Jak zmienić mieszkanie w bloku w inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek zaprojektowany przez specjalistów. Dzięki czujnikom zintegrowanym z instalacją samoistnie wykonuje pewne zadania i sprawia, ze warunki wewnątrz są lepsze: panuje odpowiednia wilgotność powietrza, poziom natężenia światła jest właściwy, a temperatura optymalna. Czy można to osiągnąć również w mieszkaniu w bloku?

inteligentny dom

Sterowanie oświetleniem

Zła wiadomość jest taka, że przerobienie mieszkania w bloku na inteligentny dom jest niemożliwe. Dom nie staje się inteligentny w wyniku remontu czy przebudowania, ale musi być stworzony od podstaw. Nad jego projektem pracują specjaliści, podobnie z pracownikami budującymi fundamenty. Natomiast mieszkanie w bloku – i to jest bardzo dobra wiadomość – może korzystać z inteligentnych systemów, które ułatwią nam wykonywanie codziennych prac. To przy okazji rozwiązanie dużo atrakcyjniejsze cenowo od stawiania inteligentnego budynku.

Jednym z bardziej popularnych systemów inteligentnego domu stosowanych w zwykłych domach i mieszkaniach jest sterowanie oświetleniem. Dzięki korzystaniu z niego minimalizujemy zużycie energii elektrycznej, a więc płacimy mniej za rachunki i przysługujemy się ekologii. Ponadto stwarzamy najlepsze warunki oświetleniowe w danej chwili.

Czy wiesz, że…?

System sterowania światłem pozwala na zdalne kontrolowanie natężenia światła – ściemnianie go oraz rozjaśnianie. Współpracuje zarówno z tradycyjnymi źródłami światła, jak i diodami LED. Dzięki stosowaniu go możemy zgasić lub przyciemnić światło, nie wstając z fotela.

inteligentny dom

Sterowanie włącz/wyłącz

Włączanie i wyłączanie telewizora pilotem na nikim nie robi wrażenia – to standardowe rozwiązanie i bardzo wygodny sposób kontrolowania sprzętu elektronicznego. Gdyby w ten sam sposób dało się wyłączać inne urządzenia: żelazko, lampę stojącą czy czajnik elektryczny, życie stałoby się prostsze, jak też bezpieczniejsze – moglibyśmy w dowolnej chwili wyłączyć urządzenie, o odłączeniu którego zapomnieliśmy.

Dzięki kolejnemu rozwiązaniu inteligentnego domu – sterowaniu włącz/wyłącz – jest to możliwe. Sterowniki montowane w puszce instalacyjnej bądź obudowie oprawy oświetleniowej nie są widoczne, a więc nie wpływają negatywnie na aranżację pomieszczenia. Poprawiają za to funkcjonalność wybranych pokojów – w zależności od wariantu współpracują nawet z kilkoma obwodami elektrycznymi. Umożliwiają też sterowanie urządzeniami z telefonu, o ile zainstalowaliśmy odpowiednią aplikację. Nie musimy nawet znajdować się blisko włączanego lub wyłączanego sprzętu.

inteligentny dom

Akcesoria systemu inteligentnego domu

Poza sterownikami, które montowane są w puszkach instalacyjnych, możemy skorzystać także z akcesoriów zewnętrznych. Podczas gdy sterowniki są przeznaczone do konkretnych obwodów elektrycznych i stosowane na stałe, akcesoria pozwalają na uzyskanie mobilności. Użyjemy ich w każdym miejscu domu w dowolnym czasie, a nawet poza domem.

Popularnością cieszą się adaptery gniazd, czyli przejściówki. Wyglądają niemal jak rozgałęźniki elektryczne, przy czym mają tylko jedno wejście. Są przeznaczone do pojedynczego podłączonego do nich urządzenia, np. żelazka, ładowarki do telefonu, wieży, komputera. Włącza się je i wyłącza za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w telefonie.

W podobny sposób działa przedłużacz nożny, który wykorzystamy wszędzie tam, gdzie przewód elektryczny z urządzenia jest za krótki i nie sięga do gniazdka. Jego pracę również skontrolujemy dzięki prostej aplikacji zainstalowanej w smartfonie.