icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem zasłon i firan, czy też wolisz nagie okna, rolety w salonie po prostu Ci się przydadzą. Spełniają one wiele funkcji: chronią przed promieniami słońca w upalny dzień, zasłaniają okna wieczorami przed okiem ciekawskich sąsiadów, a przede wszystkim − potrafią być prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Jakie rolety do salonu wybrać?

Modne rolety do salonu − poznaj ich rodzaje!

Zanim zaczniesz mierzyć swoje okna, warto najpierw przejrzeć ofertę sklepów wnętrzarskich i dowiedzieć się, jakie rolety do salonu możesz w ogóle nabyć. Zacznijmy od tego, że na rynku występuje cały szereg różnych rozwiązań stosowanych na okna. Na początek zastanów się, czy chcesz, aby Twoje wnętrze zdobiły rolety, czy może żaluzje. O tym, jakie żaluzje do salonu wybrać, opowiemy innym razem. Teraz skupmy się na najbardziej popularnych typach rolet.

Rolety mogą być wewnętrzne (stosowane na okna od strony pokoju) i zewnętrzne (to najczęściej rolety antywłamaniowe, choć nie tylko, stosowane po zewnętrznej stronie okien - np. od ogródka).

Do najczęściej wybieranych rolet wewnętrznych należą:

  • Rolety rzymskie,
  • Rolety austriackie,
  • Rolety plisowane,
  • Rolety do okien dachowych,
  • Rolety wolnowiszące,
  • Rolety w kasecie (na prowadnicach),
  • Rolety (czy też żaluzje) pionowe,
  • Rolety bambusowe
  • Rolety dzień/noc.

Najbardziej dekoracyjnymi roletami są z pewnością popularne rolety rzymskie i niemal bliźniacze rolety typu austriackiego. Zarówno jedne, jak i drugie dają efekt firany czy zasłony w oknie, dzięki czemu możesz wyeliminować karnisze ze swojego wnętrza. Rolety rzymskie wykonane są z płótna, może być ono delikatne, półprześwitujące, jak i bardziej masywne, dające efekt niemal całkowitego zaciemnienia okna. Rolety rzymskie składają się w ozdobną harmonijkę, kiedy je podciągniesz. Dzięki zastosowaniu fiszbin pomiędzy sekcjami materiału, układają się w równomierne fale. Rolety austriackie także wykonane są z materiału i po ich podciągnięciu tworzą efekt marszczonej od dołu zasłony. Są niezwykle dekoracyjne i z pewnością wpasują się w salon wypełniony antykami czy zaaranżowany w stylu klasycznym.

Rolety plisowane układają się w klasyczną harmonijkę. Instalowane są przy samej szybie, przy ramie okna. Ich wielką zaletą jest to, że można je ustawić w dowolnym miejscu na oknie − możesz je złożyć od góry, jak i od dołu. Dzięki temu, w razie konieczności, możesz stworzyć na oknie plisowaną zazdrostkę.

Najbardziej klasyczną wersją rolet są oczywiście rolety wolnowiszące. Montuje się je na górnej ramie okna lub też na gzymsie nad oknem (przy instalacji uważaj na to, aby górny panel rolety nie przeszkadzał Ci w swobodnym otwieraniu okna). Rolety te mogą być wykonane z przepuszczających światło materiałów, jak i mieć fakturę całkowicie zacieniającą czy nawet odbijającą światło słoneczne (przydają się przede wszystkim podczas upałów − dzięki odbijaniu światła, w pomieszczeniu jest po prostu chłodniej). Pewną formą rolet wolnowiszących są tzw. rolety noc-dzień. Wykonane są one z naprzemiennie układających się pasów − przezroczystego i zacieniającego. W zależności od tego, jak ułożysz paski, w pomieszczeniu będzie więcej lub mniej światła dziennego.

Gorącym hitem we wnętrzarstwie są rolety bambusowe. Wykonane są z łodyg bambusowych i przypominają nieco żaluzje drewniane. Stanowią jednak jedną połać, jak roleta. Instalowane są najczęściej w systemie rolet wolnowiszących.

