icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem

Inteligentny dom nie tylko daje poczucie komfortu, ale dba również o naszą kieszeń. Automatycznie działające oświetlenie, którym możemy zdalnie sterować lub ustawić tak, aby włączało się i wyłączało w odpowiednich momentach to jedno z udogodnień zbliżających nas do nowoczesnego życia. Jeśli chcemy urządzić inteligentny dom, zobaczmy, jakie rozwiązania świetlne będą odpowiednie.

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem – jak to możliwe?

Komunikacja sprzętów w inteligentnym domu możliwa jest zazwyczaj dzięki radiowemu przesyłowi sygnałów. Odpowiednie nadajniki i odbiorniki pozwalają na zdalne sterowanie danych urządzeń, w tym właśnie lamp i opraw oświetleniowych. W inteligentnym domu zakładamy specjalny system, który reguluje pracę sprzętów, a my możemy kontrolować go z poziomu aplikacji. Więcej o jego zaletach i tym, jak działa, przeczytamy tutaj.

Sterowanie oświetleniem możliwe jest dzięki wybranym przekaźnikom, nadajnikom, odbiornikom i zestawom sterowania. Będziemy również używać programatorów i pilotów.

Czy wiesz, że…?

Najbardziej znanym sposobem na sterowanie oświetleniem, jest jego ściemnianie i rozjaśnianie. Tego rodzaju udogodnienia stosujemy już od dawna. Z reguły w tego typu sterowniki wyposażone są lampy stojące podłogowe, które przeznaczone są do salonu lub sypialni. Możliwość zmiany natężenia, z jakim świeci dana żarówka, daje nam sposobność do zmiany nastroju i warunków panujących w pomieszczeniu.

Dowiedz się: Jak zmienić mieszkanie w bloku w inteligentny dom?

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem

Na jakim etapie budowy należy pomyśleć o inteligentnym sterowaniu światłem?

O tym, jak i czy stworzyć dom inteligentny należy pomyśleć już wcześniej, najlepiej na etapie budowy, jednak wprowadzenie nowych rozwiązań jest również możliwe. W momencie, gdy projekt jest dopiero wprowadzany w życie, łatwo będzie nam wprowadzić konieczne okablowanie systemu sterowania oświetleniem – musi jednak być zaplanowane już na wczesnych etapach budowy. Jeśli jednak marzy nam się inteligentny dom, choćby tylko w aspekcie uruchamiania i wykorzystania lamp, możemy skorzystać z rozwiązań systemów bezprzewodowych. Tego rodzaju urządzenia sterownicze komunikują się ze sobą drogą radiową.

Zobacz też: Bezpieczeństwo w inteligentnym domu – poznajmy Somfy

Urządzamy inteligentny dom – sterowanie oświetleniem

Co zyskamy dzięki zautomatyzowaniu oświetlenia w domu?

Możliwości ściemniania i rozjaśniania danej lampy to nie wszystko. Zgodnie z założeniami inteligentnego domu, system oświetleniowy powinien funkcjonować zgodnie z naszymi potrzebami, a także w taki sposób, aby maksymalnie zminimalizować rachunki za prąd zużywany przez poszczególne lampy. I tak oto dzięki sterowaniu oświetleniem zyskamy możliwość zgaszenia światła w całym domu za pomocą jednego przycisku. Za sprawą odpowiednich aplikacji, które współpracują z systemem zdalnego sterowania oświetleniem, mamy także szansę zapalić światło w danym pomieszczeniu jeszcze przed przyjściem do domu czy też sprawdzić czy któraś lampa nie jest dalej włączona, podczas gdy my jesteśmy w pracy. Innym udogodnieniem jest również zaprogramowanie działania poszczególnych opraw świetlnych, a także możliwość korzystania z nich za pomocą funkcjonalnych pilotów. Oświetlenie może być również sterowane automatycznie za pomocą rozmaitych czujników.

Za pomocą sprytnych sterowników oświetlenia stworzymy inteligentny dom, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, trybu życia i preferencji.