LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zaprojektować ogród? Podpowiadamy

W naszym poradniku podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać projekt ogrodu, który będzie funkcjonalny i estetyczny. Wykonać go samodzielnie? A może zlecić to zadanie profesjonaliście? Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby cieszyć się własnym, idealnie zaprojektowanym ogrodem!

Jak zaprojektować ogród

Projekt ogrodu – najważniejsze kwestie

Projektowanie ogrodu to proces, który wymaga zrozumienia i analizy własnych potrzeb oraz możliwości, jakie oferuje przestrzeń wokół Twojego domu. Oto kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, zanim przystąpisz do pracy.

Przestrzeń do wypoczynku i spotkań

Zastanów się, czy ogród będzie Ci służył jako miejsce do prywatnego wypoczynku czy też planujesz organizować w nim spotkania towarzyskie. To wpłynie na wielkość tarasu, a także na to, czy warto uwzględnić w projekcie miejsce na grilla. Wówczas możesz zdecydować się również na altanę, która będzie służyć Ci jako nieformalne miejsce celebracji wspólnych chwil z najbliższymi.

Bezpieczeństwo i zabawa dla dzieci

Jeśli w domu są dzieci, projekt ogrodu musi uwzględniać bezpieczne dla nich przestrzenie do zabawy, które powinny być łatwe do adaptacji. Warto pomyśleć o miejscu, które w przyszłości można przekształcić, na przykład z piaskownicy w rabatę kwiatową.

Pielęgnacja ogrodu

Odpowiedz sobie na pytanie: kto będzie zajmował się ogrodem? Ile czasu możesz poświęcić dziennie na pielęgnację roślin? Jeśli masz doświadczenie ogrodnicze i zapał – możesz zasadzić nietypowe gatunki kwiatów, które ozdobią Twój ogród. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu, postaw na gatunki przystosowane do lokalnych warunków. Pozwoli Ci to znacząco zmniejszyć potrzebę ich pielęgnacji i podlewania.

Zgodność z otoczeniem

Projektując ogród, warto również pomyśleć o jego integracji z otoczeniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli opracowujesz projekt ogrodu przed domem. W takim wypadku najlepiej użyj materiałów podobnych do tych, które dominują w jego pobliżu. Dzięki temu stworzysz spójną i harmonijną przestrzeń. Ogrodzenie, choć jest ważnym elementem zabezpieczającym, może również pełnić funkcję estetyczną i stanowić tło dla roślinności.

Podpowiadamy jak zaprojektować ogród

Jak zaprojektować ogród? Projekt krok po kroku

Projektowanie ogrodu to proces, który wymaga nie tylko kreatywności i wizji, ale również metodycznego podejścia. Aby stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna, ważne jest, aby przeprowadzić prace w odpowiedniej kolejności. Oto, jak zaprojektować ogród swoich marzeń w kilku krokach.

Przygotowanie terenu

Teren pod ogród należy dokładnie oczyścić ze starych korzeni oraz niechcianych roślin. Jeśli planujesz większe zmiany krajobrazu, takie jak usypywanie skarp czy kopanie niecki pod oczko wodne, teraz jest najlepszy moment na te działania. Przygotowanie terenu to fundament pod wszystkie kolejne etapy projektowania.

Budowa elementów małej architektury

W zależności od Twoich potrzeb i preferencji, możesz zdecydować się na budowę altany, pergoli lub wędzarni. Projekty ogrodów przydomowych można wzbogacić o małe źródełko, które dodaje uroku i estetycznego wdzięku przestrzeni zewnętrznej. Dźwięk wody może działać kojąco, pomagając wyciszyć umysł i stworzyć atmosferę spokoju. Elementy małej architektury stanowią szkielet ogrodu, dlatego ich umiejętne rozmieszczenie jest kluczowe dla końcowego efektu.

