Jaką funkcję w baterii pełni głowica ceramiczna i jak ją wybrać?

Sprawna armatura to klucz do zapewnienia wysokiej funkcjonalności kuchniom, łazienkom oraz pomieszczeniom gospodarczym. Dlatego powinniśmy zadbać, aby wszystkie elementy baterii cechowały się jak najlepszą jakością. Wśród nich istotną rolę odgrywają głowice – za co są odpowiedzialne i jak wybrać model spełniający nasze oczekiwania?

Głowica – za co odpowiada w armaturze?

Głowica jest bardzo istotnym elementem każdej baterii. Jej zadaniem jest regulowanie strumienia, dzielenie i mieszanie zimnej i ciepłej wody oraz zapewnianie armaturze odpowiedniej szczelności. Odpowiada zatem za prawidłową dystrybucję wody, co jest niezbędne do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, porządkowych oraz do przygotowywania posiłków.

Jaką funkcję w baterii pełni głowica

Podział głowic ze względu na typ baterii

Głowice będą różniły się od siebie budową, w zależności od tego, w jakiej baterii będziemy chcieli je zastosować:

- w bateriach mieszających montuje się specjalne głowice mieszakowe – to właśnie one pozwalają na wymieszanie wody ciepłej z zimną. Taki element umożliwia regulowanie strumieniem jednym ruchem dłoni przy bateriach jednouchwytowych;

- głowice do baterii dwuuchytowych często pełnią rolę dwóch osobnych zaworków. W miarę odkręcania wybranego kurka, coraz bardziej otwiera się przepływ wody zimnej lub ciepłej i tym sposobem możemy sterować strumieniem i temperaturą wody;

- szczególną funkcjonalnością wyróżniają się głowice termostatyczne – dzięki nim nie musimy własnoręcznie ustawiać temperatury wody za każdym razem, gdy odkręcimy kran. Wystarczy, że ustawimy pożądaną temperaturę, a głowica termostatyczna sama zadba, aby strumień posiadał takie właściwości, jakich oczekujemy.

Czy wiesz, że…

Dostępne są także głowice progresywne, jednak stosowane są one dość rzadko w armaturze. Ich działanie wyróżnia się tym, że im mocniejszy strumień wody ustawimy, tym będzie ona cieplejsza.

głowica w baterii

Głowica ceramiczna czy uszczelkowa – jaką wybrać?

Obecnie zdecydowanie uznaje się wyższość głowic ceramicznych nad uszczelkowymi. Są one bowiem o wiele trwalsze i mniej narażone na uszkodzenia. Nie tylko bezawaryjność tego typu elementów ma znaczenie dla ich użytkowania – przez to, że głowice ceramiczne są gładkie, istnieje mniejsze ryzyko osadzania się na nich osadów, niż ma to miejsce w przypadku modeli uszczelkowych. Dodatkowo zapewniają wyższą szczelność systemu, a także pozwalają na szybszą regulację strumienia wody.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając głowicę do baterii?

Jeśli już wiemy, jaki typ głowicy do armatury chcemy wybrać, zwróćmy także uwagę na kilka innych kwestii. Ważnym punktem będzie średnica głowicy – należy ją dobrać do posiadanej baterii, aby mogła z nią współpracować. Jednak to właśnie ten czynnik będzie także odpowiadał za przepustowość systemu, a więc za wielkość strumienia, jaką chcemy osiągnąć. Warto również zainwestować w głowice wyposażone w elementy tłumiące, które będą wygłuszały odgłosy przepływającej wody.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na głowicę do naszej baterii, sprawdźmy jak naprawić cieknący kran – często to właśnie ten element może być odpowiedzialny za nieprawidłowe działanie armatury.

Jaka funkcję w baterii pełni głowica