icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zarządzać swoim miejscem parkingowym?

To, że mamy wykupione miejsce parkingowe nie zawsze zapewnia nam do niego należyty dostęp. Jeśli znajduje się ono w miejscu ogólnodostępnym, może zdarzyć się, że nawet odpowiednie oznaczenie nie uchroni nas od tego, że zajmie je nieupoważniona osoba. Jak możemy zarządzać swoim miejscem parkingowym?

zapora parkingowaGdzie przydadzą się blokady parkingowe?

Prywatne miejsce parkingowe może znajdować się w wielu miejscach – nie tylko przy budynku mieszkalnym, ale i w pobliżu urzędów, sklepów czy siedzib firm. Jeśli posiadamy zarezerwowaną, wyznaczoną część, mamy prawo, aby ograniczyć wjazd na nią osób nieupoważnionych. Bywa, że wykorzystanie blokady parkingowej jest niekonieczne, bywa jednak również nieuniknione. Szczególnie w miejscach, gdzie parkować mogą osoby z zewnątrz, nasze miejsce jest narażone na zajęcie przez kogoś nieświadomego lub nierespektującego prawa. W takim wypadku zwykłe oznaczenia w postaci znaków mogą nie wystarczyć. Jeśli więc miejsce parkingowe ma być zarezerwowane tylko dla nas bądź naszych pracowników czy szefa, możemy w nim zamontować odpowiednią blokadę. Jaką?

Sposoby na ograniczenie wjazdu na miejsce parkingowe

Wyróżniamy następujące sposoby na wyznaczenie i zabezpieczenie swojego stanowiska parkingowego:

- blokady parkingowe – to specjalne ograniczniki w formie zapory, wykonane na specjalnie montowanym stelażu i zapobiegające minięciu przez samochód. Wśród nich spotkamy te zamykane na kłódki, a także blokowane za pomocą kluczy, posiadające zwykły zamek. Takie zapory parkingowe wykonane są z metalu odpowiednio zabezpieczonego przed korozją.

Czy wiesz, że…?

Niezależnie od konstrukcji blokady parkingowe są wykańczane w kolorach ostrzegawczych (najczęściej biało-czerwonych, srebrno-czerwonych czy czerwono-białych, a niekiedy czarne z żółtymi wstawkami) tak, aby zwrócić na siebie uwagę i były widoczne w ciemności. Posiadają specjalne taśmy odblaskowe, po to, żeby nie sposób było ich nie zobaczyć.

- słupki parkingowe – te, które można składać także możemy wykorzystać jako blokady parkingowe. Z reguły są zamykane na kłódki;słupek parkingowy
- ograniczniki wysokości – ten rodzaj blokady parkingowej nie pozwala zająć wyznaczonego stanowiska przez wyższe samochody, dlatego przydają się wszędzie tam, gdzie z jakichś powodów nie powinny parkować ciężarówki czy busy i z reguły korzysta się z nich przy wjazdach do parkingów podziemnych.

Jak korzystać z blokady parkingowej?

Jeśli dane miejsce należy do nas, mamy pełne prawo zamontować na nim rodzaj zabezpieczenia, które pomoże nam zachować stanowisko wyłącznie do własnych celów. Jest to kluczowe szczególnie wtedy, gdy wiemy, że w tym miejscu inne osoby często pozostawiały by swój pojazd w razie, gdyby akurat nie było tam naszego auta. Jeśli jednak nasze miejsce parkingowe nie sąsiaduje z odpowiednimi oznaczeniami, a zapomnieliśmy postawić blokadę, słupki lub zaporę ktoś wciąż może z tego stanowiska skorzystać. Pamiętajmy więc, aby każdorazowo po opuszczeniu naszego stanowiska podnosić i blokować wybrane zabezpieczenie. W ten sposób upewnimy się, że po powrocie miejsce będzie wolne.

blokada parkingowaMożemy również użyczać swojego miejsca poprzez zwolnienie blokady parkingowej, np. w sytuacjach, gdy wyjeżdżamy na urlop bądź zamykamy firmę czy lokal. Jeśli mamy pewność, że rano nikt już nie będzie korzystał z naszego miejsca, również na noc możemy zostawiać zaporę opuszczoną. Jeśli chcemy podnająć miejsce, umówmy się z daną osobą na dzielenie kosztów i ustalmy zawczasu wszelkie inne zasady, które pomogą nam na zgodne korzystanie z wytyczonego stanowiska. Być może konieczne będzie spisanie stosownej umowy, jeśli będziemy chcieli nie tylko użyczać naszego miejsca, lecz je również wynajmować.

Pamiętajmy, aby nie montować na własną rękę blokady parkingowej tam, gdzie nie przysługuje nam pełne prawo do wytyczonego miejsca. Dotyczy to większości ogólnodostępnych parkingów osiedlowych i śródmiejskich.

Data publikacji: 29.08.2017