icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kiedy wolno postawić zaporę parkingową?

Z zaporami parkingowymi spotykamy się na osiedlach mieszkalnych, w podziemnych garażach, a czasami przy sklepach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na danym miejscu może zaparkować tylko właściciel samochodu posiadający kluczyk do blokady. Jej postawienie jednak nie zawsze jest zgodne z prawem. Gdzie i pod jakimi warunkami możemy zastosować zaporę parkingową?

Do czego służy zapora parkingowa?

Zapora parkingowa jest elementem służącym do zabezpieczania przed dostępem dla pojazdów nieupoważnionych wjazdu na określony teren lub miejsca postojowego. Blokady tego typu występują w formie stałej (np. przenośne słupki lub umieszczane na stałe odbojnice) lub składanej. Te drugie zamykane są za pomocą rygla z kłódką lub wbudowanego zamka na kluczyk. Więcej na temat różnych rodzajów zapór przeczytamy tutaj.

Blokady parkingowe stosowane są na prywatnych parkingach, aby uniemożliwić zajmowanie miejsc nieupoważnionym samochodom. Najczęściej można je spotkać na stanowiskach dla osób niepełnosprawnych, na terenach przy pensjonatach czy we wspólnych garażach osiedli mieszkaniowych. Nierzadko stawiane są w formie rezerwacji miejsca dla stałego klienta lub mieszkańca posesji.

parkingparkingparkingparking

Stawianie blokad parkingowych w świetle prawa

W Polsce legalnie można zakupić atestowaną zaporę parkingową (atest gwarantuje trwałość materiałów wykorzystanych do produkcji oraz wytrzymałość zamka na próby zniszczenia), lecz nie każdemu wolno z takiego zakupu później skorzystać. Samodzielne postawienie blokady na miejscu parkingowym, bez uprzedniego otrzymania na to zgody, może wiązać się z grzywną nawet do 500 złotych.Zgody na stałą rezerwację postoju musi udzielić właściciel terenu. Taka reguła nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy zapora okazuje się być przeszkodą dla służb miejskich – jeśli uniemożliwia np. dojazd karetki musi być bezwzględnie usunięta.

Niemożliwe jest także stawianie blokad parkingowych na drogach, nawet jeśli są częścią prywatnego terenu.

Porada eksperta

Jeśli zarządca budynku, w którym mieszkamy, nie wyraża zgody na postawienie blokady na przypisanym do naszego lokalu miejscu parkingowym, nie oznacza to, że jest ono dostępne dla wszystkich. Jeśli ktoś regularnie zostawia samochód na opłacanym przez nas miejscu i uniemożliwia nam korzystanie z niego, możemy zgłosić to jako kradzież mienia.

zapora_parkingowazapora_parkingowazapora_parkingowazapora_parkingowa

Kto podejmuje decyzję w sprawie postawienia zapory parkingowej?

1. Gmina – jeśli chcemy postawić zaporę parkingową na terenie należącym do miasta, musimy uzyskać na to zgodę od zarządu gminy. Skorzystamy z tego jako mieszkańcy bloków z wielkiej płyty lub właściciele sklepów borykających się z regularnie blokowanym przez samochody prywatne podjazdem dla dostawców.

2. Wspólnota mieszkaniowa – kupując mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej, często otrzymujemy razem z nim przypisane do numeru lokalu miejsce parkingowe. Aby zyskać pewność, że nikt niepowołany nie będzie z niego korzystał, możemy poprosić zarząd wspólnoty o postawienie zapory parkingowej. Jeśli zdecydujemy się na to samodzielnie, zarządca ma prawo usunąć ją bez ostrzeżenia lub wezwać straż miejską, która wystawi nam mandat.

3. Prywatny właściciel terenu – jeśli jesteśmy posiadaczami terenu, na którym znajduje się miejsce parkingowe, możemy bez przeszkód postawić na nim zaporę. Ma to zastosowanie przy posesji domowej lub hotelach, których właściciele rezerwują postoje tylko dla gości.

Zapora_parkingowa_BayersystemZapora_parkingowa_BayersystemZapora_parkingowa_BayersystemZapora_parkingowa_Bayersystem