Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Popularna przyprawa wykorzystywana do wielu potraw jest przydatna także w innych dziedzinach życia. Cynamonu można używać m.in. w kosmetyce czy ogrodnictwie, by ochronić rośliny oraz polepszyć ich kondycję. W jaki sposób zastosować go we własnym ogródku oraz przy domowych kwiatach?

Ochronne właściwości cynamonu

Aromatyczna przyprawa przydaje się zarówno do zapobiegania szkodom, jak i do ich niwelowania. Cynamon chroni pączki kwiatów przed gniciem i pleśnieniem. Z uwagi na to, że są zamknięte, osiadająca między płatkami rosa czyni je bardziej podatnymi na powstanie grzyba. Oprószenie pączków cynamonem zapobiegnie temu.

Cynamon przysługuje się również uciętym i uszkodzonym fragmentom roślin. Kiedy ucinamy gałązkę, by pomóc starej roślinie się rozkrzewić, a nowej ukorzenić, odcięte miejsce warto obsypać przyprawą. Cynamon nie tylko ochroni je przed pleśnieniem, ale także ułatwi nowej roślince tworzenie się korzeni i rozrost.

Porada eksperta

Podobnie powinniśmy postąpić z gałązkami i łodygami uszkodzonymi: złamanymi lub naderwanymi. Posypanie ich cynamonem wspomoże proces leczenia.

Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Jeśli roślinę planujemy posadzić w miejscu, w którym znajduje się dużo owadów: mrówek, muszek czy komarów, warto rozsypać dookoła niej cynamon. Owady nie lubią jego zapachu. Wykorzystamy go również w domu do walki ze złotymi mrówkami.

Używanie cynamonu w roli naturalnej ochrony stanowi ważny element podczas hodowania owoców, warzyw i ziół. Wyklucza konieczność stosowania gotowych preparatów ochronnych oraz pielęgnacyjnych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na smak bądź właściwości warzyw. Przyprawa obroni je przed chorobami wywołanymi pleśnią lub słabej jakości ziemią. Dodaje się jej do nawozu lub gleby.

Zobacz także: Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Naprawcze właściwości cynamonu

Cynamonu użyjemy również w sytuacji, gdy już wydarzyło się coś, czemu nie zdążyliśmy zapobiec. Przyprawa świetnie radzi sobie na przykład z pleśnią i grzybami. Jeśli wykwity pokrywają roślinę – łodygę i liście – należy regularnie spryskiwać ją specjalnie przygotowanym płynem. Wystarczą dwa razy na tydzień. Płyn otrzymuje się poprzez:

- zmieszanie kilku łyżek cynamonu z litrem wody,

- zostawienie domowego preparatu na noc,

- oddzielaniu zawiesiny od płynu.

Równie łatwe jest usuwanie pleśni z doniczki roślin stojących w domu. W mieszkaniu grzyb pojawia się częściej, gdyż wewnątrz panują mniej przyjazne roślinom warunki, m.in. jest gorsza wentylacja. Walka z pleśnią polega na zdjęciu jej z powierzchni, lekkim rozkopaniu ziemi – aby powietrze miało swobodny dostęp do głębszych partii – oraz posypaniu cynamonem. Możliwe, że do czasu całkowitego pozbycia się wykwitów będziemy musieli proces powtórzyć kilkakrotnie. Nie poleca się za to częstego przesadzania rośliny – to może ją osłabić.

Dowiedz się: Jak uprawiać zioła prowansalskie na parapecie?

Zastosowanie cynamonu w ogrodnictwie

Innym domowym specyfikiem służącym walce z pleśnią oraz pomagającym w zakorzenianiu nowych roślinek jest mieszanka wody – wystarczy pół litra – łyżki cynamonu oraz dwóch sproszkowanych tabletek aspiryny. Przygotowuje się ją w następujący sposób:

- umieszczamy składniki w miseczce,

- dokładnie mieszamy,

- pozostawiamy na noc,

- odcedzamy.

W pozostałej w miseczce wodzie zanurzamy sadzonki. Aspiryna stymuluje rozrost korzeni, a cynamon zapobiega bądź eliminuje schorzenia wywołane obecnością grzybów i pleśni. Nadmiar preparatu należy wylać, bo szybko traci swoje właściwości.

Cynamon wykorzystamy również do usuwania skutków wykonywania prac ogrodniczych, które pojawią się na naszym ciele. Jeśli zostaniemy pokąsani przez komary lub inne owady, ból i swędzenie złagodzi pasta wykonana z przyprawy wymieszanej z miodem.