Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Naprawa tapet – sprawdź, jak naprawić uszkodzoną tapetę!

Masa papierowa w rolkach jest bardzo popularnym sposobem na wykończenie ścian. Trudno się dziwić – jest tania, estetyczna i skuteczna. Niestety, jedną z jej zalet na pewno nie jest wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, o które w codziennym użytkowaniu bardzo łatwo. Co możesz zrobić, gdy dojdzie do zadrapania? Sprawdź, jak naprawić tapetę.

Jak naprawić tapetę – sposoby

Dobrej jakości tapeta może stać się prawdziwą ozdobą Twojej ściany. Tapety mają wiele zalet – cechują się stylowym, efektownym wyglądem, są łatwe w montażu i dostępne w tak ogromnej liczbie wzorów i kolorów, że z łatwością wybierzesz spośród nich tapetę idealnie dopasowaną do Twojej aranżacji domu. Nie wszystkie z nich są jednak odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Czy w sytuacji, gdy Twoja tapeta zniszczy się, musisz ją wyrzucić? Nic podobnego – istnieją bowiem skuteczne sposoby na naprawę tapety. Zobacz, jak wygląda prawidłowa naprawa tapet.

Przeczytaj również: Zrywanie tapety krok po kroku. Instrukcja, jak zerwać tapetę ze ściany

Naprawa tapet krok po kroku

Naprawa uszkodzonej tapety nie jest trudna. Najłatwiejszym, a przy tym najskuteczniejszym sposobem jest wycięcie uszkodzonej części tapety i naklejenie w tym miejscu pasującego fragmentu materiału. Najlepszy efekt uzyskasz, gdy tapeta ma symetryczny wzór. Dzięki precyzji wykonania pracy możesz otrzymać też dobre rezultaty w przypadku mniej powtarzalnych szablonów. 

Z naszym poradnikiem zrobisz to szybko i, co najważniejsze, efektywnie. Sprawdź zatem, jak wygląda naprawa tapet krok po kroku.

  1. Identyfikacja rozmiarów uszkodzenia – zacznij od zidentyfikowania rozmiarów uszkodzenia. Jeśli z brzegów zadrapania wystają jeszcze fragmenty naderwanej tapety, złap je pewnie palcami i urwij do końca. Jeśli masz problem z uchwyceniem papieru, użyj kombinerek lub pęsety. Nie jest zalecane wycinanie uszkodzonych fragmentów, ponieważ stworzy to ostre krawędzie, które będą widoczne po dopasowaniu i naklejeniu łatki. Brzegi takiego uszkodzenia warto następnie przeszlifować papierem ściernym lub pumeksem, tak by były możliwie gładkie. Co prawda w ścianie powstanie drobna dziura, jednak nie będzie ona tak widoczna po naprawieniu, a krawędzie będą praktycznie niewidzialne.

  2. Wycięcie kawałka nowej tapety – następnie musisz wyciąć kawałek nowej tapety. Jeśli nie zachowałeś rolki tapety z ostatniego remontu, musisz udać się po nową – możesz poprosić w markecie o starszy egzemplarz. Pamiętaj, że z czasem kolory odrobinę blakną i świeży fragment byłby zbyt widoczny. Wycinasz prostokąt większy od samego uszkodzenia.

  3. Wycięcie odpowiedniej łaty – aby wyciąć łatę, przyłóż prostokąt do uszkodzenia i przyciśnij go linijką. Następnie nożykiem do tapet wytnij odpowiednią łatkę wokół uszkodzenia, przecinając obie warstwy papierowej rolki. Pamiętaj, by dokładnie dopasować wzór – zadanie będzie łatwiejsze w przypadku dużych grafik.

