Jaki traktorek do koszenie trawy wybrać? Podpowiadamy

Traktorek do trawy to wynalazek, który sprawia, że koszenie jest wygodniejsze i zdecydowanie mniej męczące niż przy użyciu tradycyjnej kosiarki czy podkaszarki. Jaki traktorek do koszenia trawy wybrać? Dowiedz się, jakie są możliwości sprzętu i wybierz ten, który odpowiada Twoim potrzebom!

traktorek do koszenie trawy

Jaki wybrać traktorek do koszenia trawy?

Koszenie trawy traktorkiem jest bardzo proste. Intuicyjna deska rozdzielcza i dobrze oznakowane dźwignie sprawiają, że obsługa traktorka jest bardzo łatwa. Oczywiście na rynku znajdziesz też modele z wysokim wysypem czy napędem na cztery koła, których obsługa może wymagać większego doświadczenia. 

Najważniejsze jednak, że kosiarka samojezdna, zwana też motorową lub samobieżną, jest niesamowicie użyteczna, szczególnie na większej działce. Oprócz oczywistej funkcji praktycznej jest ciekawym urozmaiceniem prac ogrodowych. Z pozycji wygodnego fotela kosi się szybciej i przyjemniej. Decydujesz się na mechanicznego pomocnika, ale nie wiesz, jaki kupić traktorek do koszenia trawy? Zapoznaj się z poniższymi propozycjami.

Jaki kupić traktorek do koszenia trawy?

Traktorek to zazwyczaj urządzenie napędzane czterosuwowymi silnikami, zamontowanymi w ramie pojazdu. Bardziej zaawansowane technologicznie traktorki mają nawet automatyczne skrzynie biegów. Ponadto trzeba zaznaczyć, że są bardzo wytrzymałe i jeśli odpowiednio się o nie zadba, mogą niezawodnie służyć przez lata.

Zanim jednak zdecydujesz, czy koszenie trawy traktorkiem jest dobrą decyzją, pomyśl, czy dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią. Z kilkuakrowym trawnikiem poradzi sobie kosiarka spalinowa, mechaniczna czy elektryczna. Wybór powinien być przemyślany nie tylko pod względem powierzchni, którą dysponujesz – funkcje traktorka powinny odpowiadać rzeczywistym potrzebom.

traktorek do koszenie trawy

Koszenie trawy traktorkiem – akcesoria

Jaki traktorek do koszenia trawy wybrać, by zyskać najbardziej wielofunkcyjne urządzenie? Zadania, jakich może się podjąć ogrodowy traktorek będą możliwe do zrealizowania dzięki użyciu dodatkowych części. Na rynku dostępne są walce doczepiane do tyłu jeżdżącej maszyny. Przymocowanie takiego osprzętu jest bardzo łatwe i przynosi wiele korzyści. 

Walec może Ci posłużyć do wałowania trawnika, co znacząco poprawi jego ukorzenienie. Zastosowanie szerszego i cięższego walca pomoże skutecznie ubić ziemię lub przeprowadzić aerację i wertykulację po zamontowaniu dodatkowych kolców. Są to niezwykle ważne zabiegi dla Twojego trawnika – pomagają mu zarówno odpowiednio się ukorzenić, jak i napowietrzyć, co przekłada się na jego lepszy wzrost. 

Podłączenie dodatkowych urządzeń, które Ci się do tego przydadzą, czyli aeratora oraz wertykulatora również nie stanowi większego problemu. Dzięki ich użyciu praca staje się bardzo komfortowa. Co ciekawe, aerator jest często wyposażony w dodatkowy rozsiewacz, co daje Ci w tej konfiguracji urządzenie „trzy w jednym”.

Jaki kupić traktorek do koszenia trawy, by w pełni zadbać o trawnik? Nie zapominaj o odpowiednim spulchnianiu czy też wyrównywaniu rozkopanej gleby przed wysianiem nowego trawnika, w czym pomoże Ci podczepiana glebogryzarka – niezastąpiona szczególnie w dużych ogrodach. Kiedy niezbędne jest opryskiwanie większych powierzchni, przydatny będzie też dodatkowy opryskiwacz na kółkach.

Jaki wybrać traktorek do koszenia trawy, by ułatwić sobie sprzątanie trawnika? Traktorek możesz wyposażyć nie tylko w kosz, który pozwoli na zbieranie ścinanej trawy podczas koszenia, ale także w specjalną wkładkę mielącą, która, jak nazwa wskazuje, skoszoną trawę od razu zmieli. Często po skoszeniu całego obszaru pozostają do uprzątnięcia pozostałości trawy. Tych skutecznie pozbędziesz się dzięki doczepieniu tak zwanego skaryfikatora, czyli nieco bardziej zaawansowanych grabi, pozwalających pozbyć się wszelkich pozostałości po koszeniu. 

