Kalafior – uprawa i pielęgnacja

Kalafior to jedno z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych warzyw w naszym kraju. Ponieważ występuje tylko w uprawie, tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzi. Z pewnością jednak możemy znaleźć go na własnej grządce, jeśli tylko dołożymy starań, by zapewnić sadzonkom kalafiora odpowiednie warunki. Jak to zrobić?

kalafior

Podstawowe informacje o kalafiorze

Jest to warzywo należące do roślin kapustowatych. Posiada największe wymagania glebowe i klimatyczne spośród wszystkich przedstawicieli owej rodziny. Choć jego uprawa nie należy do najłatwiejszych, warto się jej podjąć, by wyhodować własne, bogate w minerały i witaminy warzywa. Ich częścią jadalną jest tzw. róża, na którą składają się liczne, niewykształcone, mięsiste pędy kwiatostanowe. Zwykle jest ona koloru białego, choć można spotkać także kalafiory o róży zielonej, filetowej czy pomarańczowej. Jest rośliną jednoroczną, która znajduje wiele zastosowań w sztuce kulinarnej, gdzie podawana jest zarówno na surowo, jak i na ciepło.

Przeczytaj także: Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Warunki uprawy kalafiora

Rozsada – kalafiory mogą być stosowane w uprawie wiosennej, letniej oraz jesiennej. W zależności od tego należy wysadzić je do skrzynek w różnych terminach: najwcześniejsze odmiany w lutym, letnie – w marcu, a jesienne w czerwcu. Pierwsze z nich przenosimy do gruntu w kwietniu, a kolejne w połowie maja i na przełomie lipca i sierpnia. Zanim jednak przeniesiemy sadzonki w docelowe miejsce, powinniśmy je zahartować, umieszczając w inspekcie i stopniowo odsłaniając.

Gleba i stanowisko – kalafiory wymagają gleby żyznej, wilgotnej, próchniczej, zasobnej szczególnie w wapń. Jesienią poprzedzającą sezon uprawy kalafiora należy zasilić glebę obornikiem albo kompostem, by zapewnić mu potrzebne składniki odżywcze. Odczyn pH gleby powinien być zasadowy, nigdy kwaśny. Kalafior preferuje stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Ważne, by nie sadzić go w tym samym miejscu, gdzie był uprawiany wcześniej – nawet przez trzy lata.

kalafior

Sprawdź również: Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Pielęgnacja – podstawą pielęgnacji kalafiora jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wody. Jest to ważne zwłaszcza w okresach suszy, kiedy brak wody może wpłynąć na słabe wykształcanie części jadalnej kalafiora. Należy także pamiętać, by różę chronić przed działaniem intensywnych promieni słonecznych. W tym celu załamujemy kilka górnych liści rośliny i przykrywamy nimi różę, dzięki czemu nie utraci one swojego białego koloru. W przypadku znacznego ochłodzenia kalafiory osłaniamy, np. przykrywając włókniną. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku młodych sadzonek, które nie zdążyły jeszcze przyjąć się w gruncie.

Zbiór – kalafiory zbieramy wtedy, gdy ich róże w pełni się wykształcą. Wyjątek od tej sytuacji stanowią odmiany późne – te należy zebrać przed przymrozkami, nawet jeśli nie zdążyły jeszcze osiągnąć właściwych rozmiarów. Niskie temperatury grożą bowiem zżółknięciem róży oraz jej przemarznięciem.