Rakla do tapet – co to jest i jak jej używać?

Oklejanie wnętrz stało się konkurencją koronną, jeśli chodzi o urządzanie i jest powszechnie stosowane zarówno w domach, jak i przestrzeniach publicznych. Kiedyś tapety, dziś głównie fototapety i coraz bardziej popularne – drobne naklejki. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakich narzędzi będziesz potrzebować, żeby okleić ściany, lodówkę, zmywarkę czy meble.

Czym jest rakla do tapet?

Rakla do tapet to narzędzie o tępych krawędziach służące do rozprowadzania kleju na tapetach i wygładzania pęcherzyków powietrza po zawieszeniu papieru. Rakla ma długą rączkę, która daje użytkownikowi dźwignię do równomiernego nacisku na powierzchnię. 

Ostrze jest zazwyczaj wykonane z gumy lub silikonu, co pomaga uniknąć uszkodzenia tapety. Rakle, zwane również ściągaczkami do tapet są powszechnie używane przez profesjonalnych dekoratorów, ale można je również kupić do użytku domowego. Podczas używania rakli na świeżo powieszonej tapecie, ważne jest, aby zacząć od środka papieru i pracować na zewnątrz, aby zapobiec tworzeniu nowych zmarszczek.

Czy rakla do tapet może zostać zastąpiona? W zasadzie tak. W takim razie co zamiast rakli? Bez wątpienia może ją zastąpić całkiem dobrze skrobaczka do szyb samochodowych, aczkolwiek rakla jest bardziej specjalistyczna, a co za tym idzie, zagwarantuje nam korzystniejszy końcowy efekt. Rakle posiadają twarde i wyprofilowane końcówki, często oprawione też miękkim materiałem, który nie nadetnie naklejanego elementu. Pomoże nam również w jego wygładzaniu.

Zobacz także: Jak usunąć klej ze ściany po tapecie? Poznaj skuteczne metody

rakla-do-tapetrakla-do-tapetrakla-do-tapetrakla-do-tapet

Inne narzędzia przydatne do oklejania ścian i mebli

Poza raklą i – oczywiście – tapetami, przyda Ci się też szereg innych narzędzi. Wszystko po to, by oklejanie przebiegło jak najlepiej. Czego możesz potrzebować?

Spryskiwacz lub butelka z końcówką typu spray

Spryskiwacz to poręczne narzędzie, które warto mieć w domu, zwłaszcza gdy trzeba przykleić elementy, które mają folię ochronną. Dodając niewielką ilość płynu do naczyń do wody wewnątrz spryskiwacza, możesz łatwo odkleić naklejkę, spryskując zarówno nalepkę, jak i klejoną powierzchnię. Dzięki temu będziesz mógł skuteczniej ją umiejscowić i przykleić. A jeśli zajdzie potrzeba jej usunięcia, wystarczy spryskać ją wodą z płynem do naczyń i powinna łatwo zejść.

Papier ścierny

Papier ścierny pomaga wygładzić ścianę, skorygować wszelkie nierówności, a także usunąć starą tapetę i brud. Jest również przydatny do usuwania farby ze ścian. Podczas używania papieru ściernego ważne jest, aby wybrać odpowiednią ziarnistość. W przypadku ścian, które są bardzo szorstkie, należy użyć papieru ściernego o ziarnistości kursowej. 

Jeśli w swoim domu posiadasz gładsze ściany, należy użyć papieru ściernego o drobnej ziarnistości. Papier ścierny może stanowić różnicę między profesjonalnie wyglądającą pracą z tapetą a amatorską. Przy odrobinie cierpliwości i posiadaniu odpowiednich narzędziach można z łatwością wykonać nawet najbardziej wymagającą pracę z tapetami.

Wałek gumowy

Wałek gumowy podobnie jak rakla posłuży nam do wygładzania naklejanych materiałów, szczególnie w przypadku umiejscawiania tapet na większych i twardych powierzchniach.

Wystarczy przetoczyć wałek po papierze, aby wygładzić wszelkie zmarszczki i pęcherzyki powietrza. Gumowa powierzchnia pomoże również zapobiec rozdarciu lub uszkodzeniu papieru. Ponadto gumowy wałek może być używany do równomiernego nacisku na powierzchnię, zapewniając prawidłowe przyleganie tapety. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym dekoratorem, czy doświadczonym profesjonalistą, gumowy wałek jest niezbędnym narzędziem do każdej pracy z tapetą.

Ściereczka

Zastosowanie niewielkiego nacisku na ściereczkę pomoże wygładzić nakładaną dekorację, a także pozbyć się resztek sprayu lub nadmiaru kleju. Użycie miękkiej ściereczki jest niezbędne, aby nie uszkodzić powierzchni pod nią. Delikatne przesuwanie jej okrężnymi ruchami sprawi równomierne rozłożenie nacisku i uniknięcie zagnieceń czy zarysowań.

Ponadto ważne jest, aby oczyścić obszar przed nałożeniem dekoracji, ponieważ pomoże to zapewnić prawidłowe trzymanie kleju. Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz być pewny, że Twoje dekoracje będą wyglądać pięknie!

rakla-do-tapetrakla-do-tapetrakla-do-tapetrakla-do-tapet

Ostry nożyk

Najlepszy w takich sytuacjach będzie niewielki nożyk z odłamywaną i wysuwaną, wieloczęściową końcówką. Posłuży on do ewentualnego nadcięcia naklejki bądź tapety przy dodatkowej pomocy, chociażby poziomicy, a także do przebicia pęcherzyków powietrza, których nie można było się pozbyć przy początkowym użyciu rakli oraz gumowego wałka.

Nożyczki

Pomogą Ci w odcinaniu folii zabezpieczającej i przy docinaniu drobnych naklejek. Powinny być średniej wielkości.

Klej

Jest nam potrzebny, rzecz jasna, przy oklejaniu ścian tapetami i fototapetami. Musimy pamiętać w szczególności o tym, że należy go dostosować do wyżej wymienionych materiałów. Wyjątkiem są tapety na folii samoprzylepnej, które, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają użycia kleju.

Pędzel i wałek malarski

Jeśli będziesz musiał używać kleju, to potrzebne będzie Ci też coś, czym będziesz go mógł nałożyć na powierzchnię. W tej sytuacji przyda się zarówno pędzel, jak i wałek, w zależności od indywidualnych upodobań – powinny być one szerokie i posiadać grube włosie.

Płyn do montażu folii

Płyn montażowy to płynny klej używany do przyklejania papieru, tkanin i innych materiałów do ścian i różnych powierzchni. Nakłada się go za pomocą pędzla lub wałka.  Po wyschnięciu robi się bezbarwny, co czyni go idealnym wyborem do tapetowania. Przy prawidłowym zastosowaniu płyn montażowy utrzymuje tapetę na miejscu przez wiele lat. 

Oprócz zastosowania do tapetowania, płyn montażowy może być również używany do mocowania fotografii, plakatów i innych lekkich przedmiotów na ścianach. Jest on dostępny zarówno w formule na bazie wody, jak i rozpuszczalnika, więc upewnij się, że wybierasz odpowiedni jego rodzaj dla swojego projektu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy dokładnie przestrzegać instrukcji producenta i pozwolić mu całkowicie wyschnąć przed powieszeniem czegokolwiek na ścianie.

Data publikacji: 31.10.2014