icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kasetony 3D – specyfika i zastosowanie

Jeśli zastanawiamy się, jak w oryginalny sposób wykończyć ścianę czy sufit, jedna z odpowiedzi brzmi – kasetonami 3D. To nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością urozmaici nasze wnętrze i będzie stanowiło jego dekorację. Dowiedzmy się więcej o dekoracyjnych panelach trójwymiarowych.

Panele trójwymiarowe wykonywane są ze specjalnego gipsu z domieszką włókna szklanego. Są całkowicie niepalne i nietoksyczne – nie zawierają lotnych związków mineralnych. Na rynku znajdziemy również kasetony wytworzone z polistyrenu ekstrudowanego, jednak są one gorszej jakości. Innym materiałem, z którego wykonuje się kasetony 3D, jest płyta MDF – pochodzenia naturalnego, pozwalająca na oddychanie ścian, odporna na wilgoć. Umożliwia bezspoinowe łączenie paneli i montowanie ich na lekkich ścianach (np. z płyty G-K).

Panele 3D nadają się do użytku wewnątrz pomieszczeń, ale nie tam, gdzie występują duże wahania temperatury bądź podwyższona wilgotność (poza kasetonami z płyt MDF). Charakteryzują się rożnymi rozmiarami i grubością, można pomalować je dowolną farbą do wnętrz.

Kasetony 3D możemy wykorzystać na różne sposoby i w różnych miejscach.

Po pierwsze, znajdą zastosowanie niemal w każdym pomieszczeniu. Różnorodność wzorów oraz możliwość wykonania ich wg indywidualnego projektu pozwala znaleźć produkt dostosowany do różnych wymagań. Panele tego typu możemy wykorzystać w salonie, pokoju dziecięcym czy młodzieżowym, jak również w sypialni i przedpokoju.

Co więcej, istnieje możliwość zastosowania ich na całej powierzchni ściany czy sufitu bądź tylko na wybranym fragmencie. Panele 3D można łączyć ze sobą i stworzyć przestrzenny wzór lub wykorzystać jedynie kilka kasetonów, które będą nietypową dekoracją pustej ściany. Dodatkowym atutem jest możliwość łączenia ze sobą paneli o różnych wzorach – dzięki temu nasze dekoracje będą nieszablonowe i z pewnością nie znajdziemy ich w innych wnętrzach. Nie zapominajmy także, że możemy układać je w pionie i poziomie, a przez to kształtować optyczny odbiór pomieszczenia. Nałożony na nie kolor i efektowne oświetlenie wzmocni dodatkowo efekt wizualny.

Trójwymiarową kompozycją możemy na przykład podkreślić ścianę za łóżkiem czy sofą albo ozdobić nią ścianę za telewizorem. Panele 3D (szczególnie te z płyt MDF) możemy zastosować także do obudowy grzejników czy jako fronty mebli.

Kolejną zaletą kasetonów 3D jest łatwy montaż , który polega na sklejeniu złączy poszczególnych elementów, zeszlifowaniu ich, by uzyskać gładką powierzchnię i przyklejeniu do ściany za pomocą kleju montażowego. Miejsca spojeń przy dobrze wykonanym montażu nie będą widoczne, a w razie potrzeby szczeliny można wyrównać gładzią szpachlową. Kasetony 3D możemy także w miarę potrzeby przycinać. Do ich montażu wystarczą podstawowe narzędzia. Później pozostaje już tylko ich pomalowanie.

small_kaseton_sufitowysmall_kaseton_sufitowysmall_kaseton_sufitowysmall_kaseton_sufitowy

Warto dodać, że zamawiając panele, możemy zdecydować się na materiał w stanie surowym (wykończenie masą szpachlową i zeszlifowanie we własnym zakresie), przygotowanym do malowania (są już wygładzone – wystarczy je pomalować i przykleić) oraz pomalowanym na wybrany przez nas kolor. Wraz z materiałem możemy zamówić również usługę profesjonalnego montażu, co dam nam gwarancję pięknego, eleganckiego i gustownie wykończonego wnętrza.

Plyta_sufitowa_Irys_z_zakladka_2_castoramaPlyta_sufitowa_Irys_z_zakladka_2_castoramaPlyta_sufitowa_Irys_z_zakladka_2_castoramaPlyta_sufitowa_Irys_z_zakladka_2_castorama