Produkty

Czym palić w kozie?

Czym palić w kozie?

Kozy to inaczej wolnostojące kominki i piece kominkowe, np. piece kaflowe, które sprawiają, że w domu jest nie tylko ciepło, lecz także przytulnie. Mogą stanowić świetną dekorację salonu, ale czy wiemy czym w nich palić?

brykiet do palenia w kozieNiezależnie od rodzaju pieca kominkowego, paleniska zasilane są drewnem opałowym, brykietami drzewnymi i węglowymi lub pelletami. Jaki opał będzie najlepszy?

Drewno

Twarde drewno drzew liściastych (np. buk, brzoza, dąb, jesion, grab, akacja, wiąz) jest stosunkowo tanim opałem. Należy je przechowywać w przewiewnym i suchym miejscu nawet dwa lata, aby uzyskało odpowiednio niską wilgotność. Każdy z gatunków drewna pali się nieco inaczej, np. drewno klonowe pali się wolniej, przez co daje mniej energii, zaś drewno drzew iglastych wytwarza więcej dymu i sadzy – nie jest więc polecane przy ogrzewaniu mieszkania piecem kominkowym.

Brykiety drzewne

Największą wartość energetyczną mają brykiety drzewne, czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady z drewna. Sprzedawane są w poręcznych pakietach, nie ma więc problemu z ich składowaniem. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, ile w brykiecie jest kory – jeśli będzie jej mało, brykiety szybciej dadzą ciepło. Należy też pamiętać, że im gęstsze jest paliwo, tym mniej należy go dokładać do ognia (moc grzewcza trzech szczap drewna jest znacznie mniejsza od mocy trzech brykietów o podobnym rozmiarze).

Brykiety z kory

Brykiety z kory mogą stanowić idealne uzupełnienie do równoczesnego stosowania ze szczapami drewna lub brykietami drzewnymi. W przeciwieństwie do opisanych powyżej brykietów – zamiast włókien drzewnych prasowana jest tu i następnie formowana pod ciśnieniem wysuszona kora drzew, która pali się znacznie gorzej i bardziej dymi.

Brykiety z kory pozwolą nam jednak utrzymać żar w palenisku nawet na kilka lub kilkanaście godzin (w zależności od kształtu paleniska) po wcześniejszym zastosowaniu efektywnych brykietów z małą zawartością kory (czyli np. drewna bukowego). Popiół brykietów w większości przypadków można wykorzystać do nawożenia przydomowych ogródków warzywnych i kwiatów, gdyż zawiera pierwiastki śladowe.

Pellety

Pellety drzewne powstają w wyniku wymieszania odpadów z tartaków i zakładów przeróbki drewna z lepiszczem (skrobią roślinną) pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu powstają małe granulki o kształcie kulek lub walców, które cechuje bardzo wysoka wartość opałowa, łatwość składowania i użytkowania.

Teoretycznie pellety przeznaczone są do palenia w piecach wyposażonych w zbiornik na pellety, dozownik i podajnik, ale w praktyce znajdą zastosowania w większości rodzajów pieców kominkowych (zwykle trzeba będzie jednak do zwykłego piecyka dodatkowo zainstalować koszyk na to paliwo z odpornej na temperatury stali). Pellety – w przeciwieństwie do drewna, które należy długo przechowywać – kupujemy gotowe do natychmiastowego użycia. Ich wilgotność wynosi ok. 4-10 proc. Od drewna są pellet do palenia w piecu kominkowymjednak mniej konkurencyjne cenowo – należy je wcześniej wyprodukować i przetransportować, co wiąże się dodatkowymi kosztami.

Data publikacji: 30.01.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu
Odpowiednie ogrzewanie domu powinno odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników – być ekonomiczne, stabilne i ekologiczne. Liczy się tak...
Czytaj więcej

Co to jest pellet?

Co to jest pellet?
W obliczu obecnego zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka alternatywy dla węgla opałowego czy drewna. Jest nim pellet. Co to jest? Jakie ...
Czytaj więcej

Jak opalać dom w naturalny sposób?

Jak opalać dom w naturalny sposób?
Do wytwarzania ciepła w pomieszczeniach i przygotowywania ciepłej wody użytkowej mogą z powodzeniem służyć nam urządzenia zasilane drewnem. Ten natura...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym palić w kozie?