Jaka łuparka do drewna? Krótki poradnik zanim wybierzesz najlepszą

Gospodarz każdego domu jednorodzinnego wie, jak ważne jest ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Samodzielne zarządzanie systemem grzewczym to duża odpowiedzialność. Nie muszą się o to martwić mieszkańcy budynków miejskich, za ocieplanie których odpowiada zwykle administracja osiedla. Do nieodzownych zadań posiadacza domu jednorodzinnego należy przygotowanie wystarczającej ilości materiałów opałowych na zimę. Co roku jeszcze przed końcem lata rozglądasz się za odpowiednim węglem i suszysz drewno. Sprawdź, w jaki sposób łuparka do drewna może usprawnić Twoje tegoroczne przygotowania.

Co to jest łuparka do drewna i jaką pełni funkcję?
Zalety łuparki do drewna
Rodzaje łuparki do drewna
Łuparka – do czego jej użyjesz?
Jaka łuparka do drewna? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
 

Co to jest łuparka do drewna i jaką pełni funkcję?

Łuparka do drewna to przyrząd, który posłuży Ci do pocięcia drewna na mniejsze kawałki. Docelowa wielkość szczapek ma pozwolić na wygodne wrzucanie ich do pieca. To maszyna, która pomoże Ci sprawnie i bez większego wysiłku przygotować drwa opałowe. Twoje zaoszczędzone siły przełożą się na to, że szybciej uporasz się z innymi obowiązkami. Dzięki temu więcej czasu poświęcisz na coś, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Łuparka w Twoim domu zastąpi siekierę. To doskonała alternatywa dla każdego. Przy zakupie możesz wybrać rodzaj łuparki odpowiedni do Twojego zapotrzebowania.

łupiarka do drewnałupiarka do drewnałupiarka do drewnałupiarka do drewna

Zalety łuparki do drewna

Łuparka pozwala na przygotowanie dużych ilości drewna na sezon grzewczy przy minimalnym wysiłku. Musisz jedynie nadzorować jej działanie i podawać polana, a maszyna wykona za Ciebie najtrudniejszą część pracy. Co więcej, rozszczepi kłody dużo szybciej niż nawet najsprawniejszy drwal.

Każdy dorosły domownik może bez problemu obsługiwać łuparkę. Wystarczy do tego wiedza zaczerpnięta z instrukcji. Dzięki temu podzielisz się zadaniami z pozostałymi mieszkańcami i razem sprawniej ukończycie przydomowe obowiązki.

Różnorodność łuparek pozwala Ci dobrać taki model maszyny, który jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, dzięki którym poznasz różne technologie łuparek i dużo łatwiej odnajdziesz się w świecie maszyn do rąbania drewna.

łupiarka do drewnałupiarka do drewnałupiarka do drewnałupiarka do drewna

Rodzaje łuparki do drewna

Każda łuparka jest zbudowana z podstawowych elementów, do których należą: silnik, rama, tłok, pompa, kontrolki oraz klin. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe zatrzaski, które znacznie minimalizują niebezpieczeństwo doznania urazu przez użytkownika.

Ze względu na metodę funkcjonowania łuparki dzielą się na dwa rodzaje: świdrowe i hydrauliczne. W obu modelach mechanizm funkcjonowania polega na wytworzeniu nacisku, pod wpływem którego kłody pękają wzdłuż włókien. Siatką pęknięć na drewnie kieruje klin.

Łuparka świdrowa jest wyposażona w wiertło, które pełni rolę klina. Świder w dużym naciskiem wkręca się w drewno, powodując jego rozszczepienie. Zakup łuparki tego rodzaju nie obciąży zbytnio Twojego domowego budżetu. Sprzęt doskonale sprawdzi się do drobnych zadań w Twoim gospodarstwie.

Łuparka do drewna hydrauliczna to profesjonalna maszyna, która jest odpowiednia do zastosowania w dużych gospodarstwach, firmach i zakładach przemysłowych. Charakteryzuje się większą mocą i szerszym wachlarzem możliwości. Doskonale radzi sobie z każdym rodzajem drewna (może osiągnąć większą siłę nacisku niż łuparki świdrowe).

Maszyny można podzielić także ze względu na rodzaj napędu. Najczęściej spotkasz się z łuparkami elektrycznymi lub spalinowymi. O skuteczności sprzętu decyduje moc silnika. Im jest większa, tym grubsze i twardsze kłody przełamie.

Dodatkowo wyróżnia się łuparki poziomie i pionowe. Poziome są odpowiednie do domowego użytku i zwykle mieszczą kawałki drewna o długości do 50 centymetrów. Jeżeli potrzebujesz łuparki, do której możesz włożyć nawet dwa razy większą kłodę, sprawdź modele pionowe.

Zupełnie odmiennym rodzajem rębaka jest rozdrabniacz do gałęzi. To znacznie mniejsza maszyna. Przy jej pomocy możesz rozprawić się z gałęziami, których grubość nie przekracza kilku centymetrów. Zastosowanie tego sprzętu ułatwi Ci utrzymanie porządku w ogrodzie i na podwórzu. Bez problemu przemielisz pozostałości, na przykład po przycinaniu drzew, i stworzysz własną ekologiczną ściółkę lub kompost. To przyjazna dla środowiska alternatywa spalania odpadów z ogrodu.

