Sposoby oświetlenia kuchennego blatu i zlewu

Prawidłowe oświetlenie miejsca do prac kuchennych pozwoli nam na komfortowe przygotowanie kulinarnych specjałów. W zależności od rodzaju zastosowanego oświetlenia będzie ono mniej lub bardziej wiernie oddawało barwy składników potraw, które widzimy w świetle naturalnym. Wybierając odpowiedni typ, mamy też na uwadze względy dekoracyjne, jakich przydaje nam zastosowanie lamp dających punktowe strumienie świetlne.

Kuchnia jest w domu miejscem szczególnym. Służy ono do przygotowywania potraw, więc potrzebuje należytych starań o utrzymanie jej w higienicznej czystości. Odwiedzamy ją często za dnia i wieczorami, nie, tylko aby spożyć posiłki przy kuchennym stole, ale również, by wspólnie wypić filiżankę energetycznej kawy lub aromatycznej herbaty. Tutaj, o ile pozwala na to wystarczająca ilość miejsca, dzieci pod okiem przygotowującego obiad rodzica rozkładają podręczniki i zeszyty szkolne i odrabiają lekcje. Tutaj spotykamy się po całym dniu pracy i rozmawiamy o bieżących wydarzeniach – kuchnia jest rodzinnym miejscem, którego klimat służy szczerym rozmowom.

Zwykle miejsce to jest wspólnie użytkowane wcześnie rano i od wczesnego popołudnia aż do kolacji i z uwagi na małą ilość światła naturalnego o tych porach dnia, posiłkujemy się dodatkowymi jego źródłami. Oświetlenie centralne, ciągle obecne w pomieszczeniach kuchennych, nie umożliwia nam wygodnej pracy przy krojeniu warzyw i przygotowywaniu mięsnych lub wegetariańskich potraw – stojąc przy blacie umiejscowionym w najbliższym towarzystwie ściany z zawieszonymi półkami, nasza sylwetka rzuca cień na miejsce, które powinno być oświetlone jasno i wyraziście. Podobnie przy zlewozmywaku – trudno o skuteczne umycie warzyw ze śladów ziemi i innych zanieczyszczeń, skoro nie widzimy ich dokładnie. Między innymi z tego względu należy zapewnić tym miejscom osobne oświetlenie, które ułatwi nam kulinarne poczynania.

Porada eksperta:

Już na etapie planowania kuchni warto zapewnić sobie jak najlepsze oświetlenie kuchennej strefy roboczej, a takie zagwarantuje nam duża ilość światła naturalnego. Im bliżej blat znajdzie się okna, tym później (i rzadziej) wspomagać się będziesz oświetleniem sztucznym.

Sposoby oświetlenia blatu

Blat kuchenny wyznacza strefę przygotowywania potraw. W dużych i przestronnych pomieszczeniach zajmuje dużą przestrzeń, która wymaga równomiernego doświetlenia. Na jego dobór ma wpływ najbliższe otoczenie meblowe, z którego szczególnie przydatne będzie wykorzystanie spodów podwieszanych szafek. Jeśli tylko nie są one usytuowane powyżej linii wzroku osoby korzystającej z przestrzeni roboczej, z powodzeniem posłużą nam do zamocowania na nich źródeł oświetlenia. W przeciwnym razie struga światła będzie raziła w oczy i niekorzystnie wpłynie na komfort sporządzania posiłków. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie listwy osłaniającej źródła światła od wzroku stojącej przy blacie osoby.