Jaki wybrać traktorek do koszenia trawy, by był użyteczny także jesienią? W porządkowaniu trawnika może pomóc specjalny zbieracz do liści, przypominający nieco standardowy kosz. Co więcej, jesteś w stanie zastosować również dmuchawę do liści na kółkach, a nawet szeroką szczotkę. W transportowaniu różnego rodzaju odpadów, takich jak liście czy suche gałęzie, z pewnością przyda się mała przyczepka, w której przewieziesz również niewielkie ilości cięższych materiałów.

Jaki traktorek do koszenia trawy można zmienić w odśnieżarkę? Kiedy przychodzi zima, a wraz z nią opady śniegu, warto zastanowić się, czy lepiej jest kupić odśnieżarkę, czy jedynie dodatkowy element do naszego traktorka ogrodowego. Wystarczy bowiem przymocować do niego dodatkowy pług, bądź czołową łyżkę do śniegu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz sporo sił i pieniędzy.

Jak widzisz, koszenie trawy traktorkiem to tylko podstawowa funkcja tego urządzenia – możesz je dowolnie ulepszać. Pamiętaj o tym, że każdy z dodatkowych elementów musi pasować do modelu naszego traktorka, dlatego też nie należy dokupować kolejnych elementów w ciemno. Odpowiedni wybór przyniesie radość i ogromną satysfakcję z użytkowania tego wielofunkcyjnego urządzenia.

traktorek do koszenie trawy

Traktorek do koszenia trawy – rodzaje i ich cechy

Jaki wybrać traktorek do koszenia trawy? Występują one w wariantach z różnymi rodzajami napędu. Znajdziesz w nich silniki spalinowe, benzynowe lub diesla, a nawet silniki elektryczne. Najpopularniejsze są silniki benzynowe czterosuwowe – sprawdzone i trwałe modele. Urządzenia zasilane dieslem są droższe, ale zwykle wykazują nieco lepszą wydajność.

Traktorki elektryczne przechowują energię w akumulatorach, a czas pracy w pełni naładowanego sprzętu to średnio trzy godziny. A do zastosowania w przydomowym ogródku każdy wariant napędu będzie dobry. Jaki traktorek do koszenia trawy wybrać? Jeśli wolisz klasyczne rozwiązania i nie chcesz martwić się o konieczność częstego ładowania akumulatorów, wybierz model z silnikiem spalinowym.

Traktorek o konstrukcji step through

Ta konstrukcja charakteryzuje się płaską podłogą pod stanowiskiem kierowcy, dzięki czemu jest bardziej komfortowa od standardowej. Traktorki o tej angielskiej nazwie są jednak cięższe, co przekłada się na większe zużycie paliwa.

Traktorek z agregatem z przodu

Wciąż zastanawiasz się, jaki wybrać traktorek? Do koszenia trawy sprawdzi się wersja urządzenia z agregatem z przodu. Cechuje go cicha praca, możliwość nawożenia podczas koszenia i relatywna oszczędność paliwa. Do minusów tego modelu należy zaliczyć mniejszą moc i co za tym idzie – wydajność, w porównaniu do modeli z agregatem centralnym.

Traktorek z agregatem centralnym 

Jaki traktorek do koszenia trawy jest najlepszy? Najpopularniejszym rodzajem traktorka jest ten z agregatem centralnym – posiada on dużą moc, jest uniwersalny, a jego jedynym minusem jest stosunkowo duże zużycie paliwa.

Traktorek zero-turn

Chcesz zwinnie omijać przeszkody, posiadać sprzęt idealny do dużych powierzchni i pracować najszybciej jak to możliwe? Koszenie trawy traktorkiem typu zero-turn jest właśnie takie. Urządzenia te mają doskonałe parametry, ale są dosyć szerokie, przez co nie poradzą sobie w wąskich przestrzeniach.

Jaki kupić traktorek do koszenia trawy? Podsumowanie

Jeśli cenisz sobie wygodę, szybkość i jakość koszenia, zdecydowanie traktorek do koszenia trawy jest dla Ciebie. Wiesz już, jaki kupić by spełniał wszystkie Twoje wymagania o każdej porze roku. Sprawdź najważniejsze parametry – rodzaj napędu, szerokość koszenia, zakres regulacji wysokości koszenia, dodatkowe funkcje i tempomat, zaopatrz się w niezbędne funkcjonalności i ciesz się idealnym trawnikiem!