Produkty

Klon karłowy – uprawa i pielęgnacja

Klon karłowy – uprawa i pielęgnacja

Tworzą w ogrodzie orientalny klimat, uzupełniają aranżacje przestrzeni w stylu japońskim i cieszą oczy intensywną, szkarłatną barwą liści – karłowe odmiany klonów to drzewka, które pasują nawet do małego ogrodu. Jak je uprawiać i pielęgnować, aby dobrze rosły w naszej szerokości geograficznej?

Małe drzewa – duża ozdoba ogrodu

Klon japoński (Acer japonicum) i klon palmowy (Acer palmatum) to gatunki drzew z rodziny mydleńcowców. Pochodzące z Japonii i Korei Południowej rośliny mają wiele odmian, które albo przebarwiają się jesienią na głęboki, czerwony kolor (np. odmiany Atropurureum i Garnet,) albo posiadają krwistą barwę przez cały rok (np. Bloodgood, Klon karłowyRed Dragon lub Red Filigran Lace). Odmiana Dissectum to klony karłowe, które osiągają do 2 metrów wysokości. Ich liście są filigranowe i delikatne, w zależności od odmiany mają kolor różowy, purpurowy, żółto-zielony lub kremowy. Sprawdźmy, jakie wymagania musimy spełnić, aby drzewka na stałe zagościły w naszym ogrodzie.

Stanowisko dla niskich odmian klonu

Decydując się na kupno drzewka, zapewnijmy mu odpowiednio wyeksponowane miejsce, które pozwoli na podziwianie niezwykłych barw i kształtu korony, a jednocześnie osłoni je od wiatru. Jest to drzewko dość wymagające, ale przy prawidłowej pielęgnacji staje się największą ozdobą naszej posesji. Zasadźmy je w miejscu zagłębionym i osłoniętym roślinnością – kilka odmian posadzonych w grupie zachwyca jesienią feerią barw. Niskie odmiany harmonizują z bylinami o ciemnozielonych liściach i stonowanej barwie kwiatów.

Klon w donicy

Klony z grupy karłowych pięknie wyglądają w ogrodach skalnych. Można je umieszczać także w donicach na tarasach i balkonach. Na zimę schrońmy je w piwnicy, garażu lub na werandzie. Zadbajmy o ciężką i solidną osłonkę – obowiązuje zasada, że rosnące drzewka przesadza się zwykle do doniczki większej od poprzedniej o 5-6 cm. Na dnie osłonki układamy drenaż z kamieni, który stanowi zabezpieczenie przed wilgocią, najlepiej sprawdzają się donice z otworami. Jako ziemi można użyć gleby ogrodowej zmieszanej z drobnym żwirem lub korą. Po przesadzeniu zadbajmy o właściwą aklimatyzację rośliny – nie wystawiajmy jej na bezpośrednie słońce. Ziemię w naczyniu powinniśmy podlewać regularnie i obficie, aby była zawsze lekko wilgotna.

Słońce czy półcień

Najlepiej ulokować roślinę na stanowisku słonecznym – wtedy liście zyskają bardziej intensywny kolor. Natomiast jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco wilgotnej gleby, Donica owalpalące słońce może stać się szkodliwe – wtedy do uprawy klonu palmowego korzystniejszy okazuje się lekki półcień. Ta sama zasada obowiązuje przy hodowaniu klonu w donicach. Doskonałe jest rozproszone światło, klon świetnie rośnie w ogrodach osłoniętych ażurowymi płotami lub żywopłotami.

Sposób przygotowania gleby

Klon karłowy preferuje wilgotną, lecz przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Dlatego świetnym miejscem dla niego miejscem jest okolica oczka wodnego lub stawu – ale nie może być to stanowisko podmokłe. Całkiem nieźle rośnie na działkach o poszyciu leśnym. Niezbyt dobrze toleruje zbitą, ciężką i gliniastą glebę – wtedy łatwiej przemarza. Drzewko nie lubi nadmiernego nawożenia, dlatego podłoże przygotujmy i zaprawmy przed wsadzeniem w nie rośliny. Nawożenie rośliny w donicy możemy zacząć nie wcześniej niż 6 tygodni po przesadzeniu. Na początku sezonu warto nawieźć ziemię nawozem wieloskładnikowym.

Pielęgnacja

Klonów nie trzeba przycinać, ale nie oznacza to, że nie można tego robić – wszystkie cięcia formujące należy wykonywać zimą i na przedwiośniu. Zimą możemy usunąć również nadmiernie zagęszczone lub stare przyrosty. Chociaż większość popularnych odmian stosunkowo dobrze znosi mróz, polecamy je przed nim chronić – tworzymy przy bryle korzeniowej kopczyk z kory, który wiosną szybko usuwamy ze względu na zagrożenie gniciem podstawy pędu. Możemy również wykorzystać słomiane maty i agrowłókninę, którą osłaniamy koronę drzewa przed wiatrem i mrozem. 

Data publikacji: 19.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Klon karłowy – uprawa i pielęgnacja