Kuchnia bez okna – co jest z nią nie tak?
Kuchnia jest jednym z najważniejszych wnętrz w domu. To w niej przygotowuje się posiłki i przechowuje jedzenie, a często jest to także pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości na szybką kawę. Dlatego odpowiednie doświetlenie kuchni ma ogromne znaczenie. Brak okna może negatywne wpływać na nasze samopoczucie, przytłaczać i zniechęcać do przebywania we wnętrzu, które przypomina schowek w piwnicy. Nie bez znaczenia jest także dopływ powietrza – w ślepej kuchni dłużej utrzymują się zapachy z gotowania, a jeśli zdarzy się nam coś przypalić, usunięcie swądu spalenizny oraz dymu okaże się zadaniem niezwykle trudnym. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym brak okna przestanie być aż tak dokuczliwy.
Zamiana przestarzałej mody na nowoczesny projekt – kuchnia otwarta na salon
Otwarcie kuchni na salon to doskonały sposób na poradzenie sobie z problemem braku okna. Pomieszczenie zostanie doświetlone światłem z pokoju dziennego, a jednocześnie natychmiast zyska nowoczesny charakter i wyda się większe. Jeśli mamy możliwość wyburzenia ścian oddzielających te dwa wnętrza, koniecznie powinniśmy to rozważyć. Minusem takiego rozwiązania mogą być zapachy przygotowywanych potraw, które będą łatwiej rozprzestrzeniać się po całym domu. Jednak regularne wietrzenie oraz usprawniony ciąg wentylacyjny skutecznie zneutralizują ten problem.
Oto 10 pomysłów na urządzenie salonu z kuchnią!
Porada eksperta Zamontowanie okapu kuchennego to konieczność w każdej kuchni – bez względu na to, czy posiada ona okno, czy jest ślepa. Używanie go podczas gotowania skutecznie neutralizuje zapachy oraz parę wodną, co nie tylko oczyszcza powietrze, którym łatwiej się oddycha, ale także zapobiega powstawaniu pleśni w pomieszczeniu. |
Kuchnia bez okna, ale jasna i przestronna
Ślepa kuchnia kojarzy się z pomieszczeniem ciemnym i ponurym, niczym piwniczny schowek. Nic więc dziwnego, że osoby zamieszkujące mieszkania z kuchnią bez okna chętniej sięgają po posiłki na wynos niż przygotowują coś u siebie w domu. Tymczasem stworzenie przytulnej i miłej atmosfery w takim wnętrzu nie wymaga wiele pracy. Wystarczy zastosować w nim jak najwięcej jasnych kolorów i odpowiednie oświetlenie. Światło główne, podszafkowe i dekoracyjne w ciepłym, żółtym odcieniu sprawi, że kuchnia wyda się przyjemniejsza i większa. Na jej ścianach powinny zagościć jasne, pastelowe odcienie, a sprzęt kuchenny najlepiej wybrać z połyskiem. Warto również zamontować przeszklone szafki i sięgnąć po lustrzane dekoracje, które optycznie powiększą przestrzeń.
Przeczytajmy też, jak udoskonalić ciasną kuchnię!
Imitacja okna w ślepej kuchni
Nawet w najlepiej doświetlonym pomieszczeniu, w którym się często przebywa, brak okna może być przytłaczający. Dlatego w ślepej kuchni warto postawić na jego imitację. Oszklona fototapeta z panoramicznym zdjęciem łąki lub oceanu ożywi wnętrze, optycznie je powiększy i dodatkowo zabezpieczy ścianę przy blacie przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.