Innym rozwiązaniem są rolety w kasecie. Ich mechanizm opiera się na instalacji prowadnic, czy ram, do ramy okna, aby roleta ściśle przylegała do szyby. Mogą być one wykonane z przepuszczających światło materiałów, jak i całkiem zacieniających. Na podobnej zasadzie instalowane są rolety do okien dachowych − to właściwe jedyne rozwiązanie dla osłonięcia takiego okna na poddaszu.

W końcu do omówienia pozostały rolety, czy właściwie żaluzje, pionowe. Najczęściej stosowane są one w biurach. To instalowane na górnym panelu pionowe pasy, które można zwijać lub zmieniać ich ułożenie, aby przepuszczały światło. Co ciekawe, rozwiązanie to bardzo często wykorzystywane jest w amerykańskim budownictwie mieszkalnym.

Jaki kolor rolet do salonu? Czyli czym kierować się przy wyborze?

Wybór rolet to dość poważna decyzja − montuje się je najczęściej na stałe i trudniej je zmienić niż zasłony czy firany w oknach. Dlatego dobierając ich kolor, trzymaj się raczej stonowanej naturalnej kolorystyki, która nie opatrzy Ci się zbyt szybko. Możesz wybrać także rolety z wzorami czy nadrukami, bądź jednak w 100% przekonany do konkretnego printu. Rolety nie powinny gryźć się z meblami i dywanami. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wybór materiału rolet w odcieniu farby położonej na ścianach. W ten sposób stworzysz spójne wnętrze.

Przy dopełnianiu aranżacji wnętrza i zakupie rolet bierz pod uwagę styl, w jakim wykańczasz salon. Do pomieszczeń w stylu angielskim, skandynawskim lub włoskim pasować będą przytulne i ozdobne rolety rzymskie lub austriackie. W oknach klasycznie urządzonego salonu, wypełnionego antykami i meblami wykonanymi na modłę Wersalu, najlepiej prezentować będą się rolety austriackie. W modernistycznych wnętrzach postaw na rolety bardziej nowoczesne, np. plisowane czy wolnowiszące.

Do salonu w stylu etno i nowoczesnych wnętrz pasować będą także rolety bambusowe. „Drewniane” rolety wprowadzą do wnętrza ciepłą aurę.

Jakie rolety do salonu sprawdzą się najlepiej?

O tym, jakie rolety wybrać do salonu powinien decydować nie tylko styl wnętrza, ale i Twoje potrzeby. Jeżeli szukasz rolety, która zastąpi Ci firany czy zasłony, postaw na rolety rzymskie. Gdy chcesz uzyskać nowoczesny i minimalistyczny efekt zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety w kasecie czy też rolety noc dzień.

Zastanów się także nad funkcjonalnością materiału. Kiedy Twój salon jest bardzo nasłoneczniony i w upalne dni, chciałbyś ograniczyć ilość promieni słonecznych, wybierz rolety całkowicie zacieniające i odbijające słońce − dzięki temu w pomieszczeniu będzie chłodniej. A kiedy zależy Ci bardziej na zachowaniu prywatności i okryciu okien przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów, postaw na lżejsze i cieńsze materiały, które będą przepuszczać światło.

Jakie rolety do nowoczesnego salonu? Podsumujmy!

Wiesz, już jakie rolety do salonu wybrać? Przejrzyj ofertę sklepu i rozważ każde rozwiązanie z osobna. Jak widzisz przy montażu rolet chodzi nie tylko o ich estetykę i wygląd, lecz także o to, jakie funkcje mają spełniać i jakie rolety będą najlepiej pasować na Twoje okna. Wybierając materiał rolety zwróć uwagę na kolor, formę oraz to, czy przepuszczają czy całkowicie zatrzymują światło słoneczne. Piękne rolety rzymskie czy modne żaluzje bambusowe pozwolą Ci całkowicie zrezygnować z zasłon, firan i karniszy. To świetne i nowoczesne rozwiązanie!