Układanie instalacji

Przed przystąpieniem do dalszych prac warto zaplanować i ułożyć wszelkie instalacje. Instalacja elektryczna, niezbędna do oświetlenia ogrodu czy zasilania pompy wodnej w oczku wodnym, wymaga zatrudnienia wykwalifikowanego fachowca. Natomiast instalację wodną możesz zaprojektować i wykonać samodzielnie, pamiętając o odpowiednim rozmieszczeniu punktów nawadniających.

Nawierzchnie

Kolejny etap to budowa podjazdów, ścieżek, tarasów i miejsc wypoczynkowych. Wykonując projekty ogrodów przed domem, dobierz materiały nawierzchni tak, aby harmonizowały z wyglądem fasady i odpowiadały na potrzeby użytkowników. To ważna kwestia, ponieważ ścieżki i podjazd nie tylko ułatwiają poruszanie się, ale również wpływają na wygląd otoczenia.

Przygotowanie gleby i sadzenie roślin

Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować glebę – przekopać ją, odchwaścić i wzbogacić w niezbędne składniki odżywcze. Po kilku dniach, gdy gleba osiądzie, można przystąpić do sadzenia. Wybór roślin powinien być podyktowany nie tylko ich walorami estetycznymi, ale również wymaganiami dotyczącymi stanowiska, gleby i pielęgnacji. Planując roślinność, dobierz gatunki tak, aby ogród cieszył oko przez cały rok.

Zakładanie trawnika

Ostatnim etapem jest założenie trawnika. Możesz go wysiać z nasion lub położyć gotową darń. Ważne, aby do pierwszego koszenia, nadmiernie nie eksploatować powierzchni, co pozwoli młodym źdźbłom trawy na silne zakorzenienie i wzrost.

Jak zaprojektować ogród?

Projekt ogrodu – cena za m2

Dzięki dostępnym zasobom, takim jak książki, poradniki online, oprogramowanie do projektowania krajobrazu oraz inspiracje z mediów społecznościowych, można samodzielnie stworzyć własny, unikalny projekt ogrodu. Koszt takiego przedsięwzięcia zależy głównie od wybranych materiałów, roślin oraz ewentualnego sprzętu potrzebnego do jego realizacji.

Natomiast skorzystanie z usług architekta krajobrazu to nieco droższa opcja. Profesjonalne usługi projektowe mogą znacząco różnić się cenami, w zależności od doświadczenia projektanta, lokalizacji, zakresu przedsięwzięcia oraz indywidualnych wymagań klienta.Ile kosztują koncepcyjne projekty ogrodów przed domem? Aktualna cena wynosi od 5 do 15 zł za metr kwadratowy.Oznacza to, że projekt ogrodu o powierzchni około 500 metrów kwadratowych może kosztować od 1 500 zł do 3 000 zł.

W przypadku bardziej skomplikowanych projektów, gdzie wymagane są unikalne rozwiązania, specjalistyczne materiały czy szczegółowe plany techniczne, cena może wzrosnąć nawet do 6 000 zł lub więcej. Szacunki te dotyczą samego projektu koncepcyjnego, natomiast jego realizacja, czyli prace ziemne, zakup materiałów, roślin oraz prace ogrodnicze i budowlane, to dodatkowe koszty, które należy wziąć pod uwagę, planując budżet.

Jak zaprojektować ogród? Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy marzysz o spokojnym zakątku do relaksu, czy funkcjonalnej przestrzeni do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie oraz dopasowanie projektu do indywidualnych potrzeb.

Wszystko, co potrzebne do stworzenia wymarzonego ogrodu, znajdziesz w sklepach Castorama. Szeroki asortyment produktów obejmuje różnorodne rośliny, narzędzia ogrodnicze, systemy nawadniania, oświetlenie zewnętrzne, a także elementy małej architektury, takie jak fontanny, pergole czy donice.

Odwiedź sklep Castorama i już dziś zaprojektuj ogród swoich marzeń!