Każdy rozdrabniacz – inaczej młynek do gałęzi – składa się z obudowy, która jest wyposażona w element siekający. Dodatkowe elementy maszyny to wyrzutnia oraz kosz, które mogą usprawnić jej pracę i całkowicie zminimalizować Twój wysiłek.

Rozdrabniacze dzielą się ze względu na sposób zasilania tak samo jak łuparki. Inaczej przedstawia się podział oparty na zróżnicowaniu aparatury tnącej. Nożowe młynki do gałęzi przywodzą na myśl niszczarkę do papieru. Rozdrabniacze z nożem ślimakowym wyróżniają się dużą siłą, ale wolno pracują. Maszyny wyposażone w walec zębaty to rozdrabniacze zębatkowe. Sprawnie i skutecznie radzą sobie nawet ze sporymi gałęziami, jednak są wymagające, jeśli chodzi o zasilanie. Dużej mocy wymaga również bardzo wydajny sprzęt turbinowy.

Łuparka – do czego jej użyjesz?

Odpowiedziałeś już sobie na pytanie „jaka łuparka do drewna” będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Teraz czas na kilka słów o przeznaczeniu tego sprzętu. Łuparka do drewna to sprzęt, który pomoże Ci sprawnie przygotować drewno na opał. Zanim przystąpisz do działania, zapoznaj się z zasadami, które mają na celu Twoje bezpieczeństwo oraz prawidłowy przebieg pracy maszyny.

Pamiętaj o tym, by zawsze stosować specjalistyczną odzież ochronną – co najmniej okulary i rękawice. Jeśli chodzi o pozostałe części garderoby, najlepiej ubierz długie spodnie i rękawy, a także kryte buty. Dzięki temu ewentualnie odpryskujące drzazgi nie spowodują bolesnych i problematycznych ukłuć.

Nie przestawiaj łuparki podczas pracy. Zawsze sprawdzaj przed uruchomieniem, czy jej pozycja jest dla Ciebie wygodna w obsłudze. Zwróć uwagę, by w newralgicznych miejscach kabel nie plątał się pod nogami.

Podczas pracy z łuparką przestrzegaj zaleceń producenta. Wrzucaj kawałki drewna pojedynczo i sprawdzaj, czy ich średnica nie przekracza wymiarów określonych w instrukcji modelu.

Jeżeli łuparka jest ustawiona na zewnątrz, w miarę możliwości osłaniaj ją przed deszczem. Ponadto bezwzględnie przestrzegaj zaleceń z instrukcji w kwestii ustawiania parametrów. W innym wypadku wydajność łuparki może się zmniejszyć, a sama maszyna będzie narażona na powstanie kosztownych w naprawie uszkodzeń. Pamiętaj także, by przeprowadzać systematyczną konserwację sprzętu – dzięki temu posłuży Ci przez długie lata.

Jaka łuparka do drewna? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Stosunek ceny do jakości to powszechnie znana zależność. Są jednak parametry, na które możesz zwrócić uwagę, by dobrać maszynę dokładnie odpowiadającą Twoim potrzebom. Oceń, jaka łuparka do drewna będzie dla Ciebie właściwym wyborem.

Przeglądając ofertę sklepu, zwróć uwagę na siłę nacisku, która jest wyrażana w tonach. Zakres wynosi od kilku do nawet kilkunastu w przypadku profesjonalnych maszyn. Zastanów się, z jakimi rodzajami drewna możesz mieć do czynienia na co dzień i sprawdź siłę nacisku jest potrzebną do ich rozszczepienia.

Sprawdź również, jaki jest maksymalny wymiar kłody, którą możesz włożyć do interesującego Cię modelu, a także jakiej wielkości szczapki uzyskasz. Oceń, czy otrzymane kawałki drewna przejdą przez drzwiczki Twojego pieca.

Zwróć uwagę też na to, czy urządzenie będzie dla Ciebie komfortowe w obsłudze. Każdy rębak powinien być przechowywany w zadaszonym pomieszczeniu, ale używany na zewnątrz – dlatego upewnij się, że łatwo przetransportujesz maszynę. Rozważ wybór modelu z kółkami.

Jeżeli natomiast interesują Cię rozdrabniacze do gałęzi, zwróć uwagę na dodatkowe funkcje, które usprawniają ich pracę i podnoszą Twój komfort. Wybrane modele mogą być wyposażone na przykład w automatyczne wciąganie gałęzi oraz pojemnik na zrębki. Jeżeli chcesz, by Twój młynek był mobilny, wybierz sprzęt z kołami i możliwością ustawienia biegu wstecznego – dzięki temu bez problemu przestawisz go w dowolne miejsce na podwórzu lub przetransportujesz do garażu, gdy już nie będzie potrzebny. Zabezpieczenie przed niepożądanym uruchomieniem może okazać się nieodzowne, jeśli w Twoim gospodarstwie mieszkają dzieci. Ta funkcja nie pozwala na rozpoczęcie pracy noży do momentu, w którym spełnisz określony przez producenta warunek – na przykład prawidłowo ustawisz ostrza lub podłączysz kosz na zrębki.