Na jakiej wysokości powinna być umywalka - Przewodnik

Wysokość umywalki to dosyć istotna kwestia, ponieważ może wpłynąć na codzienny komfort użytkowania. Dzisiaj doradzimy Ci, na jakiej wysokości zamontować umywalkę, aby pasowała do Twojego wzrostu i potrzeb.

Wysokość umywalki

Na jakiej wysokości powinna być umywalka?

Optymalna wysokość montażu umywalki zależy w dużym stopniu od wzrostu użytkownika. Główna zasada głosi, że powinna ona być na takiej wysokości, by umożliwić wygodne mycie rąk bez konieczności pochylania się. Dostosowanie wysokości umywalki do indywidualnych potrzeb osób może znacznie zwiększyć komfort korzystania z łazienki, zwłaszcza w domach, gdzie mieszkańcy różnią się wzrostem.

Zgodnie z wytycznymi, pochodzącymi z opracowania pt.: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe, utarło się, że standardowa wysokość umywalki wynosi od 75 cm do 80 cm od podłogi. Jednak te wskazówki zostały ustanowione na podstawie danych z 1974 roku, kiedy średni wzrost populacji był niższy. Z biegiem czasu, normy te stały się przestarzałe i coraz częściej są korygowane, aby lepiej odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników.

Nowe wytyczne europejskie określają, na jakiej wysokości umywalka powinna być zamontowana. Obecnie wartość mierzona od poziomu podłogi do górnej krawędzi powinna wynosić od 85 cm do 95 cm. Te aktualizacje norm mają na celu lepsze dostosowanie do średniego wzrostu dorosłych użytkowników, co przekłada się na większy komfort i ergonomię w codziennym użytkowaniu łazienek.

Wysokość umywalki, a wzrost użytkownika

Jednak dla osób o różnym wzroście, standardowe wymiary mogą okazać się niepraktyczne. Na jakiej zatem wysokości najlepiej zamontować umywalkę? Dla osoby o wzroście 160 cm – 80 cm to zalecana wysokość, na której powinna znajdować się góra umywalki. Na jakiej wysokości powinna się ona znajdować, jeśli użytkownik mierzy 175 cm wzrostu? W takim przypadku idealne będzie 85 cm. Dla użytkowników mierzących około 180 cm będzie to 90 cm, a w przypadku osób, których wysokość wynosi 190 cm – 95 cm.

Chociaż optymalna wysokość montażu umywalki zależy od indywidualnych potrzeb, powszechnie przyjmuje się, że 85 cm jest uniwersalnym standardem. Taką wartość najczęściej stosują projektanci i pracownicy budowlani, gdyż pozwala ona na wygodne korzystanie z umywalki przez większość dorosłych. 

Wybór wysokości umywalki ma również praktyczne znaczenie w kontekście instalacji. Wysokość 85 cm umożliwia łatwe połączenie odpływu z systemem kanalizacyjnym, a także bezproblemowe podłączenie wężyków baterii umywalkowej do przyłączy wody. Przy założeniu, że przyłącza wody zimnej i ciepłej są wykonane na standardowej wysokości, taki zasięg umywalki zapewnia wygodę montażu oraz użytkowania, jednocześnie minimalizując konieczność dodatkowych prac instalacyjnych.

Na jakiej wysokości odpływ do umywalki?

Standardowo, otwór kanalizacyjny umywalki powinien znajdować się 55 cm nad poziomem podłogi. To optymalna wysokość, która umożliwia efektywne odprowadzanie wody i zapobiega problemom z zatykaniem. Dzięki takiemu rozmieszczeniu, zarówno montaż, jak i późniejsze użytkowanie umywalki są znacznie ułatwione. Jest to również wygodna wysokość dla większości systemów hydraulicznych, umożliwiając łatwe podłączenie do istniejącej infrastruktury kanalizacyjnej.

Z kolei oczka wodne, najlepiej montować co najmniej 5 cm powyżej odpływu, czyli w zakresie od 60 cm do 65 cm od posadzki. Takie rozmieszczenie oczek wodnych zapewnia, że woda będzie swobodnie spływać do kanalizacji, jednocześnie chroniąc przed przypadkowym przelaniem się wody poza umywalkę. 

Umywalka nablatowa

Umywalka nablatowa – wysokość

Zastanawiasz się, jaka powinna być wysokość umywalki nablatowej? Podobnie jak w przypadku modeli wiszących, powinna być ona dostosowana do potrzeb użytkowników, jednak z dodatkowym uwzględnieniem wysokości blatu, na którym umywalka zostanie zamontowana. Zasadniczo, górna krawędź umywalki nablatowej powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm od podłogi. Aby to osiągnąć, blat, na którym umieszczona jest umywalka, powinien być odpowiednio niższy, uwzględniając wysokość samej umywalki.

Umywalka nablatowa (wysokość 10 cm) powinna być zamontowana tak, aby blat znajdował się na wysokości około 75 cm od podłogi. Taki wymiar pozwala na umieszczenie umywalki nablatowej w ten sposób, aby jej górna krawędź osiągnęła zalecaną wysokość 85 cm. Zapewnienia to wygodne i ergonomiczne korzystanie z umywalki.

Wysokość szafki pod umywalkę nablatową powinna być dobrana tak, aby całkowita wysokość umywalki wraz z szafką wynosiła od 85 cm do 90 cm. Biorąc pod uwagę standardową wysokość umywalki nablatowej, która może wynosić od 10 cm do 15 cm, szafka powinna mieć wysokość w przedziale od 70 cm do 80 cm. Jest to ergonomiczna wysokość, która zapewnia komfort użytkowania zarówno umywalki, jak i szafki.

Na jakiej wysokości powinien być zamontowany blat pod umywalkę nablatową? Wysokość powinna być dostosowana nie tylko do ogólnych wymogów ergonomicznych, ale również do konkretnego modelu umywalki nablatowej, aby całość kompozycji była harmonijna i praktyczna. Takie podejście do projektowania łazienki pozwala na stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko estetycznie atrakcyjna, ale także wygodna oraz funkcjonalna.

Przy projektowaniu łazienki z umywalką nablatową, istotne jest również uwzględnienie przestrzeni na akcesoria łazienkowe. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni między umywalką a innymi elementami wyposażenia łazienki, takimi jak toaleta czy prysznic, aby zapewnić swobodę ruchów i łatwość utrzymania czystości. Staranne zaplanowanie rozmieszczenia produktów łazienkowych, w tym umywalki nablatowej, przyczynia się do stworzenia przemyślanej i harmonijnej przestrzeni, która łączy w sobie estetykę z praktycznością.

Wysokość umywalki

Wysokość umywalki – podsumowanie

Wiesz już jak przeprowadzić montaż umywalki. Na jakiej wysokości będzie to najbardziej komfortowe dla Ciebie i Twoich domowników. Ważne jest, aby wysokość ta uwzględniała zarówno ergonomię użytkowania, jak i aspekty techniczne instalacji. 

Jeśli poszukujesz nowej umywalki do Twojej łazienki odwiedź sklep Castorama. Znajdziesz tu szeroki wybór umywalek nablatowych i ściennych, w wielu rodzajach, stylach oraz w bardzo przystępnej cenie.

Odwiedź sklep Castorama i wybierz umywalkę do Twojej łazienki już dziś!