Jaką podłogę wykonać w salonie

Z reguły salon kojarzy nam się z wypoczynkiem, relaksem, czasem spędzanym w gronie najbliższych. Powinien być przytulny. Jednak w nowoczesnym domu często pełni również funkcję jadalni, bawialni i biura, czasami jest także połączony z kuchnią. Jaką podłogę wybrać do naszego współczesnego salonu?

Salon – centrum mieszkania

Salon to pomieszczenie reprezentacyjne – to tutaj posadzimy gości i przyjmiemy teściów, spędzimy wieczór ze znajomymi czy urządzimy wigilię. Jeśli nie mamy osobnej jadalni, a kuchnia jest niewielka, to najczęściej do pokoju dziennego trafia stół. Sofy i fotele, stolik kawowy, półki z książkami, telewizor, czasami biurko – to pomieszczenie multifunkcyjne, ale i pełniące rolę centrum mieszkania. Dlatego właśnie staramy się, aby jego wygląd był jak najlepszy. Salon jest jednak również dość często używany – z tego względu wykończenie podłogi powinno być nie tylko wyjątkowo piękne; powinniśmy zadbać także o jego jakość.

Podłoga w salonie – miękka czy łatwo zmywalna?

Nasz salon ma być nie tylko piękny, ale i wygodny. Powinien kojarzyć się z relaksem i komfortem. Dlatego często spotykamy w tym pomieszczeniu dywany, a niekiedy i wykładziny dywanowe. Jednak w miejscach narażonych na zabrudzenia, szczególnie tych, które mogą mieć częsty kontakt z jedzeniem i piciem (np. przy stole), takie wykończenie podłogi nie będzie zbyt funkcjonalne. Możemy pójść na kompromis i stworzyć taką posadzkę, która będzie w niektórych miejscach miękka i ciepła, a niektórych całkowicie zmywalna. Dywany i dywaniki rozłóżmy przy sofach, zaś gołą posadzkę pozostawmy w pobliżu stołu czy stolika kawowego.

sm__Jaka_podloge_wykonac_w_salonie.sm__Jaka_podloge_wykonac_w_salonie.sm__Jaka_podloge_wykonac_w_salonie.sm__Jaka_podloge_wykonac_w_salonie.

Sposoby na wykończenie podłogi w salonie

W tego typu pomieszczeniach doskonale odnajdują się rozmaite deski, zarówno lite i warstwowe, jak i panele laminowane. Tworzą podłogi ciepłe, ale i eleganckie. Również parkiet wcale się nie starzeje, a jego jakość często zachęca do zastosowania go, nawet pomimo dość wysokiej ceny. Przy wyborze tego typu materiałów (drewnianych i drewnopodobnych) musimy zwrócić uwagę na parametry techniczne, które powinny być dopasowane do naszego stylu życia. To, w jaki sposób użytkujemy salon, ma bowiem duży wpływ na stan podłogi. Jeśli chcemy posadzki na lata, musimy ją dopasować do naszych potrzeb, a także przeanalizować przyszłość, choćby pod względem posiadania zwierząt domowych.

Innym sposobem jest wykonanie posadzki ceramicznej, która może być szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku połączenia salonu z kuchnią i jadalnią. Sprawdzi się także w domach dużych rodzin, w domach przyjaznych zwierzętom czy u osób, które cenią sobie łatwość sprzątania. Jeśli dodatkowo wykonamy ogrzewanie podłogowe, płytki ceramiczne staną się cieple i podniosą komfort użytkowania salonu. Na takiej posadzce również warto położyć miękkie dywaniki.

Panel_podlogowy_Egger_Megafloor_Classic_Century_Wood_Cafe_2_481Panel_podlogowy_Egger_Megafloor_Classic_Century_Wood_Cafe_2_481Panel_podlogowy_Egger_Megafloor_Classic_Century_Wood_Cafe_2_481Panel_podlogowy_Egger_Megafloor_Classic_Century_Wood_Cafe_2_481