Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?

Kuchnia bez okna, czy też tak zwana ślepa kuchnia, to relikt trendów architektonicznych lat ‘60 i ‘70 XX wieku. Niestety wielu z nas wciąż zamieszkuje stare budownictwa z tamtych czasów i musi radzić sobie z brakiem światła oraz dopływu świeżego powietrza do tego pomieszczenia. Sprawdźmy, co możemy zrobić, by uczynić kuchnię bez okna bardziej praktyczną i przestronną!

kuchnia

Spis treści:

Dlaczego warto wprowadzić zmiany w ślepej kuchni?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych wnętrz w domu. To w niej przygotowuje się posiłki i przechowuje jedzenie, a często jest to także pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości na szybką kawę. Dlatego odpowiednie doświetlenie kuchni ma ogromne znaczenie. Brak okna może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, przytłaczać i zniechęcać do przebywania we wnętrzu, które przypomina schowek w piwnicy. Nie bez znaczenia jest także dopływ powietrza – w ślepej kuchni dłużej utrzymują się zapachy z gotowania, a jeśli zdarzy się nam coś przypalić, usunięcie swądu spalenizny oraz dymu okaże się zadaniem niezwykle trudnym. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym brak okna przestanie być aż tak dokuczliwy.

Choć kuchnie bez okien wielu osobom kojarzą się przede wszystkim ze starym budownictwem i mieszkaniami z wielkiej płyty, to niestety spotyka się je również w nowszych obiektach. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pomogą nam uczynić ślepą kuchnię miejscem jaśniejszym oraz przyjemniejszym do przebywania w nim.

Zamiana przestarzałej mody na nowoczesny projekt – kuchnia otwarta na salon

Jak zaaranżować kuchnię bez okien by, ta stała się bardziej funkcjonalna i przestronna? Zacznijmy od rozwiązania, które jest najbardziej wymagające i czasochłonne, ale niezwykle skuteczne.

Otwarcie kuchni na salon to doskonały sposób rozjaśnienie naszej ślepej kuchni oraz uczynienia jej miejscem bardziej komfortowym i milszym do przebywania. Jeśli kuchni i salon znajdują się obok siebie i mamy możliwość wyburzenia oddzielającej pomieszczenia ściany to powinniśmy rozważyć właśnie taką opcję. Rozwiązanie to powiększy naszą kuchnię oraz doprowadzi do niej więcej światła, dzięki oknom znajdującym się w pokoju dziennym. Na uwadze powinniśmy mieć jednak to, że wszystkie zapachy oraz odgłosy dochodzące z kuchni będą rozprzestrzeniać się po całej nowo zaaranżowanej przestrzeni, co utrudnić może potencjalnie nasze chwile relaksu. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są jednak na tyle duże, że jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy wziąć ją realnie pod uwagę. 

kuchnia

Jak prawidłowo wyposażyć kuchnię bez okien?

Aranżacja kuchni ślepej w taki sposób, aby służyła nam jak najlepiej wymaga instalacji kilku urządzeń i elementów wyposażenia. Szczególnie ważną kwestią jest zamontowanie okapu kuchennego. Pomaga on w neutralizacji zapachów i pary wodnej powstałej w czasie gotowania. Jest to niezbędne, ponieważ pomaga oczyścić powietrze, którym oddychamy, co w przypadku kuchni bez okien jest bardzo trudnym zadaniem, z racji tego, że nie jesteśmy w stanie jej wietrzyć. Solidny okap kuchenny zapobiega także powstawaniu pleśni w naszej kuchni.

Drugi aspekt, który warto rozważyć to montaż kuchenki elektrycznej. Taki sprzęt AGD pozwoli nam uniknąć zanieczyszczeń i spalin powstałych przy użyciu kuchenki gazowej. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu brak możliwości wietrzenia pomieszczenia stanie się mniej kłopotliwy.

Niezwykle ważnym w kuchni ślepej jest wyposażenie jej w odpowiedni rodzaj oświetlenia. Jest to najprostszy sposób na rozjaśnienie tego pomieszczenia. Zarówno polepsza to komfort gotowania, jak i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Światło główne, podszafkowe i dekoracyjne w ciepłym, żółtym odcieniu sprawi, że kuchnia wyda się przyjemniejsza i większa. Milej będzie w niej wtedy również spędzać czas.

Inne sposoby na rozjaśnienie kuchni bez okien

Ślepa kuchnia kojarzy się z pomieszczeniem ciemnym i ponurym, niczym piwniczny schowek. Nic więc dziwnego, że osoby zamieszkujące mieszkania z kuchnią bez okna chętniej sięgają po posiłki na wynos niż przygotowują coś u siebie w domu. Tymczasem stworzenie przytulnej i miłej atmosfery w takim wnętrzu nie wymaga wiele pracy. Na jej ścianach powinny zagościć jasne, pastelowe odcienie, a sprzęt kuchenny najlepiej wybrać z połyskiem. Warto również zamontować przeszklone szafki i sięgnąć po lustrzane dekoracje, które optycznie powiększą przestrzeń. Ten sam efekt uzyskać możemy, aranżując naszą kuchnię bez okien za pomocą jasnych płytek ściennych. Duża różnorodność ich wzorów i barw pomoże nam idealnie dobrać je do każdego wystroju.

meble kuchenne

Imitacja okna - pomysłowe rozwiązanie dla ślepej kuchni

Na koniec warto wspomnieć o pomysłowym rozwiązaniu, które coraz częściej spotkać można w niewielkich i pozbawionych okien kuchniach. Mowa o imitacji okna, na przykład na ścianie za zlewozmywakiem lub stołem kuchennym. Ten element wyposażenia pomoże pokonać nam uczucie przytłoczenia i pozwoli nam skupić wzrok na jasnym przyjemnym obrazie. Jeśli chodzi o wykonanie samej imitacji, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie płytek ceramicznych, z których można ułożyć przyjemny dla oka wzór, oraz folii umieszczonych za szkłem, na których umieścić możemy dowolnie wybraną grafikę. Świetnym pomysłem jest również wybór dobrej jakości fototapety z wizerunkiem otwartego okna. W zależności od własnych preferencji możemy wówczas cieszyć się widokiem błękitnego morza, strzelistych gór lub kwietnej łąki. Niezwykły klimat i optyczne powiększenie wnętrza - gwarantowane.

Data aktualizacji: 26.06.2024