LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zamontować zlewozmywak wpuszczany w blat

Jest to najpopularniejszy rodzaj montażu zlewozmywaka. W ten sposób możemy zamontować zlewozmywak w blacie wykonanym z każdego materiału. W przypadku blatów z laminowanych płyt wiórowych lub drewnianych, otwór wytniemy samodzielnie wyrzynarką do drewna. Do montażu blatów wykonanych z kamienia naturalnego lub z konglomeratu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt lub pomoc fachowca.

zlewozmywakzlewozmywakzlewozmywakzlewozmywak

Spis treści:

Potrzebne narzędzia:

- wiertarka
- wyrzynarka do drewna
- klipsy do montażu
- silikon sanitarny
- taśma izolacyjna
- ołówek
- zlewozmywak (w komplecie z klipsami)

Krok 1 – wybór miejsca na zlewozmywak

Najlepiej będzie, jeśli zlewozmywak zamontujemy blisko odpływu i rury doprowadzającej wodę. W czasie wybierania miejsca na zlewozmywak warto uwzględnić również ergonomię. Prace kuchenne przyspieszymy, jeśli koło zlewozmywaka znajdzie się blat roboczy – dzięki temu będzie można od razu wstawiać do niego brudne naczynia. Z tego samego powodu z drugiej strony dobrze jest umiejscowić kuchenkę.

zlewozmywakzlewozmywakzlewozmywakzlewozmywak

Krok 2 – przygotowanie otworu w blacie

Otwór na zlewozmywak najlepiej jest wyciąć na środku blatu (pomiędzy jego tylną a przednią krawędzią). Producenci często dołączają do zlewozmywaków szablony ułatwiające wycięcie otworu (szablon do wycięcia często umieszczany jest na kartonowym opakowaniu od zlewozmywaka). Jeśli do zestawu nie został załączony szablon, zlewozmywak kładziemy na blacie w miejscu montażu (dno ma się znajdować na górze) i odrysowujemy ołówkiem tę część, która będzie wystawać ponad blat. Wiertarką wywiercamy dwa otwory na dwóch jego przeciwległych narożach. Wyrzynarką do drewna wycinamy otwór, a jego krawędź uszczelniamy silikonem sanitarnym. Pracę możemy kontynuować po wyschnięciu silikonu.

Krok 3 – wstawianie zlewozmywaka

Przed instalacją zlewozmywaka dodatkowo możemy podkleić go taśmą izolacyjną. Zlewozmywak mocujemy za pomocą klipsów montażowych (klamerek) dołączonych do zestawu. Mocujemy pierwszą klamrę, następna będzie przeciwległa i pozostałe w dowolnej kolejności.

syfonsyfonsyfonsyfon

Krok 4 – montujemy syfon

Dokładnie łączymy wszystkie elementy i rurki instalacji odpływowej (korzystając z dołączonych do zestawu uszczelek), które łączą odpływy zlewozmywaka. Na koniec odkręcamy ciepłą i zimną wodę, sprawdzając szczelność instalacji.

Data aktualizacji: 20.06.2024