Jak zwalczyć glony w oczku wodnym

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ciekawą aranżację ogrodu. Jednym z nich jest obecność oczka wodnego, który zdecydowanie podwyższa walory wizualne tego miejsca. Planując je w ogrodzie, trzeba mieć na uwadze jego prawidłową pielęgnację. Inaczej może dojść do wykwitu glonów. Co wtedy zrobić?

Jak zwalczyć glony w oczku wodnym

Rola glonów w oczku wodnym

Na wstępie warto wyjaśnić sobie, jaka jest rola glonów w oczku wodnym. Ze względu na to, że produkują tlen oraz stanowią najniższe ogniwo w łańcuchu pokarmowym, ich obecność jest nieodzowna do poprawnego funkcjonowania zbiornika wodnego. Sytuacja znacznie się zmienia, gdy ilość glonów jest zbyt wysoka.

Przeczytaj także: Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Zagrożenia wynikające ze zbyt dużej ilości glonów

Zbyt duża ilość glonów jest przede wszystkim zagrożeniem dla żyjących w oczku wodnym ryb i roślin. Może ona doprowadzić do obumarcia niektórych z nich. W efekcie zostanie zachwiana równowaga ekologiczna w wodzie. Równocześnie w oczku wodnym dochodzi do zakwitów wody, które wyglądają nieestetycznie. Zielona, mętna woda sprawi, że oczko wodne zamiast stanowienia elementu dekoracyjnego, będzie najmniej atrakcyjnym elementem ogrodu.

Sposoby na zapobieganie i zwalczenie glonów

W walce z glonami możemy skorzystać z kilku rozwiązań.

- Jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z glonami jest obniżenie PH wody w oczku. Jeśli umieściliśmy w nim wodospad, to należałoby zmniejszyć przepływ jego wody oraz zadbać, by parametry pompy były na prawidłowym poziomie. Dzięki temu obniżone zostanie wydzielanie się dwutlenku węgla.

- Rozwojowi glonów sprzyja również światło. Ograniczenie jego dostępu, będzie zatem kolejnym krokiem. Można tego dokonać na przykład  poprzez umieszczenie w zbiorniku roślin o pływających liściach.

Sprawdź również: Najlepsze pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Jak zwalczyć glony w oczku wodnym

- Pamiętajmy również o prawidłowej filtracji wody.

- Ważne jest także regularne, codzienne karmienie ryb. Warto tu zwrócić uwagę, by dawka pokarmu nie była zbyt duża. Może to doprowadzić do sytuacji opadnięcia pokarmu na dno, zanim ryby zdążą go spożyć. Jeśli widzimy, że pokarmu nasypaliśmy zbyt dużo, należy go wyłowić.

- Z uwagi na fakt, iż glony rozwijają się przy rozkładających się częściach ryb i roślin, należy systematycznie oczyszczać oczko z ich obecności.

- Dodatkowo dobrze jest zastosować specjalny torf. Jego zaletą jest długofalowe działanie.

- Kolejnym sposobem jest hodowla roślin, które żywią się związkami fosforu. Należą do nich m.in. rogatki. Dodatkowa obecność roślin podwodnych wpływa na produkcję tlenu niezbędnego mikroorganizmom do oczyszczenia wody.

- Pomocna w walce z glonami będzie także lampa UV wzbogacona o eliminator glonów, czyli filtr przeciw glonowy. Jej działanie gwarantuje również eliminację bakterii, co przyczyni się do nadania wodzie krystalicznej barwy.

Ostatecznie można wykorzystać specjalne środki chemiczneNiestety, nie zawsze są one przyjazne dla znajdujących się w oczku wodnym ryb i roślin. Środki te należy zatem stosować z umiarem i rozwagą.