Produkty

Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie

Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie

Rodzaj gleby, jaka przeważa w naszym ogrodzie czy na działce, może w dużej mierze decydować o tym, jakie rośliny będziemy mogli w niej zasadzić. Niektóre z nich mają bowiem specyficzne wymagania i przyjmą się tylko w ziemi o odpowiednich właściwościach. Jakie rośliny przeznaczymy do ogrodu o podłożu gliniastym?

Podłoże gliniaste jest zbite i bardziej lepkie od innych typów gleby. Wiąże się to z faktem, że jest również słabo przepuszczalne dla wody i powietrza, zimne oraz nieprzewiewne. Choć gleba gliniasta gromadzi wiele składników odżywczych, magazynuje również wodę, która często prowadzi do gnicia roślin. Ta i pozostałe Brzozywłaściwości takiego podłoża sprawiają, że trudno efektywnie je uprawiać. Są jednak rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach, a jest ich całkiem sporo.

Pierwszą grupą roślin, na które możemy się zdecydować, obsadzając gliniastą glebę, są gatunki, które w celu przystosowania się do trudnych warunków będą potrzebowały z naszej strony nieco pomocy.

Możemy więc zdecydować się na iglaki, np. cis, sosnę, ale także na brzozę. Zwłaszcza dwie ostatnie rośliny będą wymagały pomocy, by przyjąć się w glebie gliniastej. W tym celu zanim przystąpimy do umieszczenia ich w ziemi, powinniśmy wykopać duże doły, które następnie wzbogacimy mieszanką humusu z czarnoziemem, kompostem Sosnaalbo torfem. Takie wypełnione urodzajną ziemią doły będą stanowiły coś na wzór donicy, w której nieprzystosowane do gleby gliniastej rośliny będą mogły się ukorzenić. Możemy także zdecydować się na posadzenie ich na podwyższeniu, które uchroni zasadzone okazy przed podtopieniami – te są realnym zagrożeniem, gdyż gleba gliniasta gromadzi wodę, powodując częste powstawanie zastoin.

Drugą grupą roślin polecanych na gliniaste podłoże są okazy, które z natury je lubią bądź tolerują. Tutaj nie musimy trudzić się wcześniejszym przygotowywaniem podłoża. Do roślin, którym nie zaszkodzi okresowe zalewanie i zaleganie wody, należą np. olchy, wierzby, dereń biały, cyprysik błotny, dąb błotny, bagno zwyczajne, żurawina błotna, kosaciec żółty, wilczomlecz, ciemiernik, funkia begonia sercowata, tatarak, kaczeniec błotny, hortensja ogrodowa, magnolia, porzeczki, żonkile czy narcyzy. Nie jest to kompletna lista, gdyż roślin o podobnych upodobaniach jest znacznie więcej.

Pamiętajmy także, że podłoże gliniaste będzie sprzyjało większej liczbie różnorodnych roślin, jeśli odpowiednio je przygotujemy. Możemy wzbogacić je dużą warstwą próchnicy oraz piasku, a następnie przekopać tak, by wszystkie składniki jak najlepiej się połączyły. Aby zapewnić roślinom lepsze warunki na samym początku ich aklimatyzacji na danym stanowisku, w glebie umieszczajmy je wiosną – w czasie jesieni i zimy woda w glebie zamarza, co może doprowadzić do wypchnięcia młodych roślin do góry i przemarznięcia ich bryły korzeniowej.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie