Klon karłowy – uprawa i pielęgnacja

Tworzą w ogrodzie orientalny klimat, uzupełniają aranżacje przestrzeni w stylu japońskim i cieszą oczy intensywną, szkarłatną barwą liści – karłowe odmiany klonów to drzewka, które pasują nawet do małego ogrodu. Jak je uprawiać i pielęgnować, aby dobrze rosły w naszej szerokości geograficznej?

Klon karłowy

Małe drzewa – duża ozdoba ogrodu

Klon japoński (Acer japonicum) i klon palmowy (Acer palmatum) to gatunki drzew z rodziny mydleńcowców. Pochodzące z Japonii i Korei Południowej rośliny mają wiele odmian, które albo przebarwiają się jesienią na głęboki, czerwony kolor (np. odmiany Atropurureum Garnet,) albo posiadają krwistą barwę przez cały rok (np. Bloodgood, Red Dragon lub Red Filigran Lace). Odmiana Dissectum to klony karłowe, które osiągają do 2 metrów wysokości. Ich liście są filigranowe i delikatne, w zależności od odmiany mają kolor różowy, purpurowy, żółto-zielony lub kremowy. Sprawdźmy, jakie wymagania musimy spełnić, aby drzewka na stałe zagościły w naszym ogrodzie.

Stanowisko dla niskich odmian klonu

Decydując się na kupno drzewka, zapewnijmy mu odpowiednio wyeksponowane miejsce, które pozwoli na podziwianie niezwykłych barw i kształtu korony, a jednocześnie osłoni je od wiatru. Jest to drzewko dość wymagające, ale przy prawidłowej pielęgnacji staje się największą ozdobą naszej posesji. Zasadźmy je w miejscu zagłębionym i osłoniętym roślinnością – kilka odmian posadzonych w grupie zachwyca jesienią feerią barw. Niskie odmiany harmonizują z bylinami o ciemnozielonych liściach i stonowanej barwie kwiatów.

Klon w donicy

Klony z grupy karłowych pięknie wyglądają w ogrodach skalnych. Można je umieszczać także w donicach na tarasach i balkonach. Na zimę schrońmy je w piwnicy, garażu lub na werandzie. Zadbajmy o ciężką i solidną osłonkę – obowiązuje zasada, że rosnące drzewka przesadza się zwykle do doniczki większej od poprzedniej o 5-6 cm. Na dnie osłonki układamy drenaż z kamieni, który stanowi zabezpieczenie przed wilgocią, najlepiej sprawdzają się donice z otworami. Jako ziemi można użyć gleby ogrodowej zmieszanej z drobnym żwirem lub korą. Po przesadzeniu zadbajmy o właściwą aklimatyzację rośliny – nie wystawiajmy jej na bezpośrednie słońce. Ziemię w naczyniu powinniśmy podlewać regularnie i obficie, aby była zawsze lekko wilgotna.

Słońce czy półcień?

Najlepiej ulokować roślinę na stanowisku słonecznym – wtedy liście zyskają bardziej intensywny kolor. Natomiast jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco wilgotnej gleby, palące słońce może stać się szkodliwe – wtedy do uprawy klonu palmowego korzystniejszy okazuje się lekki półcień. Ta sama zasada obowiązuje przy hodowaniu klonu w donicach.

Klon karłowy

Doskonałe jest rozproszone światło, klon świetnie rośnie w ogrodach osłoniętych ażurowymi płotami lub żywopłotami.

Sposób przygotowania gleby

Klon karłowy preferuje wilgotną, lecz przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Dlatego świetnym miejscem dla niego miejscem jest okolica oczka wodnego lub stawu – ale nie może być to stanowisko podmokłe. Całkiem nieźle rośnie na działkach o poszyciu leśnym. Niezbyt dobrze toleruje zbitą, ciężką i gliniastą glebę – wtedy łatwiej przemarza. Drzewko nie lubi nadmiernego nawożenia, dlatego podłoże przygotujmy i zaprawmy przed wsadzeniem w nie rośliny. Nawożenie rośliny w donicy możemy zacząć nie wcześniej niż 6 tygodni po przesadzeniu. Na początku sezonu warto nawieźć ziemię nawozem wieloskładnikowym.

Pielęgnacja

Klonów nie trzeba przycinać, ale nie oznacza to, że nie można tego robić – wszystkie cięcia formujące należy wykonywać zimą i na przedwiośniu. Zimą możemy usunąć również nadmiernie zagęszczone lub stare przyrosty. Chociaż większość popularnych odmian stosunkowo dobrze znosi mróz, polecamy je przed nim chronić – tworzymy przy bryle korzeniowej kopczyk z kory, który wiosną szybko usuwamy ze względu na zagrożenie gniciem podstawy pędu. Możemy również wykorzystać słomiane maty i agrowłókninę, którą osłaniamy koronę drzewa przed wiatrem i mrozem.