Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?

Umożliwiają błogi relaks i są zdrowe dla kręgosłupa – kto raz usiądzie w krzesełku brazylijskim, zechce mieć takie w domu. Ten rodzaj hamaka do siedzenia coraz częściej widać w polskich ogródkach. Jak wygląda krzesło brazylijskie i gdzie można z niego korzystać?

krzesło

Spis treści:

Wygląd krzesła brazylijskiego

Krzesło brazylijskie to rodzaj hamaka, z tym że klasyczny hamak przeznaczony jest do leżenia, a rolą wiszącego krzesełka jest zapewnienie nam wygody podczas siedzenia. Konstrukcja krzesełka najczęściej opiera się na poprzecznym łączniku. Na niej zawieszony jest materiał na wytrzymałych linkach lub sznurach. Te, zakończone uchem montażowym, umożliwiają zainstalowanie krzesła na haku sufitowym lub mocnej gałęzi.

Gdzie można zawiesić krzesełko brazylijskie

Z wygód hamaka do siedzenia skorzystamy w domu, na balkonie, w ogrodzie – w każdym miejscu, w którym znajdziemy odpowiedni element do jego stabilnego zawieszenia. Krzesło brazylijskie łatwo transportować – wystarczy zdjąć materiał z belką z haka, by z powodzeniem zmieścić go w bagażniku samochodowym. W ten sposób z krzesełka możemy korzystać na wyjeździe za miasto, w parku, podczas muzycznego festiwalu i w innych miejscach, gdzie można go bezpiecznie zamocować. Siedzisko jest częstym elementem wyposażenia plażowych barów i restauracji. Coraz częściej można zobaczyć go też w miastach, gdzie współtworzy klimat modnych lokali gastronomicznych.

hamak

Montaż hamaka brazylijskiego

Do montażu „huśtawki” stosuje się haki i kotwy rozporowe. Przy wyborze elementów instalacyjnych należy zwrócić uwagę na wartość ich maksymalnego obciążenia – hak musi utrzymać dorosłą osobę na hamaku i zapewnić bezpieczeństwo odpoczynku.

Krzesło brazylijskie – jaki materiał wybrać?

Na rynku dostępne są krzesełka plecione (sznurkowe) i wykonane z tkanin (materiałowe). Najważniejsze, aby materiał był mocny i odporny na przecieranie. Maksymalne obciążenie zawsze powinno być podane w specyfikacji produktu. Jeśli planujemy korzystać z siedzenia w ogrodzie lub na balkonie, rozejrzyjmy się za hamakiem brazylijskim wykonanym z tkanin odpornych na działanie promieni UV. Materiał powinien być przewiewny, aby skóra mogła oddychać. Zwróćmy uwagę również na jakość wykonania uchwytów i plecionych linek. Szwy wzmacniające połączenia sznurów i materiału poprawiają wytrzymałość produktu. 

Krzesło do salonu

Zalety hamaka do siedzenia

Krzesło brazylijskie, tak jak hamak, zapewnia wygodne ułożenie ciała i odciążenie dla kręgosłupa. Zajmuje jednak mniej miejsca od hamaka, co jest istotne w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Siedząc i huśtając się na krzesełku, możemy wygodnie popijać kawę, czytać gazetę czy pracować na komputerze.

Data aktualizacji: 28.06.2024