Jakie rośliny należy przenieść na zimę do domu?

Jest grupa roślin, które na czas sezonu zimowego musimy zabezpieczyć przed chłodem, a nawet przenieść do cieplejszego pomieszczenia, ponieważ pochodzą z takich obszarów, gdzie zimy nie są tak surowe jak u nas. Jeżeli nie dopilnujemy tego, aby na czas schować wrażliwe na mróz rośliny, to marne są szanse, aby w przyszłym roku zakwitły lub nawet wypuściły nowe pędy. Najlepiej więc sadzić takie rośliny w donicach, aby w czasie nadejścia zimy szybko i łatwo je schować i ochronić.

Jakie rośliny należy przenieść na zimę do domu?

Przygotowanie roślin do zimy

Przed schowaniem roślin do cieplejszego pomieszczenia pamiętajmy, ale przeglądnąć je i sprawdzić, w jakiej są kondycji. Szukamy wtedy oznak chorób oraz objawów działań jakichś szkodników. Dodatkowo usuwamy zeschnięte liście, suche łodygi. Następnie zastanówmy się nad przeniesieniem wrażliwych na mróz roślin do pomieszczenia. Najodpowiedniejsze będą jasne wnętrza, mogą być to np. piwnice z dostępem do światła słonecznego czy strychy wyposażone w okna.

Zwykle rośliny, które zabieramy na czas zimy z zewnątrz, rosną w donicach. Pamiętajmy, aby bezpośrednio przed przenosinami ich nie podlewać, wtedy donica nie będzie aż tak ciężka. Przydatne przy przenoszeniu są podnośniki ręczne na kółkach, którymi łatwo podważyć nasz okaz i przenieść bezpiecznie do pomieszczenia. Starajmy się nie nosić ciężkich donic samotnie, warto poprosić drugą osobę o pomoc. W sprzedaży są również dostępne specjalne stojaki na duże donice, które dzięki swoim kółkom łatwo przeciągnąć do miejsca, gdzie mają zimować, a potem po sezonie znowu wystawić je na taras.

Przeczytaj także: Jakie rośliny egzotyczne uprawiać w ogrodzie?

Pielęgnacja roślin w pomieszczeniu

Idealnym miejscem dla zimowania roślin będzie ogród zimowy, w którym możemy relaksować się w czasie zimy wśród naszych okazów. Panuje tam odpowiednia temperatura, a dzięki dużej ilości okien jest widno, a promienie słoneczne mogą dodatkowo oświetlać pomieszczenie. Jednak nie wszyscy mogą sobie na taki ogród pozwolić, głównie ze względu na ilość miejsca, jaki zajmuje.

Po przeniesieniu roślin do pomieszczenia ważne, by o nich nie zapomnieć. Mimo iż roślina w tym czasie odpoczywa, to jednak także teraz wymaga pielęgnacji. Przede wszystkim w cieplejszym pomieszczeniu może nastąpić wysyp objawów chorób lub działalności szkodników, dlatego co jakiś czas warto przeglądnąć dokładnie liście. Dodatkowo pamiętajmy o podlewaniu. Jest ono oczywiście rzadsze niż w pełni sezonu letniego, ale nie można całkowicie zaprzestać nawadniania roślin, chyba że są to kaktusy. Te w zimie w ogóle nie potrzebują wody.

Zwróćmy także uwagę, aby w pomieszczeniu nie było za ciepło ani za zimno, najlepiej, gdy temperatura waha się w graniach 8-10o C.

Sprawdź także: Jak przezimować pelargonie i fuksje- podpowiadamy!

Jakie rośliny należy przenieść na zimę do domu?

Rośliny wrażliwe, które należy przenieść do pomieszczenia:

- agapant afrykański,
- agawa,
- aukuba,
- araukaria chilijska,
- bieluń (datura),
- bugenwilla,
- daktylowiec kanaryjski,
- drzewka cytrusowe – np. mandarynkowe,
- fuksja mieszańcowa,
- kuflik,
- kordylina australijska,
- mirt pospolity,
- mandewilla,
- monstera dziurawa,
- oleander,
- ołownik,
- palmy,
- róża chińska (hibiskus),
- wawrzyn szlachetny.