icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kanał samochodowy – co warto wiedzieć o jego budowie?

Kiedy w naszym samochodzie coś szwankuje, koniecznie jest wzięcie go na warsztat. Nie zawsze jednak decydujemy się na profesjonalny warsztat samochodowy. W sytuacji, gdy usterka jest niewielka, a my posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy sami zdemaskować problem i łatwo go rozwiązać. Niezbędny do tego będzie nam jednak kanał samochodowy. Co zatem warto wiedzieć o jego wykonaniu?

Odpowiedni plan

Kanał samochodowy może być wybudowany w niemal każdym garażu. Jedynym przeciwskazaniem jest jego wykonanie w wyjątkowo wąskich pomieszczeniach, gdzie zarówno ulokowanie kanału, jak i jego późniejsze użytkowanie będzie bardzo utrudnione. Kłopotliwe jest też wykonanie go już po wniesieniu budynku – będzie to nie tylko trudne, ale także znacznie bardziej kosztowne. Dlatego też budowę kanału należy uwzględnić już na etapie projektu. Powinniśmy pamiętać o tym, że taka inwestycja wiąże się ze stworzeniem głębszego utwardzenia gruntu oraz doprowadzenia do wyznaczonego wgłębienia przewodów elektrycznych.

Wymiary

To, jak duży będzie kanał samochodowy w naszym garażu, zależeć powinno przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, czyli tego, jaki pojazd będziemy poddawać ewentualnym zabiegom naprawczym. Długość kanału powinna być większa co najmniej o 1 metr od długości naszego samochodu, tak by swobodnie można było w nim dojrzeć usterki zarówno w przedniej, jak i tylnej części pojazdu. Standardowa szerokość wynosi około 80 centymetrów – jest to wymiar, który pozwala na swobodne docieranie do podwozia. Głębokość powinna być z kolei dopasowana głównie do naszego wzrostu, aby korzystanie z kanału było dla nas w pełni wygodne.

SMALL_kanalSMALL_kanalSMALL_kanalSMALL_kanal

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Aby nasz kanał samochodowy był funkcjonalny i korzystanie z niego było bezpieczne, powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich są antypoślizgowe schody, które gwarantują swobodne dopasowywanie się do danej sytuacji. Zadbać należy również o dokładne oświetlenie naszego miejsca pracy oraz doprowadzenie bezpiecznego napięcia 24 V. W betonowych ścianach kanału warto umieścić półki, na których wygodnie przechowamy niezbędne do pracy narzędzia. Nie możemy zapominać też o właściwym przykryciu kanału po zakończeniu wszelkich robót – w tym celu stosuje się najczęściej grube i mocne deski, układane na całej długości otworu. W pełni bezpieczny kanał to także miejsce dokładnie zaizolowane przed działaniem wody oraz takie, do którego dociera powietrze.

SMALL_piankaSMALL_piankaSMALL_piankaSMALL_pianka