Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych – czego unikać?

Robisz remont i zamierzasz samodzielnie położyć panele podłogowe? To świetny pomysł! Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w pracach remontowych, układanie paneli podłogowych jest stosunkowo prostą czynnością. Aby jednak Twoja praca nie poszła na marne, wystrzegaj się kilku błędów. Oto najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych.

Nie układaj paneli tuż po zakupie

Aklimatyzacja paneli podłogowych jest niedocenianym elementem prac remontowych. Pod pojęciem aklimatyzacji należy rozumieć konieczność pozostawienia paneli w remontowanym pomieszczeniu co najmniej na 24 godziny przed rozpoczęciem ich układania. Panele podłogowe są czułe na warunki otoczenia, w tym temperaturę i wilgotność powietrza. Wymienione parametry mogą ulegać dużym wahaniom, w zależności od warunków panujących w sklepie, podczas transportu i przede wszystkim w pomieszczeniu docelowym. Pozostawienie paneli na kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin pozwala na dostosowanie ich do warunków, w których znajdą się na stałe. W razie położenia paneli natychmiast po przywiezieniu ich ze sklepu, istnieje ryzyko wypaczeń i rozchodzenia się paneli w dłuższej perspektywie czasu.

Zobacz także: Jaka podłoga do łazienki będzie najlepsza?

Nie układaj paneli na krzywej podłodze

Zacznijmy od złotej zasady każdego fachowca: nie układa się paneli podłogowych na nierównym podłożu. Niedoświadczone osoby często wychodzą z założenia, że zastosowanie grubego podkładu i grubych paneli podłogowych zniweluje nierówności obecne w podłodze. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz się cieszyć stabilną drewnianą podłogą, która nie ugina się pod naciskiem najmniejszego ciężaru, konieczne jest położenie paneli na równym podłożu. Jeżeli Twoja podłoga jest krzywa (posiada spady, wybrzuszenia, dziury lub inne nierówności), przed położeniem paneli wykonaj wylewkę poziomującą.

Jeżeli wykonanie wylewki jest niezbędne, konieczne sprawdź ile czasu zajmie jej całkowite wyschnięcie. Układanie paneli podłogowych nawet na lekko wilgotnym betonie może skutkować wypaczeniem paneli, odkształceniem, a nawet ich rozchodzeniem.

Nie zapominaj o podkładzie

Prawidłowy podkład pod panele podłogowe składa się z dwóch warstw: folii paroizolacyjnej oraz pianki lub korka. Zadaniem folii paroizolacyjnej jest ochrona paneli podłogowych przed wilgocią, a w efekcie przed ich możliwym odkształceniem. Jeżeli istnieje ryzyko, że przez podłogę będzie przechodziła para wodna, położenie folii paroizolacyjnej jest niezbędne.

Zakup folii to mały wydatek, a procedura jej wyłożenia bardzo prosta, dlatego zaleca się stosowanie folii bez względu na specyfikę pomieszczenia. Jedynym wyjątkiem jest układanie paneli podłogowych na inne podłoże niż betonowe, np. na już położone panele. Wówczas kładzenie folii nie jest konieczne.

Czy można kłaść panele na panele? Jeżeli stara podłoga jest równa i nie ugina się pod ciężarem, śmiało możesz położyć nowe panele na stare. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a stare panele spełnią funkcję wyciszającą oraz izolującą. Pamiętaj, tylko aby przed położeniem nowych paneli zastosować odpowiedni podkład.

Najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem układania paneli jest zastosowanie głównej warstwy podkładu, czyli pianki z polistyrenu (w rolce lub gotowych arkuszach) lub korkowych mat. Nie wykładaj pianką całego pomieszczenia naraz, lecz etapami. Dzięki temu unikniesz ewentualnego uszkodzenia wyłożonego podkładu. Aby zapobiec przesuwaniu się podkładu, poszczególne arkusze pianki lub korka możesz unieruchomić za pomocą taśmy klejącej. Niezmiernie ważna jest czystość podłoża, dlatego zadbaj o to, aby podłoga pod panelami była pozbawiona nawet najdrobniejszych nieczystości.

Nie pomyl się w pomiarach

Przed położeniem paneli koniecznie zmierz ich szerokość, a następnie oblicz, ile rzędów paneli zmieści się w pomieszczeniu. Jeżeli panele w ostatnim rzędzie trzeba byłoby przyciąć na szerokość mniejszą niż 5 cm, przytnij panele na identyczną szerokość zarówno w pierwszym, jak i ostatnim rzędzie. W swoich obliczeniach pamiętaj też o odliczeniu co najmniej jednego centymetra na obowiązkowe przerwy między ścianą a panelem (do tego celu możesz użyć specjalnych klinów).

Przeczytaj również: Podłogi korkowe – montaż krok po kroku

Nie układaj paneli w losowy sposób

Zwróć uwagę, aby pierwszy rząd paneli układać wpustem (wystającym elementem) do siebie. W innym przypadku dokończenie układania paneli nie będzie możliwe. Kolejne panele układaj obok siebie, zgodnie z instrukcją producenta. Zazwyczaj panele układa się równolegle do kąta padania promieni słonecznych.

Weźmy pod lupę odwrotną sytuację, czyli jak nie układać paneli. Przede wszystkim nie układaj paneli jeden pod drugim, lecz na zakładkę (podobnie jak cegły w murze). Krótkie kawałki paneli pozostałych z docinania na końcu jednego rzędu możesz z powodzeniem wykorzystać w rzędzie kolejnym (pod warunkiem że długość panelu nie jest mniejsza niż 30 cm).

Co zrobić, gdy panele się rozchodzą? Rozchodzenie się paneli to częsta sytuacja, niemożliwa do uniknięcia nawet w przypadku montażu przez fachowca. Przyleganie sąsiednich paneli należy stale obserwować i dociskać w razie powstania szczelin. Czasem może się zdarzyć, że panele rozejdą się na środku rzędu, podczas gdy prawie cały rząd jest już ułożony. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze specjalnego przyrządu zwanego dobijakiem. Wystarczy zaprzeć go pomiędzy ostatnim panelem a ścianą i dobić cały rząd. W ten sposób pozbędziesz się mało estetycznych szczelin.

Nie obawiaj się poprawek

Pamiętaj, że nawet doświadczonym fachowcom zdarzają się błędy przy układaniu paneli podłogowych. Na szczęście układanie paneli to wdzięczna czynność pod względem wprowadzania ewentualnych poprawek. Klasyczne panele podłogowe niemal zawsze układa się „na sucho” (bez konieczności stosowania klejów lub innych substancji). Dzięki temu nawet źle położone panele możesz w dowolnej chwili rozebrać i ułożyć ponownie. Ewentualną rozbiórkę już położonych paneli przeprowadzaj w delikatny sposób, tak aby nie połamać delikatnych piór i wpustów.