Jaka mata pod prysznic dla dzieci? Podpowiadamy

Mata pod prysznic przyda Ci się, zwłaszcza jeżeli posiadasz ruchliwe i młode potomstwo. Po co instalować ten produkt w brodziku? Dzięki macie antypoślizgowej do łazienki Ty i Twoje dziecko zachowacie bezpieczeństwo podczas kąpieli. Zobacz, z jakiego materiału matę wybrać, a także, na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu!

Przejdź do następnych akapitów:

  • Mata antypoślizgowa do łazienki − dlaczego warto ją mieć?

  • Mata do brodzika − rodzaje

  • Mata pod prysznic dla dzieci

  • Jak dobrać matę antypoślizgową do łazienki?

  • Mata antypoślizgowa do łazienki: na metry czy pod wymiar?

  • Bezpieczeństwo podczas kąpieli tylko z matą antypoślizgową!

Mata pod prysznic dla dzieci daje poczucie bezpieczeństwa podczas kąpieli. Warto stosować ją tak w brodziku prysznicowym, jak i w samej wannie. Co więcej, zważając na to, jak wiele wypadków domowych zdarza się w łazience, wybierz także matę antypoślizgową na płytki podłogowe. Nie będziesz martwić się wtedy o jeżdżący po całym pomieszczeniu dywanik podłogowy, z którego często wynika większe zagrożenie dla zdrowia niż pożytek. Zobacz, jakimi cechami powinna wyróżniać się dobra mata dla dzieci pod prysznic, jakie są jej rodzaje i gdzie można je kupić!

mata pod prysznic

Mata antypoślizgowa do łazienki − dlaczego warto ją mieć?

Mata pod prysznic dla dzieci czy dla dorosłych przede wszystkim zabezpiecza osobę kąpiącą się przed upadkiem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci, których ruchy są jeszcze nieskoordynowane. Maluchy często nie zdają sobie także sprawy z tego, jak niebezpieczny może być upadek podczas kąpieli. Upadek może skończyć się siniakiem na kolanie, zbytym łokciem, ale także i rozbitą głową, ze wstrząśnieniem mózgu włącznie. Dlatego właśnie mata antypoślizgowa do łazienki to niezbędne akcesorium, w które powinni wyposażyć się wszyscy rodzice. 

„Wypadki” w czasie kąpieli nie zdarzają się zresztą tylko dzieciom. Pomyśl, ile razy to Tobie zdarzyło się poślizgnąć na szamponie, olejku do kąpieli i z hukiem wpaść w poustawiane pod prysznicem kosmetyki. Połączenie ceramicznych płytek, szczególnie tych na wysoki połysk, z mydłem, kremami i wodą to mieszanka wybuchowa. 

Dzięki specjalnej strukturze, która mimo obecności wody oraz kosmetyków zwiększających poślizg, mata poprawia przyczepność bosej stopy do podłoża. Zwiększa to bezpieczeństwo w czasie wykonywania codziennej toalety. Mimo oczywistej korzyści z posiadania tego akcesorium w swojej łazience wciąż jest to element mało popularny wśród Polaków. Co ciekawe, maty takie są niemal standardem u naszych zachodnich sąsiadów, Niemców.

Jaka mata pod prysznic?

Mata do brodzika − rodzaje

Przejdźmy jednak do sedna. Kiedy zapadła już decyzja o kupnie maty antypoślizgowej do łazienki, kolejnym krokiem będzie wybór tej odpowiedniej dla Ciebie i Twoich potrzeb. Istnieje wiele rodzajów mat. Wymieńmy tu najpopularniejsze z nich:

1. Maty gumowe

Ten rodzaj antypoślizgowych podkładów do brodzików prysznicowych jest najpopularniejszy i najtańszy zarazem. Wykonana jest ona z gumy, która sama w sobie ma niski poślizg i dość dobrze utrzymuje się na podłożu. Do tej kategorii należy m.in. mata antypoślizgowa do łazienki na metry − przydaje się ona zwłaszcza w przypadku niewymiarowych brodzików.

Niestety największą wadą takich mat jest ich stosunkowo mała odporność na uszkodzenia. Niska cena sprawia jednak, że częsta wymiana tego elementu wyposażenia nie jest tak uciążliwa.

2. Maty PCV

Wykonane są ze spienionego polichlorku winylu. Są stosunkowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Dzięki miękkiemu i przyjemnemu dla stopy materiałowi stanowi bardzo wygodne akcesorium pod prysznic. 

3. Maty plastikowe

Antypoślizgowe maty do łazienki z plastiku są dużo bardziej odporne niż te gumowe, ale nieco droższe. Ponieważ składa się najczęściej z wielu połączonych ze sobą członów, dość łatwo dostosować ją do wymiaru brodzika. 

4. Maty bambusowe

Niezwykle popularne zwłaszcza w stylowych łazienkach. Zwróć jednak uwagę, że nie wszystkie maty bambusowe z antypoślizgiem są przeznaczone pod prysznic. Mata taka powinna być oznaczona jako nadająca się do ciągłego kontaktu z wodą. 

