcamy za mocno wszystkich klipsów, dopiero gdy lekko wkręcimy wszystkie, dokręcamy mocno każdy z osobna.

Krok 4 – montujemy syfon

Dokładnie łączymy wszystkie elementy i rurki instalacji odpływowej (korzystając z dołączonych do zestawu uszczelek), które łączą odpływy zlewozmywaka. Na koniec odkręcamy ciepłą i zimną wodę, sprawdzając szczelność instalacji.

Data publikacji: 24.02.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Domowe sposoby na zatkany zlew i inne awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej
Awaria w kuchni może bardzo uprzykrzyć życie lokatorom. Na szczęście z większością takich przypadków bardzo łatwo sobie poradzić. Dowiedz się, ...
Czytaj więcej

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?

Jaki zlewozmywak do kuchni wybrać?
Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego zlewozmywaka nie jest takie proste. Do wyboru masz modele jedno- lub dwukomorowe, robione ze stali nierdzewnej...
Czytaj więcej

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat