Wideofon czy domofon? Które urządzenie warto zamontować w swoim domu?

Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. W związku z tym, że w naszym lokum przechowujemy bezcenne dla nas rzeczy, chcemy mieć pełną kontrolę nad tym kogo wpuszczamy do wnętrza budynku. W takim przypadku decydujemy się na instalacje domofonów oraz wideofonów. Dowiedzmy się, które z tych urządzeń sprawdzi się w naszym domu, zapewniając nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie domofonu czy wideofonu powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, dzięki którym łatwiej będziemy mogli wybrać jedno z urządzeń. Warto także abyśmy zastanowili się na czym dokładnie polega instalacja domofonowa. Jeśli trzymamy w naszym domu drogocenne rzeczy powinniśmy także dodatkowo stworzyć w swoim lokum monitoringa jak to zrobić dowiemy się czytając ten artykuł.

Wideofon czy domofon? Które urządzenie warto zamontować w swoim domu?

Instalacja domofonowa – co to jest?

Oczywistym jest, że domofon służy głównie do rozpoznawania osób, które chcą dostać się do naszego domu. Mogą być one identyfikowane po głosie lub za pomocą obrazu widocznego na wideofonie. Ponadto instalacja domofonowa zamontowana na bramie wjazdowej na posesję, stanowi także element odgrodzenia budynku od terenu zewnętrznego. Dzięki urządzeniom ułatwiamy sobie, jak i odwiedzającym nas gościom, wejście do naszego budynku mieszkalnego. Więcej o tych oraz innych instalacjach dowiemy się z tego artykułu.

Również tradycyjny dzwonek do drzwi czy wizjer, które wydają się być przeżytkiem, nadal są montowane przy drzwiach wejściowych oraz bezpośrednio w nich. Tego typu przyrządy kosztują niewiele, ale są również praktyczne. Dzwonek informuje nas o tym, że ktoś z zewnątrz chce się dostać do naszego domu. Dzięki wizjerowi w drzwiach zobaczymy, kto się za nimi znajduje.

Zobacz także: Jaki czujnik gazu i czadu wybrać? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Funkcje oferowane przez domofony i wideofony

Nowoczesne instalacje tego typu posiadają wiele praktycznych funkcji, takich jak możliwość obserwowania otoczenia terenu lub zapisywanie zdjęć osób, które chcą wejść do naszego lokum – należy to do zalet wideofonów. Ponadto tego rodzaju urządzenia posiadają czytniki linii papilarnych, a także funkcję „nie przeszkadzaj” – możemy w wideofonie ustawić wyłączenie dzwonka na określony czas, by nikt nie zakłócał naszego spokoju.

Innowacyjne domofony wyposażone są dodatkowo w klawiatury kodowe czy czytnik biometryczny, co zapewnia nam szybki dostęp do chronionego przez instalację terenu. Ponadto posiadają one na przykład zamki szyfrujące do otwierania drzwi lub karty magnetyczne, które także odblokowują wejście do naszego domu.

Porada eksperta

Niezależnie od tego, które z urządzeń wybierzemy musimy zadbać o to, by przewody łączące wejście z domem i aparatami znajdującymi się wewnątrz były zainstalowane tak, żebyśmy w przyszłości mogli przezbroić instalację domofonową na wideofonową.

Wideofon czy domofon? Które urządzenie warto zamontować w swoim domu?

Czynniki mające wpływ na wybór instalacji domofonowej

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepsze – domofon, czy wideofon? Aby odpowiedzieć sobie na te ważne pytania musimy mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Między innymi duże znaczenie na to jakie urządzenie będzie dla nas bardziej funkcjonalne ma wielkość budynku w jakim mieszkamy, jego architektura oraz umiejscowienie. Podejmując decyzję o zakupie domofonu lub wideofonu musimy wziąć także pod uwagę czy w naszym domu mieszkają dzieci – ważne jest by i najmłodsi umieli sprawnie posługiwać się tego typu urządzeniami, by nie wpuszczać do domu obcych osób. Ostatecznie o kupnie tych sprzętów decydują nasze możliwości finansowe.