5. Maty kauczukowe

To jedna z najlepszych opcji mat łazienkowych pod prysznic czy do wanny. Kauczuk ma świetną przyczepność do płytek, akrylowych brodzików czy nawet metalowych wanien. Jest też bardzo odporny na uszkodzenia i rozerwania. 

6. Maty drewniane

Antypoślizgowe panele drewniane, umieszczane są najczęściej w łazienkach o nowoczesnym rozwiązaniu prysznica typu walk–in. Wygląda niezwykle estetycznie. Najrozsądniejszym wyborem będą maty pod prysznic wykonane z drewna egzotycznego, które dobrze zachowuje się w kontakcie z wodą. Podobnie jak w przypadku maty bambusowej, upewnij się, że dany produkt nadaje się do zastosowania bezpośrednio pod prysznicem. 

7. Mini maty antypoślizgowe 

Te produkty spodobają się najmłodszym. Niewielkie elementy antypoślizgowe możesz przyklejać w dowolnej ilości w wannie czy w brodziku niezależnie od ich kształtów. Nie musisz więc znać dokładnych wymiarów prysznica podczas zakupów. Przykleić możesz je gęściej lub rzadziej. Ciekawe kształty i kolory, np. rozgwiazd sprawią wielką frajdę dzieciom. 

Mata pod prysznic dla dzieci

Jak widzisz, opcji wyboru maty pod prysznic jest naprawdę wiele. Ale czym tak naprawdę powinna się charakteryzować dobra mata? Po pierwsze, im więcej wypustek, tym lepiej. Mata antypoślizgowa dla dzieci wcale nie powinna być gładka. To właśnie jej nieregularna struktura utrudnia stopie czy innej części ciała poślizg. Po drugie, przyczepność! Jeżeli mata nie jest solidnie przyczepiona do brodzika prysznicowego, sama stanowi poważne zagrożenie i zwiększa ryzyko upadku. Najlepsze, szczególnie dla dzieci, są maty z przyssawkami. Inną opcją są po prostu przyklejające taśmy. Po trzecie, produkt taki powinien być antybakteryjny. Niemyta i rzadko wymieniana mata to siedlisko bakterii i grzybów, które niezwykle ochoczo rozwijają się w wilgotnym środowisku. Element ten może z łatwością zapleśnieć. Dlatego wybierz produkt wykonany z materiałów odpornych na rozwój drobnoustrojów i dezynfekuj go najczęściej, jak możesz. 

Maty antypoślizgowe dla dzieci różnią się od tradycyjnego wyposażenia wnętrz pokoju kąpielowego. Mogą mieć kształty zwierząt, roślin lub bajkowych stworów. Aby dziecko czuło się komfortowo, maty takie wykonywane są grubszej pianki. Wspomnieliśmy już także o tym, że dużą popularnością wśród rodziców cieszą się mini elementy antypoślizgowe, które dzieci traktują jak zabawki i układają z nich rozmaite wzory. Mata pod prysznic dla dziecka powinna być przede wszystkim przyjemna w dotyku i zapewniać komfort oraz ciepło. 

Jak dobrać matę antypoślizgową do łazienki?

Jeżeli masz dziecko w domu, design schodzi czasem na drugi plan. Dla maluchów ważniejsze jest to, aby mata pod prysznicem była zabawna i ciekawa, a nie dobrana pod kolor kafelków. Kompromisem będzie wybranie morskich motywów − gwiazdek, muszelek, koników morskich lub statków. Kiedy w domu jednak to Ty, a nie Twoja pociecha, masz ostatnie słowo w sprawie wystroju łazienki, matę dobierz do ogólnej kolorystyki. Elegancko wyglądać będzie taka wykonana z przezroczystego tworzywa lub idealnie wtapiającego się w płytki, lub brodzik. 

Mata pod prysznic dla dzieci

Mata antypoślizgowa do łazienki: na metry czy pod wymiar?

Czy mata antypoślizgowa musi idealnie pokrywać brodzik? Nie jest to konieczne. Bardzo ważne, żeby nie przykrywała odpływu. Matę antypoślizgową do łazienki, jak już wspominaliśmy, możesz kupić na metry i samodzielnie przytniesz ją do wymiaru swojego prysznica. Innym rozwiązaniem jest kupienie już gotowego produktu w wymiarach odpowiadających brodzikowi. Przy nieregularnym kształcie prysznica, postaw na mini maty, które rozmieścisz według własnego uznania.

Bezpieczeństwo podczas kąpieli tylko z matą antypoślizgową!

Mata antypoślizgowa do łazienki to rozsądne rozwiązanie. Wybierz produkt wykonany z materiału, który dobrze trzyma się podłoża, ma chropowatą, ale przyjemną dla skóry strukturę i przede wszystkim łatwo się ją czyści. Maty pod prysznic dla dzieci i dorosłych kupisz na Castorama.pl.