Jak wykonać przytulne siedzisko pod oknem

Wygodne siedzisko to wspaniały pomysł na wykorzystanie niezagospodarowanego miejsca pod oknem. Zwłaszcza jeśli nie mamy pomysłu na przestrzeń, w której spokojnie oddamy się ulubionej lekturze, posłuchamy muzyki, popracujemy przy laptopie. Siedzisko wyeksponuje nasze parapety, a w połączeniu z ciekawą roślinnością oraz ulubionymi książkami stanie się najpiękniejszym miejscem w naszym domu.

przytulne siedzisko pod oknem

Wymogi do stworzenia praktycznego siedziska są dwa. Pierwszy to umiejętność stworzenia mocnej konstrukcji, która utrzyma nasz ciężar, druga to odpowiednia ilość miejsca, które pozwoli nam urządzić wygodne miejsce przy parapecie.

Siedziska umiejscowione w okolicy okna, na parapecie, mają wiele ciekawych funkcji do spełnienia. Przede wszystkim tworzą w pomieszczeniu rodzinny nastrój, sprawiają, że pokój dzienny jest dużo bardziej przytulny w odbiorze. Siedziska, zwłaszcza zabudowane od dołu półkami, są także praktycznym miejscem do przechowywania drobnych przedmiotów. Tego typu rozwiązanie będzie idealne dla małych mieszkań.

Siedzisko ze schowkami

Stworzenie zabudowy ze schowkami rozpoczynamy od dokładnego wymierzenia wolnej przestrzeni w obrębie parapetu. Jeżeli ściany przy oknie nie mają skosów i siedząc możemy się o nie oprzeć, wystarczy nam głębokość siedziska zabudowy do ok. 40-50 cm i wysokości ok. 45 cm. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy się pokusić nawet o zabudowę 60 cm.

Najprościej będzie nam wykonać ją z gotowych szafek lub gotowych korpusów meblowych z dobranymi drzwiczkami, a różnice w szerokości zabudowy i wnęki należy wypełnić blendami. Jeśli czujemy się na siłach, całą konstrukcję możemy także zbudować samodzielnie, wówczas nasze siedzisko przykryjemy odpowiednio dociętym, bardzo mocnym blatem. Natomiast styki ścian uszczelniamy akrylem, a szczeliny przy oknie elastycznym silikonem lub listwami wykończeniowymi.

Na wierzch siedziska kładziemy miękki materiał. Może to być gąbka lub materac. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ siedzenie na twardym blacie byłoby wyjątkowo niewygodne. Miękkie podłoże wkładamy w poszewkę dowolnego koloru – najlepiej taką, która będzie idealnie komponowała się z resztą przedmiotów wchodzących w skład aranżacji naszego pomieszczenia. Tak przygotowany materiał i nakładkę na siedzisko mocujemy do blatu. W ten sposób nie będzie przesuwał się do zewnętrznej strony. Jednocześnie pamiętajmy, że co jakiś czas pokrowiec będzie trzeba wyprać, dlatego dobrym sposobem jego przymocowania będą taśmy rzepowe.

poduszka multikolor

Kilka uwag technicznych

Podczas planowania siedziska pamiętajmy, żeby zachować możliwość swobodnego otwierania okna. Do jego zasłaniania lepiej sprawdzi się i mniej miejsca zabierze roleta lub żaluzja, a nie tradycyjna firanka czy zasłony. Te ostatnie niepotrzebnie zwisałyby na nasze siedzisko.

Ściany w obrębie naszego siedziska przemalujmy zmywalną farbą. W ten sposób łatwo będzie nam doczyścić zabrudzoną powierzchnię, która z pewnością powstanie podczas codziennego użytkowania.

Dobrze wykonane i zaplanowane miejsce może nam posłużyć jako miejsce relaksu, może też pełnić funkcję domowej biblioteczki. W drugim przypadku zadbajmy o odpowiednie doświetlenie. Wsparciem dla światła dziennego powinna być lampa ścienna, najlepiej z regulowaną końcówką.  W pobliżu naszego siedziska dobrze zlokalizować też gniazdko elektryczne. Dzięki niemu będziemy mogli podładować baterię laptopa lub telefonu.

 

Data publikacji: 21.12.2015