Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Miejsce postojowe dla samochodu – o czym warto pamiętać w trakcie prac budowlanych?

Wydzielenie miejsca postojowego na posesji to coraz częstsza praktyka podczas projektowania zagospodarowania terenu wokół domu. Główną zaletą takiego miejsca jest utwardzenie terenu, co nie tylko poprawia komfort osób wsiadających i wysiadających z samochodu, ale także chroni działkę przed niszczycielskim działaniem kół pojazdu, zwłaszcza w okresie deszczu i roztopów.

miejsce dla auta

Gdzie wyznaczyć miejsce?

W zależności od kształtu działki, zagospodarowania terenu i naszych potrzeb, miejsce postojowe możemy zorganizować zarówno przed domem (jeżeli istnieje możliwość, to również przed bramą), jak i w tylnej części posesji. Jeżeli taką przestrzeń chcemy wydzielić na terenie naszej działki, która znajduje się poza ogrodzeniem, to musimy pamiętać, że postój samochodu w tym miejscu nie może zagrażać innym użytkownikom ruchu drogowego (np. gdy znajduje się w bezpośredniej bliskości drogi).

Istnieją niejasne przepisy określające odległości, które powinny spełniać wydzielone miejsca parkingowe, jednak ich głównym zadaniem jest przede wszystkim uregulowanie warunków technicznych dla parkingów dla większej ilości samochodów. Jeżeli chcemy je odnieść do działek prywatnych, to warto pamiętać, że miejsca postojowe do 4 stanowisk powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 7 metrów od placówek oświatowych, zdrowotnych czy placów zabaw, oraz 3 metrów od granicy działek. Aby stosować się do powyższych regulacji, tego rodzaju parking musi posiadać projekt i być zaznaczony w planie zagospodarowania terenu działki.

Wymiary

Biorąc pod uwagę wzrost liczby samochodów w gospodarstwach domowych, warto zaplanować domowy parking dla więcej niż jednego auta. Powierzchnia, która ma służyć za miejsce postojowe, powinna umożliwić zaparkowanie samochodu osobowego, dlatego zaleca się, aby jej wymiary nie były mniejsze niż 4 × 2,5 metra dla jednego pojazdu. Wszystko zależy jednak od tego, jak duży teren chcemy przeznaczyć na tego rodzaju zagospodarowanie.

Utwardzenie

Główną ideą miejsc postojowych jest to, aby samochód był zaparkowany na utwardzonym gruncie, co znacznie ułatwia dojście i wyjście z samochodu. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy dojazd do tego miejsca jest również utwardzony. Dlatego najczęściej rolę miejsca postojowego spełnia podjazd lub wybrukowana zatoczka przy skraju ulicy. Jeżeli właśnie w ten sposób zamierzamy wykorzystać podjazd, to powinniśmy pamiętać, aby nie zablokować przejazdu dla innych samochodów. W przypadku, gdy istnieje takie ryzyko, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu i wydzielić osobne stanowisko.

Prace i materiały

Prace rozpoczynamy od wybrania kilkudziesięciocentymetrowej warstwy ziemi i wykonania podkładu pod dalszy materiał. Najczęstszym rozwiązaniem, na jakie się decydujemy, jest utwardzenie gruntu kostką brukową lub płytami ażurowymi, których rodzaj i kształt dobieramy zgodnie z naszym upodobaniem. Przed ich położeniem musimy dodatkowo zrobić podsypkę z piasku i cementu. W przypadku, gdy interesuje nas tańsze rozwiązanie, miejsce postojowe możemy wysypać żwirem. Nie przynosi to rezultatu najbardziej komfortowego, jednak nawet taki sposób skutecznie chroni podjazd przed zniszczeniem podczas dużego nasączenia gruntu. Odradza się natomiast utwardzania terenu kamieniami, łupkiem lub podobnymi materiałami, ponieważ często prowadzą do przebijania opon.

Miejsce postojowe możemy również wybetonować, jednak tego rodzaju utwardzenie rzadko już się dzisiaj stosuje, ponieważ jego walory wizualne ustępują miejsca rozwiązaniom opisanym powyżej. Natomiast gdy samochód chcemy parkować przy drodze, miejsce jego postoju możemy pokryć asfaltem, na co decyduje się coraz większa liczba osób. Wtedy całość prac wykonać powinna za nas wykwalifikowana firma.

miejsca postojowe

Zadaszenie i oświetlenie

Każde miejsce postojowe możemy zadaszyć, wyjątek może stanowić jedynie strefa wydzielona w bliskiej odległości od ulicy. Miejsce takie nie powinno jednak zastępować garażu, gdyż stałe parkowanie samochodu na dworze wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie.

Możemy pomyśleć również o oświetleniu takiego miejsca, co jest przydatne zwłaszcza w okresach, gdy dzień jest krótki. Z pewnością ułatwi nam to poruszanie się wokół samochodu. Możemy wybrać zarówno lampy wolnostojące, jak i umieścić specjalne świetliki bezpośrednio w gruncie. Wybór należy do nas.

 

Data publikacji: 08.10.2015