Produkty

Jak zamaskować uszkodzoną tapetę

Jak zamaskować uszkodzoną tapetę

Masa papierowa w rolkach jest bardzo popularnym sposobem na wykończenie ścian. Trudno się dziwić – jest tania, estetyczna i skuteczna. Niestety, jedną z jej zalet na pewno nie jest wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, o które w codziennym użytkowaniu bardzo łatwo. Co możemy zrobić, gdy dojdzie do zadrapania?

reprodukcjaZakrycie

Pierwszy sposób nie naprawi samej tapety, ale sprawi, że nie będzie ona widoczna. Co prawda można uznać to za typowy przykład uciekania, a nie rozwiązywania problemów, ale jeśli tylko będziemy uważni, może okazać się całkiem skuteczną metodą. Znajdźmy ciekawy plakat, obrazek,wyszywankę, makatkę lub zdjęcie i powieśmy je w miejscu uszkodzenia. Pamiętajmy jednak, że do zawieszenia cięższych przedmiotów będziemy musieli wywiercić dziurę, co oznacza kolejne uszkodzenie tapety. Zakrycie problemu jest okazją do wybrania ciekawego motywu wizualnego do naszego pokoju. Kto wie, może taka mała usterka zainspiruje nas do zmiany wystroju całego wnętrza?

Jeśli uszkodzenie jest rozleglejsze, możemy rozważyć przesunięcie większego mebla. Szafka, komoda czy półka zamaskuje zadrapaną tapetę, oczywiście pod warunkiem, że już wcześniej nie skorzystaliśmy z tej metody. Możemy też użyć kwiatka, koniecznie z rozłożystymi liśćmi.

Zdecydowanym minusem tej metody jest jej tymczasowość, ponieważ mamy skończoną ilość przedmiotów, którymi możemy zasłonić ścianę. Pamiętajmy też, że tłok na powierzchniach nie prezentuje się zbyt estetycznie, dlatego jest to zdecydowanie opcja na tu i teraz.

Naprawapapier ścierny

Drugim, znacznie skuteczniejszym sposobem będzie naprawienie uszkodzonego kawałka. Zaczniemy od zidentyfikowania rozmiarów uszkodzenia. Jeśli z brzegów zadrapania wystają jeszcze fragmenty naderwanej tapety, złapmy je pewnie palcami i urwijmy do końca. Jeśli mamy problem z uchwyceniem papieru, użyjmy kombinerek lub pincety. Nie jest zalecane wycinanie uszkodzonych fragmentów, ponieważ stworzy to ostre krawędzie, które będą widoczne po dopasowaniu i naklejeniu łatki. Brzegi takiego uszkodzenia warto następnie przeszlifować papierem ściernym lub pumeksem, tak by były możliwie gładkie. Co prawda będziemy mieli teraz drobną dziurę w ścianie, jednak nie będzie ona tak widoczna po naprawieniu, a krawędzie będą praktycznie niewidzialne.

Następnie musimy wyciąć kawałek nowej tapety. Jeśli nie zachowaliśmy rolki tapety z ostatniego remontu, musimy udać się po nową – możemy poprosić w markecie o starszy egzemplarz. Pamiętajmy, że z czasem kolory odrobinę blakną i świeży fragment byłby zbyt widoczny. Wycinamy prostokąt większy od samego uszkodzenia.

Następnie wycinamy odpowiednią łatę. Zrobimy to przykładając nasz prostokąt do uszkodzenia i przyciskając go linijką. Następnie nożykiem do tapet wycinamy odpowiednią łatkę wokół uszkodzenia, przecinając obie warstwy papierowej rolki. Pamiętajmy, by dokładnie dopasować wzór – zadanie będzie łatwiejsze w przypadku dużych grafik.

Teraz czas na przyklejenie nowego fragmentu w miejscu uszkodzenia, używamy do tego kleju do tapet. Trudno znaleźć go w małych pojemnikach, dlatego możemy poczekać z naprawą uszkodzeń na tapetowanie innego pokoju lub poprosić swoich znajomych, którzy właśnie urządzają remont.

Gdy klej zwiąże, ale jeszcze nie całkowicie wyschnie, warto mocniej przycisnąć nowy fragment tapety i zagnieść krawędzie łatki za pomocą linijki. Zagięta w ten sposób będzie mniej widoczna.

Niestety, sposób ten pozostawia widoczne ślady, dlatego stosujmy go raczej na mniej eksponowanych częściach ściany.

Dla mniejszych uszkodzeń i zadrapań pozostaje raczej metoda na przeczekanie, oczywiście do czasu następnego tapetowania.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?

Jak podkleić tapetę, która odchodzi od ściany?
Wbrew pozorom odklejone brzegi tapety wcale nie muszą oznaczać konieczności jej zrywania. Można łatwo naprawić tę usterkę, usuwając wykruszoną spoinę ...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się purchli

Jak pozbyć się purchli
Purchle to nic innego jak pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się na malowanych lub tapetowanych powierzchniach. Najczęściej mamy z nimi do czyni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.11.2015
Kot się pobawił... Ja bym tą tapetę w ogóle usunęła, no ale właściciel. w schowku znalazłam jakieś pozostalości po niej więc zamierzam w sumie jakoś to naprawić prszy pomocy tej opcji 2. pewnie będzie się odznaczać, no ale cóż

Ocena i komentarz dla:

Jak zamaskować uszkodzoną tapetę