icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki wzór tapety do małego pokoju wybrać?

W małym pokoju nie musimy rezygnować z tapety. Odpowiednio dopasowany wzór, nie tylko nie przytłoczy wnętrza, ale może go dodatkowo powiększyć. Podpowiadamy, jak dobrać tapetę do małego pokoju, aby nadać ścianom głębi, optycznie je wydłużyć lub poszerzyć.

Wzory tapet do małego pomieszczenia

- Fototapety powróciły do mody i bardzo różnią się od tych, które pamiętamy z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Po pierwsze jakość wydruku jest nieporównywalnie lepsza, po drugie gatunki papierów wzmacniane syntetycznymi włóknami pozwalają uzyskać odporny na zmywanie materiał okładzinowy. Do małych pokoi wybierzmy fototapetę z efektem „głębi”. Widok na górski krajobraz, miejskie panoramy i przestrzenne pejzaże „otworzą” pokój – sprawią, że ściana nabierze trójwymiarowości.

- Tapety w duże wzory mogą być strzałem w dziesiątkę w małym wnętrzu, ale dobierajmy je z głową. Duży wzór na ciemnym tle może przytłoczyć wnętrze. Ale zastosowanie powtarzalnych deseni, takich jak kropki czy liście monstery na jasnym tle, może przynieść pożądany efekt w postaci optycznego powiększenia wnętrza. Nie przesadźmy jednak z ilością różnych wzorów, bo wprowadzimy niepotrzebny chaos. Jeden lub dwa desenie w zupełności wystarczą.

Uwaga!

Małe, pstrokate wzory tapet i fakturowane podłoża działają na niekorzyść małych pomieszczeń. W niewielkich sypialniach i pokoikach unikajmy tynków strukturalnych, grubych, fakturowanych tapet i materiałów o drobnych wzorach.

Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj3Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj3Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj3Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj3

- Tapety w geometryczne wzory mogą sprawdzić się w małym wnętrzu rewelacyjnie. Pionowe pasy wyłożone na jednej ze ścian sprawią, że pokój będzie wydawał się wyższy. Stosując tapetę w pasy poziome, możemy optycznie poszerzyć jedną ze ścian i w ten sposób skorygować kształt pomieszczenia. W niewielkim przedpokoju czy sypialni sprawdzą się też tapety 3D, które dadzą efekt pogłębienia się pokoju.

Kolor tapety do małego wnętrza

Nie tylko wzór pełni istotną rolę. Liczy się też kolor. Tapeta do małego pokoju nie może być zbyt ciemna. Postawmy na jasne kolory – powszechnie wiadomo, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze. Na przykład mięta pięknie rozjaśnia ściany i sprawia, że wnętrze nastraja optymistycznie. Możemy zdecydować się też na tapetę w delikatne szarości. Pamiętajmy, że szary może mieć tonację ciepłą lub chłodną. Bez względu na to, jaką wybierzemy, łatwo dopasujemy do nich dodatki w dowolnym stylu – szary jest kolorem uniwersalnym, który harmonizuje niemal z każdą inną barwą.

Tapeta do małego pokoju – kilka porad na koniec

1. Aby nie przytłoczyć małego pomieszczenia mnogością wzorów, możemy wytapetować tylko jedną ze ścian. Resztę pomalujmy w jasnym, neutralnym kolorze.

Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_2Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_2Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_2Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_2

2. Grube, spienione tapety są eleganckie, ale mogą optycznie pomniejszać wnętrze. To samo dotyczy tapet z efektem pluszu (typu flock). Zamiast nich wybierzmy papierowe tapety bez faktury.

3. Dekoratorzy wnętrz zalecają, by mały pokój urządzić w palecie subtelnych barw monochromatycznych. Używając różnych odcieni jednej barwy, sprawimy, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze.

Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_4Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_4Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_4Jaki_wzor_tapety_do_malego_pokoj_4