Jak zrobić zadaszenie tarasu drewnianego? Instrukcja, materiały, narzędzia

Zadaszenie tarasu to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Niezależnie od pogody, pozwala na zachowanie przestrzeni na świeżym powietrzu. Dzięki temu można cieszyć się tarasem przez cały rok, bez względu na to, czy jest to lato, czy zima. W artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu, omówimy jego zalety oraz możliwości wyboru odpowiedniego zadaszenia tarasu.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zrobić zadaszenie tarasu drewnianego – instrukcja

Zadaszenie tarasu z drewna to doskonały sposób na zapewnienie sobie dodatkowej przestrzeni do wypoczynku w ogrodzie. Taras drewniany zadaszony chroni przed słońcem, deszczem i wiatrem, a także dodaje uroku oraz charakteru każdemu ogrodowi. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak zrobić zadaszenie tarasu drewnianego, tak aby było solidne i trwałe, a przy tym eleganckie oraz estetyczne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą instrukcją wykonania własnego zadaszenia tarasu drewnianego. Dzięki temu zabudowa tarasu drewniana będzie prezentować się naprawdę dobrze

Wybór i instalacja odpowiednich słupów

Wybór i instalacja odpowiednich słupów to ważny etap w procesie tworzenia zadaszenia tarasu drewnianego. Słupy powinny być wytrzymałe i stabilne, aby zapewnić odpowiednią nośność całej konstrukcji. Do zadaszenia tarasu drewnianego najlepiej wybrać słupy drewniane lub metalowe, które będą pasować do ogólnej estetyki ogrodu. Przed ich zakupem należy dokładnie zmierzyć wymiary tarasu, aby upewnić się, że będą odpowiednio wysokie i szerokie.

Po wyborze odpowiednich słupów należy je zamontować w odpowiednich miejscach na tarasie. Należy ustalić ich dokładne położenie, tak aby były one równoległe do siebie i odpowiednio odległe od krawędzi tarasu. Słupy należy zamontować za pomocą specjalnych kołków lub śrub, aby zapewnić ich stabilność i wytrzymałość. Po zamontowaniu słupów należy sprawdzić, czy są one równe i proste, a następnie przystąpić do montażu, by stworzyć zadaszenie tarasu drewniane nowoczesne.

Wykonanie pełnej konstrukcji nośnej

Jeśli chodzi o wykonanie konstrukcji nośnej do zadaszenia tarasu, istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze, trzeba zdecydować, jaki rodzaj zadaszenia będzie najlepszy dla danej sytuacji. Może to być zadaszenie wykonane z drewna, aluminium lub tworzywa sztucznego, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Kolejnym krokiem jest dokładne zmierzenie tarasu oraz określenie wymiarów i rozstawu słupów, na których będzie opierać się konstrukcja. Należy pamiętać, aby słupy zostały umieszczone w odpowiednich miejscach i zapewniły odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów do budowy konstrukcji. Ważne jest, aby były trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz. W przypadku drewna należy wybrać twarde gatunki, takie jak dąb lub sosna, które będą trwałe i wytrzymałe.

Jeśli chodzi o samo wykonanie konstrukcji, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego stolarza lub ekipy budowlanej, która będzie w stanie wykonać konstrukcję zgodnie z wymaganiami i zapewnić jej odpowiednią stabilność oraz trwałość.

Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas budowy, aby uniknąć ewentualnych wypadków. W przypadku wątpliwości lub braku doświadczenia w budowie konstrukcji nośnych zaleca się skonsultowanie się z fachowcem.

Stworzenie wybranego pokrycia dachowego

Jeśli chodzi o pokrycie dachowe do zadaszenia tarasu, istnieje wiele opcji do wyboru. Do najpopularniejszych należą dachy płaskie, skośne i drewniane. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, więc warto zastanowić się nad tym, które będzie najlepsze dla Twojego tarasu.

Dachy płaskie są proste w budowie i łatwe w utrzymaniu. Są również tańsze w porównaniu do innych rodzajów dachów. Jednak ze względu na brak spadku, woda może gromadzić się na ich powierzchni, co może prowadzić do uszkodzenia dachu lub jego niszczenia.

Dachy skośne są trwalsze i odporne na działanie wody niż dachy płaskie. Są również bardziej estetyczne oraz dodają charakteru budynkowi. Jednak wymagają większych nakładów finansowych na ich budowę i są trudniejsze w utrzymaniu.

Dachy drewniane są trwałe, estetyczne i dodają naturalnego charakteru budynkowi. Są również dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Jednak wymagają regularnej konserwacji i są droższe w porównaniu do innych rodzajów dachów.

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego do zadaszenia tarasu zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zalety oraz wady poszczególnych rozwiązań, aby mieć pewność, że wybrane przez Ciebie pokrycie dachowe będzie spełniało Twoje oczekiwania i będzie odpowiednie dla Twojego tarasu.

zadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasu

Przeczytaj również: Ondulina na dach – co to jest i jak pokryć dach onduliną?

Zadaszenie tarasu – potrzebne narzędzia

Jeśli planujesz wykonać zadaszenie tarasu samodzielnie, będziesz potrzebować następujących narzędzi:

 • Miarka: do zmierzenia odległości i wymiarów dachu i elementów konstrukcji,

 • Ołówek i papier: do rysowania planów i szkiców dachu,

 • Poziomica: do zapewnienia prawidłowego poziomu i równości konstrukcji,

 • Młotek gwoździe: do mocowania elementów konstrukcji,

 • Wiertarka lub wkrętarka: do wiercenia otworów i montażu elementów konstrukcji,

 • Pilarka: do cięcia elementów drewnianych,

 • Nożyce do blachy lub nożyce do metalu: do cięcia pokrycia dachowego,

 • Narzędzia do obróbki blachy: do zaginania i formowania blachy,

 • Śruby, nakrętki i uszczelki: do montażu pokrycia dachowego.

Oprócz wymienionych narzędzi możesz również potrzebować innych, w zależności od rodzaju i wymiarów dachu, na przykład piły do drewna lub wiertarki do betonu. Zalecane jest również posiadanie odpowiednich rękawic ochronnych, gogli i innych środków bezpieczeństwa, aby zapobiec urazom podczas pracy.

zadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasuzadaszenie-tarasu

Sprawdź również: Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Jakie materiały najlepsze do zadaszenia tarasu?

Wybór materiałów do zadaszenia tarasu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych opcji:

 • Drewno: jest trwałe, estetyczne i dodaje naturalnego charakteru budynkowi. Może być stosowane zarówno do konstrukcji dachu, jak i do pokrycia dachowego. Wymaga jednak regularnej konserwacji i może ulegać zniszczeniu w wyniku działania warunków atmosferycznych. Drewniane zadaszenie tarasu jest jednak bardzo często wybierane, mimo wad.

 • Blacha: jest trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Może być stosowana zarówno do konstrukcji dachu, jak i do pokrycia dachowego. Jednak jej montaż wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności.

 • Poliwęglan: jest lekkim i trwałym materiałem, który może być stosowany do pokrycia dachowego. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych i UV, a także na uszkodzenia mechaniczne.

 • PCV: jest lekkim i elastycznym materiałem, który może być stosowany do pokrycia dachowego. Ma dobre właściwości izolacyjne termiczne oraz akustyczne.

Podsumowując, wybór materiałów do zadaszenia tarasu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie zalety oraz wady poszczególnych materiałów, aby mieć pewność, że wybrane przez Ciebie rozwiązanie będzie spełniało Twoje oczekiwania i było odpowiednie dla Twojego tarasu.

Data publikacji: 27.12.2022

Data aktualizacji: 27.12.2022