Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Mączlik szklarniowy, jak sama nazwa wskazuje, to gatunek, który zasiedla nasze szklarnie oraz tunele foliowe. W przyjaznych warunkach potrafi rozmnażać się bardzo szybko. Najczęściej możemy go dojrzeć na kwiatach fuksji, gerberach, paprociach, szałwii i poinsecji. Mączlik lubi żółty kolor – dzięki temu możemy zlokalizować jego obecność w naszych uprawach.

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Przeczytaj także: Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Mączlik jest charakterystyczny – ma podłużne, nieco walcowate ciało pokryte białymi, mączystymi wydzielinami woskowatymi.

Niekiedy, głównie ze względu na swój wygląd, mączliki są porównywane do białych muszek, jednak daleko im do tego rodzaju owadów. Należą bowiem do pluskwiaków równoskrzydłych i zdecydowanie bliżej im do mszyc, a w szczególności do popularnych miodówek, zwanych inaczej koliszkami.

Mączliki posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, co znacząco wpłynęło na charakter i budowę środków do ich zwalczania.

Nieco o mączlikach

Uwielbiają kolor żółty, stąd często preferują odmiany roślin o bardzo jasnej tonacji. Stąd też obecność żółtych tablic, które umieszczamy w szklarniach na widocznym miejscu. Dorosłe osobniki mączlika latem, z reguły w lipcu, opuszczają pomieszczenie i żerują na roślinach ogrodowych, tutaj najczęściej wybierają chwasty oraz malwę. Do szklarni powracają ponownie jesienią, gdy na świeżym powietrzu zaczyna brakować pokarmu.

Dlaczego mączlik nie jest mile widzianym gościem?

Mączlik wydziela duże ilości spadzi miodowej, która znacznie ogranicza fotosyntezę roślin oraz wpływa niekorzystnie na oddychanie roślin. Jeśli masowo zaatakuje nasze rośliny, doprowadza do ich zasychania oraz więdnięcia. Przenosi także wirusy.

Jak go zwalczać?

Mączlik szklarniowy silnie reaguje na tablice chwytne o barwie zbliżonej do żółtej i żółtej nasyconej – osiada na nich. Podobnie działają także tablice w kolorze pomarańczowym, jakkolwiek ich skuteczność jest nieco niższa. W badaniach wykazano jednoznacznie, że najlepsze do odławiania mączlika szklarniowego są pułapki żółte, dodatkowo jeszcze podświetlane.

Do zwalczania mączlików można zastosować także jeden z preparatów: Admiral 100 EC, Nomolt 150 SC, Talstar 100 EC (na owady dorosłe) lub Rimon 100 EC (działa na larwy mączlika).

Dobrym sposobem na pozbycie się tych owadów będą także preparaty na mszyce. Oba te szkodniki roślin mają podobny aparat gębowy – kłująco-ssący.

Sprawdź też: Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Podczas zabiegu szczególnie dokładnie należy opryskać dolną stronę liści. Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach, które podane zostały przez producenta na etykiecie – instrukcji stosowania dołączonej do opakowania. Pełna lista środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz opisy ich zastosowania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.