Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie

Rodzaj gleby, jaka przeważa w naszym ogrodzie czy na działce, może w dużej mierze decydować o tym, jakie rośliny będziemy mogli w niej zasadzić. Niektóre z nich mają bowiem specyficzne wymagania i przyjmą się tylko w ziemi o odpowiednich właściwościach. Jakie rośliny przeznaczymy do ogrodu o podłożu gliniastym?

Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie

Podłoże gliniaste jest zbite i bardziej lepkie od innych typów gleby. Wiąże się to z faktem, że jest również słabo przepuszczalne dla wody i powietrza, zimne oraz nieprzewiewne. Choć gleba gliniasta gromadzi wiele składników odżywczych, magazynuje również wodę, która często prowadzi do gnicia roślin. Ta i pozostałe właściwości takiego podłoża sprawiają, że trudno efektywnie je uprawiać. Są jednak rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach, a jest ich całkiem sporo.

Pierwszą grupą roślin, na które możemy się zdecydować, obsadzając gliniastą glebę, są gatunki, które w celu przystosowania się do trudnych warunków będą potrzebowały z naszej strony nieco pomocy.

Możemy więc zdecydować się na iglaki, np. cis, sosnę, ale także na brzozę. Zwłaszcza dwie ostatnie rośliny będą wymagały pomocy, by przyjąć się w glebie gliniastej. W tym celu, zanim przystąpimy do umieszczenia ich w ziemi, powinniśmy wykopać duże doły, które następnie wzbogacimy mieszanką humusu z czarnoziemem, kompostem albo torfem. Takie wypełnione urodzajną ziemią doły będą stanowiły coś na wzór donicy, w której nieprzystosowane do gleby gliniastej rośliny będą mogły się ukorzenić. Możemy także zdecydować się na posadzenie ich na podwyższeniu, które uchroni zasadzone okazy przed podtopieniami – te są realnym zagrożeniem, gdyż gleba gliniasta gromadzi wodę, powodując częste powstawanie zastoin.

Jakie rośliny zasadzić w gliniastej glebie

Drugą grupą roślin polecanych na gliniaste podłoże są okazy, które z natury je lubią bądź tolerują. Tutaj nie musimy trudzić się wcześniejszym przygotowywaniem podłoża. Do roślin, którym nie zaszkodzi okresowe zalewanie i zaleganie wody, należą np. olchy, wierzby, dereń biały, cyprysik błotny, dąb błotny, bagno zwyczajne, żurawina błotna, kosaciec żółty, wilczomlecz, ciemiernik, funkia begonia sercowata, tatarak, kaczeniec błotny, hortensja ogrodowa, magnolia, porzeczki, żonkile czy narcyzy. Nie jest to kompletna lista, gdyż roślin o podobnych upodobaniach jest znacznie więcej.

Pamiętajmy także, że podłoże gliniaste będzie sprzyjało większej liczbie różnorodnych roślin, jeśli odpowiednio je przygotujemy. Możemy wzbogacić je dużą warstwą próchnicy oraz piasku, a następnie przekopać tak, by wszystkie składniki, jak najlepiej się połączyły. Aby zapewnić roślinom lepsze warunki na samym początku ich aklimatyzacji na danym stanowisku, w glebie umieszczajmy je wiosną – w czasie jesieni i zimy woda w glebie zamarza, co może doprowadzić do wypchnięcia młodych roślin do góry i przemarznięcia ich bryły korzeniowej.