Produkty

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?

Mączlik szklarniowy, jak sama nazwa wskazuje, to gatunek, który zasiedla nasze szklarnie oraz tunele foliowe. W przyjaznych warunkach potrafi rozmnażać się bardzo szybko. Najczęściej możemy go dojrzeć na kwiatach fuksji, gerberach, paprociach, szałwii i poinsecji. Mączlik lubi żółty kolor – dzięki temu możemy zlokalizować jego obecność w naszych uprawach.

zółte kwiaty w szklarniMączlik jest charakterystyczny – ma podłużne, nieco walcowate ciało pokryte białymi, mączystymi wydzielinami woskowatymi.

Niekiedy, głównie ze względu na swój wygląd, mączliki są porównywane do białych muszek, jednak daleko im do tego rodzaju owadów. Należą bowiem do pluskwiaków równoskrzydłych i zdecydowanie bliżej im do mszyc, a w szczególności do popularnych miodówek, zwanych inaczej koliszkami.

Mączliki posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, co znacząco wpłynęło na charakter i budowę środków do ich zwalczania.

Nieco o mączlikach

Uwielbiają kolor żółty, stąd często preferują odmiany roślin o bardzo jasnej tonacji. Stąd też obecność żółtych tablic, które umieszczamy w szklarniach na widocznym miejscu. Dorosłe osobniki mączlika latem, z reguły w lipcu, opuszczają pomieszczenie i żerują na roślinach ogrodowych, tutaj najczęściej wybierają chwasty oraz malwę. Do szklarni powracają ponownie jesienią, gdy na świeżym powietrzu zaczyna brakować pokarmu.

Dlaczego mączlik nie jest mile widzianym gościem?

Mączlik wydziela duże ilości spadzi miodowej, która znacznie ogranicza fotosyntezę roślin oraz wpływa niekorzystnie na oddychanie roślin. Jeśli masowo zaatakuje nasze rośliny, doprowadza do ich zasychania oraz więdnięcia. Przenosi także wirusy.

Jak go zwalczać?

Mączlik szklarniowy silnie reaguje na tablice chwytne o barwie zbliżonej do żółtej i żółtej nasyconej – osiada na nich. Podobnie działają także tablice w kolorze pomarańczowym, jakkolwiek ich skuteczność jest nieco niższa. W badaniach wykazano jednoznacznie, że najlepsze do odławiania mączlika szklarniowego są pułapki żółte, dodatkowo jeszcze podświetlane.

Do zwalczania mączlików można zastosować także jeden z preparatów: Admiral 100 EC, Nomolt 150 SC, Talstar 100 EC (na owady dorosłe) lub Rimon 100 EC (działa na larwy mączlika).

Dobrym sposobem na pozbycie się tych owadów będą także preparaty na mszyce. Oba te szkodniki roślin mają podobny aparat gębowy – kłująco-ssący. Podczas spryskiwanie kwiatów przeciwko mączlikowizabiegu szczególnie dokładnie należy opryskać dolną stronę liści. Środki ochrony roślin stosujemy w dawkach i terminach które podane zostały przez producenta na etykiecie – instrukcji stosowania dołączonej do opakowania. Pełna lista środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania oraz opisy ich zastosowania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zwalczać mączlika szklarniowego?