Czym są tapety natryskowe?

Tapety powracają do łask ze zdwojoną siłą. Ich producenci prześcigają się w oferowanych wzorach i formie. Jednym z najnowszych wynalazków, zarówno pod względem estetyki, jak i metody aplikacji, jest tapeta natryskowa. Co warto o niej wiedzieć? Jak wypada w porównaniu do tradycyjnych tapet i co daje nam jej zastosowanie?

faktura tapety natryskowej

Tapety tradycyjne kontra natryskowe

Do tapet tradycyjnych zaliczymy papierowe, winylowe, tekstylne, flizelinowe i szklane. Wszystkie z nich dostępne są w postaci rolkowanych pasów, które przymocowuje się do ściany za pomocą kleju. Taki sposób układania bywa w niektórych przypadkach nieco kłopotliwy. Tymczasem w przypadku tapet natryskowych mamy do czynienia z materiałem sypkim, który aplikowany jest na powierzchnię za pomocą urządzeń natryskowych lub ewentualnie packi. Taki sposób nakładania dekoracyjnej masy jest znacznie szybszy, lecz wymagający też zatrudnienia ekipy fachowców, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem. Powinniśmy pamiętać też o tym, że mimo iż tapety natryskowe łączą w sobie wiele kombinacji barw, ich wzornictwo nie jest tak rozbudowane jak w przypadku tradycyjnych materiałów. Ich aplikacja zapewnia jednak równomierne i bardziej estetyczne pokrycie powierzchni, na której nie widać miejsc łączenia.

Więcej możliwości

Tapety natryskowe wyróżnia nie tylko niezwykle bogata kolorystyka, ale także faktura. Co bardzo ważne, mogą być one stosowane na niemal każdej powierzchni: tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, płytach OSB, drzwiach, meblach, grzejnikach, szkle, a nawet rurach. Ponadto wyróżnia je wyjątkowa trwałość, dzięki czemu mogą być swobodnie stosowane w najintensywniej użytkowanych pomieszczeniach. Są też łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ ich właściwości antystatyczne powodują, że osiada na nich znacznie mniej kurzu oraz innych zabrudzeń. Przy tym są odporne na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Stosując tapety natryskowe, jesteśmy w stanie zredukować wszelkie niedoskonałości powierzchni, włącznie ze spękaniami.

pistolet natryskowy castorama

Rodzaje tapet natryskowych

Tapety natryskowe możemy podzielić na te, które są tworzone ze składników naturalnych, oraz te, które wykonuje się z żywic syntetycznych. Tapety naturalne, nazywane też tynkiem japońskim, to przede wszystkim sypkie mieszanki bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozy, uszlachetnianych dodatkowo satyną i miką. Po aplikacji tworzą chropowatą fakturę. Tapety z żywic syntetycznych są płynne i tworzą na ścianie zwartą i gładką lub lekko chropowatą warstwę. Wyróżnia je całkowita odporność na działanie wody.

Data publikacji: 03.02.2015