  4. Przyklejenie nowego fragmentu w miejscu uszkodzenia – użyj do tego kleju do tapet. Trudno znaleźć go w małych pojemnikach, dlatego możesz poczekać z naprawą uszkodzeń na tapetowanie innego pokoju lub poprosić swoich znajomych, którzy właśnie urządzają remont. Gdy klej zwiąże, ale jeszcze nie wyschnie całkowicie, warto mocniej przycisnąć nowy fragment tapety i zagnieść krawędzie łatki za pomocą linijki. Zagięta w ten sposób będzie mniej widoczna.

To jedyna skuteczna metoda naprawy tapety, która jednak, niestety, może pozostawiać ślady. Z tej przyczyny stosuj ją raczej na mniej eksponowanych częściach ściany. Dla mniejszych uszkodzeń i zadrapań pozostaje raczej metoda na przeczekanie, oczywiście do czasu następnego tapetowania.

naprawa-tapetnaprawa-tapetnaprawa-tapetnaprawa-tapet

Naprawa tapet poprzez zakrycie uszkodzenia

Sposób ten nie naprawi samej tapety, ale sprawi, że uszkodzenie będzie niewidoczne. Co prawda można uznać to za typowy przykład uciekania, a nie rozwiązywania problemów, ale jeśli tylko będziesz uważny, może okazać się całkiem skuteczną metodą. 

Znajdź zatem ciekawy plakat, obrazek, wyszywankę, makatkę lub zdjęcie i powieś je w miejscu uszkodzenia. Pamiętaj jednak, że do zawieszenia cięższych przedmiotów będziesz musiał wywiercić dziurę, co oznacza kolejne uszkodzenie tapety. Zakrycie problemu jest okazją do wybrania ciekawego motywu wizualnego do naszego pokoju. Kto wie, może taka mała usterka zainspiruje Cię do zmiany wystroju całego wnętrza?

Jeśli uszkodzenie jest rozleglejsze, rozważ przesunięcie większego mebla. Szafka, komoda czy półka zamaskuje zadrapaną tapetę, oczywiście pod warunkiem, że już wcześniej nie skorzystałeś z tej metody. Możesz też użyć kwiatka, koniecznie z rozłożystymi liśćmi.

Zdecydowanym minusem tej metody jest jej tymczasowość, ponieważ masz skończoną ilość przedmiotów, którymi możesz zasłonić ścianę. Pamiętaj też, że tłok na powierzchniach nie prezentuje się zbyt estetycznie, dlatego jest to zdecydowanie opcja na „tu i teraz”.

Maskowanie łączeń tapety

Czasami łączenie okleiny w miejscu zetknięcia się tapet staje się nieestetyczne przez nadmiar kleju wypływającego spod materiału i zasychającego na wierzchu wzoru. Niekiedy łączenia te zaczynają się również rozchodzić. Jak zamaskować łączenia tapety, by znów prezentowały się estetycznie? 

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego kleju dyspersyjnego. Ten swoisty korektor do tapet posłuży Ci do łączenia brzegów. Możesz też nakleić na wszystkie łączenia tapet pasek innej okleiny. W ten sposób uzyskasz intrygujący efekt wizualny. Ponadto jest to względnie niedrogie rozwiązanie, a cały proces naprawy zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Zobacz także: Jak usunąć klej ze ściany po tapecie? Poznaj skuteczne metody

naprawa-tapetnaprawa-tapetnaprawa-tapetnaprawa-tapet

Naprawa uszkodzonej tapety – przydatne narzędzia

Naprawa tapet wymaga wykorzystania konkretnych narzędzi i akcesoriów. Przydadzą Ci się zatem kombinerki lub pęseta, które posłużą do złapania uszkodzonego fragmentu tapety. Brzegi uszkodzenia warto przeszlifować pumeksem bądź papierem ściernym. Do wycięcia części tapety niezbędny okaże się nożyk do tapet, przyklejenia – odpowiedni klej do tapet, a do lepszego przytwierdzenia naklejonego elementu – linijka. W zależności od rodzaju uszkodzenia, pomocny może się też okazać korektor do tapet lub klej dyspersyjny.

Data publikacji: 19.11.2015