Produkty

Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań

Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań

Przydomowy ogródek to idealna przestrzeń wypoczynkowa dla każdego. Aby jednak tak się stało, należy ją zaaranżować w odpowiedni sposób – funkcjonalnie, ale też tak, aby nie zakłócić naturalnego charakteru całego otoczenia. Do tego z powodzeniem mogą nam posłużyć elementy kamienne oraz galanteria betonowa – sprawdźmy, jak możemy je wykorzystać!

kamienna ścieżkaKamienne dróżki i ścieżki

Wytyczenie tras w ogrodzie jest niezbędne na większych terenach oraz na działkach, na których uprawiane są dekoracyjne rośliny lub ekologiczne warzywa. Dzięki ścieżkom unikniemy ryzyka podeptania swoich rabatek, świeżo wysianych kwiatów oraz rosnącej wokół trawy. Idealne do tego wydają się być kamienie – wybierajmy płaskie i dość duże okazy, aby stworzyć dróżkę, którą w bezpieczny sposób można przemierzać zielony teren.

Równie dobrze sprawdzą się tutaj specjalnie przygotowane elementy betonowe – płytki i kostki dostępne są w tak szerokiej stylistyce, że można dobierać zarówno modele w rozmaitych odcieniach, jak i te imitujące naturalny kamień. Przy tym jednak beton można dowolnie formować i ułożenie perfekcyjnie symetrycznej ścieżki jest w zasięgu naszych możliwości.

Porada eksperta

Beton jest materiałem bardzo szybko wchłaniającym zabrudzenia, dlatego też jego czyszczenie może być wyjątkowo uciążliwe. Aby stworzone przez nas ścieżki na długo zachowały nieskazitelny wygląd, warto pokryć je warstwą impregnatu – powłoka preparatu nadaje betonowi właściwości wodoodporne, wzmacnia go przed działaniem mrozu, a także zabezpiecza przed korozją. Dostępne są także impregnaty barwiące, więc możemy zmienić kolor swoich płytek lub kostki.

Pięknie wykończone i chronione rabatki z betonu lub kamieniagalanteria betonowa

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie kamienia oraz galanterii betonowej do otoczenia rabatek. Można zastosować w tym celu specjalnie przygotowane palisady, ale sprawdzą się równie w tym przypadku ażurowe płytki betonowe, a nawet zwykła kostka brukowa postawiona pionowo. Kamienie o różnej wielkości i kształtach mogą natomiast zaakcentować nieco dziki charakter ogrodu i jeszcze bardziej zbliżyć nas do natury. A może gazony? Uformowane z betonu elementy przypominają większe donice i taką też funkcję mogą spełniać. Będą więc ciekawym uzupełnieniem obszernych skalniaków, a mniejsze modele z powodzeniem mogą okalać rabatki. Świetnie sprawdzą się również wzdłuż ścieżek w naszym ogrodzie.

Skalniaki – kwintesencja wykorzystania kamienia w ogrodzie

Kamienie są niezbędne do stworzenia efektownego skalniaka – tutaj warto wybierać zarówno większe, jak i mniejsze okazy, które będą bazą dla całej kompozycji roślinnej. Skalniak dobrze prezentuje się w szczególności w ogrodach, w oczkow wodne z kamieniamiktórych występują przewyższenia terenu – w takiej sytuacji można też poprowadzić do niego subtelne schodki, na stopniach których poustawiamy doniczki z kwiatami. Również skalniak może zyskać swoją otoczkę, podobnie jak w przypadku rabatek – w szczególności jeśli zależy nam na symetrycznym i uporządkowanym charakterze ogrodu.

Grill, ławka a może fontanna?

Beton i kamień to materiał dający szerokie pole do popisu wszystkim majsterkowiczom. Ułożenie konstrukcji grilla z kamieni lub równiejszych kostek nie powinno być dla nich wielkich wyzwaniem. Podobnie przedstawia się sprawa z ławkami, murkami czy nawet fontannami i oczkami wodnymi! Odrobina zaprawy, umiejętności i wyobraźni pozwoli nam na samodzielne stworzenie elementów architektury ogrodowej, które będą nie tylko atrakcyjnie się prezentowały – zachwycą również swoją funkcjonalnością.

Data publikacji: 30.08.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie
Beton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale takż...
Czytaj więcej

Z czego wykonać chodnik

Z czego wykonać chodnik
Chodnik stanowi bezpieczny i wygodny pas, po którym mogą poruszać się piesi. Tego typu konstrukcja przyda się na każdej posesji, łącząc furtkę znajduj...
Czytaj więcej

Z czego wykonać opaskę wokół domu

Z czego wykonać opaskę wokół domu
Opaska elewacyjna wokół domu ma nie tylko funkcję dekoracyjną. Ozdobny pas okalający ziemię wokół budynku chroni mury przed zawilgoceniem, a elewację ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań