Gipsy szpachlowe
Gips szpachlowy to niezastąpione spoiwo stosowane w budownictwie. Wykonuje się go ze skały gipsowej, poddanej specjalistycznej obróbce termicznej.
Gipsy szpachlowe
Gips szpachlowy to niezastąpione spoiwo stosowane w budownictwie. Wykonuje się go ze skały gipsowej, poddanej specjalistycznej obróbce termicznej.
Zobacz więcej Gipsy i gładzie
Wyświetlanie 3 z 3 produktów
polecane kategorie produktów:
GIPS SZPACHLOWY – CO TO TAKIEGO?
Gips szpachlowy to niezastąpione spoiwo stosowane w budownictwie. Wykonuje się go ze skały gipsowej, poddanej specjalistycznej obróbce termicznej. Sproszkowana substancja najczęściej wzbogacana jest dodatkami chemicznymi, aby mogła uzyskać pożądane w budownictwie cechy. W tej kategorii znajdziesz różnorodne sproszkowane mieszanki, niezbędne do przygotowania gładzi i powłok gipsowych. Gipsy szpachlowe najlepszej jakości gwarantują znani i cenieni producenci.
ZASTOSOWANIE GIPSU SZPACHLOWEGO W BUDOWNICTWIE
Na pewno nie wyobrażasz sobie prac budowlanych bez gipsu. Możliwości zastosowania go są bardzo różnorodne. Przyda Ci się zarówno w pracach remontowych, jak również przy wykańczaniu nowego budynku.
Za pomocą gipsu szpachlowego uzupełnisz płytkie ubytki w podłożu. Możesz także zakleić nim pęknięcia na ścianach albo widoczne zarysowania. Gips szpachlowy doskonale sprawdzi się przy wyprowadzaniu kątów w budynkach, a także do korygowania nierówności w powierzchni ścian i sufitów.
Gips szpachlowy z powodzeniem możesz nakładać w grubych warstwach. Dopuszczalna powłoka może sięgać nawet sześciu milimetrów i ustalana jest indywidualnie przez producenta. Dzięki temu możesz wyrównywać gipsami duże różnice poziomów i nierówności. Doskonale nadają się do wyrównywania poziomów i pionów na ścianach w starych budynkach.
Gips szpachlowy znalazł zastosowanie przy spoinowaniu płyt kartonowo gipsowych. Zastosujesz go nie tylko na łączeniu dwóch płyt, ale również w miejscach łączenia ze ścianą, czy profilami prowadzącymi. Niektóre mieszanki gipsowe zawierają specjalne dodatki, ułatwiające łączenie płyt. Mogą to być drobne włókna lub polimery.
CECHY GIPSÓW DO GŁADZI
Poza naturalną skałą gipsową, mieszanki gipsów szpachlowych posiadają jeszcze specjalne dodatki. Powodują one między innymi spowolnienie tężenia gipsu. Tempo tężenia jest główną cechą, jaka różni gipsy szpachlowe od budowlanych. Wszędzie tam, gdzie nie możesz sobie pozwolić na szybko tężejący gips budowlany, szpachlowy wariant na pewno pomoże Ci poradzić sobie z problemem. Przydaje się to przy pracach na dużych powierzchniach ścian podłóg czy sufitów.
Mieszanki gipsów szpachlowych cechują się doskonałą przyczepnością do podłoża. To pozwoli Ci bez problemu stosować je na gołe cegły czy elementy z żelbetowych prefabrykatów. Po zastygnięciu powłoka gipsowa nadaje się do malowania lub przyklejenia na niej tapety.
Gips szpachlowy, określany przez niektórych jako szpachla gipsowa, powinieneś stosować tylko wewnątrz budynków. Ma na to wpływ wilgoć, która doprowadza do obniżenia wytrzymałości powłoki gipsowanej.
Pamiętaj również, że jeśli kupujesz gips szpachlowy, cena nie powinna być głównym kryterium wyboru. Postaw na znane firmy, których produkty sprawdzają się w milionach budynków. Tylko wtedy uzyskasz najlepszą jakość gipsowanych powierzchni.
W JAKI SPOSÓB ZAGIPSOWAĆ ŚCIANĘ W STARYM BUDYNKU?
Ściany w starych remontowanych budynkach bywają popękane i posiadają widoczne ubytki w tynku. Jeśli chcesz, aby odnowiona ściana na długo pozostała w dobrym stanie, powinieneś zastosować się do kilku zasad. W pierwszej kolejności musisz zbić warstwę starego tynku, który nie trzyma się ściśle ściany. Najlepiej, jeśli pozbędziesz się całej powłoki. Możesz do tego użyć wiertarki z udarem lub młota udarowego.
Ścianę dokładnie umyj i odtłuść, a następnie usuń wszelkie zabrudzenia. Z otworów i pęknięć usuń wykruszony tynk i pył. Zanim przystąpisz do pracy, poczekaj, aż ściana wyschnie lub pozostanie w lekko wilgotnym stanie. Możesz także pokryć ją warstwą gruntu, który zapobiega wchłanianiu wilgoci i zbyt dużych ilości spoiwa gipsowego. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możesz rozpocząć dalsze prace.
Większe ubytki w ścianie lub otwory po kołkach najlepiej pokryć gipsem budowlanym. To spoiwo bardzo szybko tężeje i tworzy trwałą powierzchnię. Pamiętaj, żeby przygotowywać tylko niewielkie ilości gipsu budowlanego. To uchroni Cię przed przedwczesnym tężeniem mieszanki i stratami spoiwa.
Niedługo później będziesz mógł nanieść na ścianę powłokę z gipsu szpachlowego. To spoiwo możesz śmiało rozrobić w większych ilościach, ponieważ jego tężenie opóźniają specjalne dodatki. Najlepiej przygotuj sobie duże wiadro, do którego wsypiesz zawartość jednego opakowania. Następnie dodawaj wody w takich ilościach, aby masa osiągnęła konsystencję wygodną do nakładania. Nie zapomnij jednocześnie mieszać całości, aby nie dopuścić do powstawania grudek.
Tak rozrobiony gips szpachlowy nakładaj na powierzchnię ściany za pomocą pacy lub dużej szpachli. To spoiwo bardzo dobrze trzyma się ściany, dlatego możesz pokrywać nim nawet duże powierzchnie. Masę rozprowadzaj za pomocą łaty, cały czas kontrolując, czy na powierzchni ściany nie pojawiają się nierówności.
Po wyschnięciu szpachli gipsowej możesz powierzchnię pokryć tapetą lub pomalować. Jeśli chcesz uzyskać efekt jeszcze bardziej płaskiej powierzchni, możesz nanieść warstwę gładzi szpachlowej. Wszystkie potrzebne spoiwa, a także narzędzia do prac remontowych odnajdziesz w asortymencie Castoramy.