1. Oświetlenie neonowe

Główną zaletą zastosowania oświetlenia neonowego nad blatem kuchennym jest to, że emituje ono światło uniemożliwiające powstawanie regularnego cienia od rąk i przyborów kuchennych, co znacznie ułatwia wykonywanie wszelkich czynności. Obecnie produkowane świetlówki cechują się wiernym oddawaniem rzeczywistej tonacji kolorystycznej, dodatkowo dobrać też możemy taką ich temperaturę barwową, aby – zgodnie z efektem, jaki chcemy uzyskać w kuchni – przypominała:

- żółtą poświatą tradycyjne oświetlenie żarowe – w tym wypadku wybierajmy źródła światła z oznaczeniem ilości kelwinów w przedziale bliskim 3000, jest to tak zwane światło ciepło-białe

- oświetlenie neutralne – 4000 K, które w połączeniu z dobrym współczynnikiem oddania barw (powyżej 80%) jest wiernym oddaniem światła naturalnego

- oświetlenie zimno-białe – od 5000 K wzwyż – co prawda działa pobudzająco, jednak domieszka niebieskiego odcienia niekorzystnie wpływa na wierność oddania rzeczywistych barw.

Świetlówka liniowa Osram T5 FH 840 HE 14 W
Świetlówka liniowa Osram T5 FH 840 HE 14 W
Żarówka LED SMD ANS-Lighting 2,5 W GU10 ciepła biała
Żarówka LED SMD ANS-Lighting 2,5 W

2. Oświetlenie diodami LED – z racji coraz większego wyboru form i kształtów opraw, oświetlenie ledowe jest coraz częściej stosowane w naszych kuchniach. Oprócz tego, że jest energooszczędne, w dużej części za jego wyborem przemawia łatwość montażu, który w najbardziej zredukowanej formie polega na przymocowaniu listwy LED do spodniej strony szafki wiszącej za pomocą piankowej taśmy dwustronnie klejonej. Kolejną zaletą technologiczną taśm LED jest możliwość zastosowania ich nie z osobno mocowanym zasilaczem, ale na baterie. Decydując się na ten typ oświetlenia, warto zastosować oprawę podszafkową, w której umieścimy dowolnie długą listwę – przyda to naszemu oświetleniu estetyki i schludności.

3. Oświetlenie żarówkowe

Ten typ oświetlenia ma jedną podstawową wadę: tradycyjne żarówki nadmiernie się nagrzewają i jeśli zechcemy użyć ich jako wnętrza opraw zamocowywanych na spodniej stronie podwieszanych szafek, nasz wybór powinien paść na lampy halogenowe. Co prawda, emitując światło, wytwarzają one ciepło również, jednak w stopniu o wiele mniejszym od żarówek. Ich zamocowanie wiąże się z wywierceniem otworów w spodniej stronie wiszących mebli, w których umieścimy oprawy (w odległości około 0,5 m przy żarówkach halogenowych o mocy 20 W) i przewód zasilający. Niezbędna do tego celu będzie wiertarko-wkrętarka z otwornicą o średnicy odpowiadającej szerokości otworu montażowego. Oprócz inwazyjnego sposobu montażu ten typ oświetlenia nie gwarantuje nam uzyskania bezcieniowej przestrzeni roboczej.

Żarówka halogenowa Diall G5.3 20 W 12 V 4 szt.
Żarówka halogenowa Diall G5.3 20 W 12 V

Porada eksperta:

Jeśli tuż nad blatem nie znajdują się swobodnie wiszące szafki, które wykorzystać można do zawieszenia oświetlenia, możesz samodzielnie wykonać półkę, która od spodu posłuży do zamocowania opraw żarówkowych lub taśm ledowych, natomiast górna jej część przeznaczona będzie na przydatne akcesoria kuchenne, pojemniki z przyprawami lub książki z przepisami kulinarnymi. Do tego celu wystarczy laminowana płyta MDF, najlepiej z obrzeżem wykończonym tworzywem sztucznym, o długości odpowiadającej rozmiarowi blatu i niewielkie kątowniki, a jeżeli zamierzasz na niej przechowywać cięższe elementy, również wsporniki, które pełnić mogą zarazem funkcję dekoracyjną.

Plafon mały Horoz Lolly 1 x 15 W E27 biały
Plafon mały Horoz Lolly 1 × 15 W E27 biały

Sposoby oświetlenia okolic zlewozmywaka

Równie ważne, co w przypadku blatów, jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni tuż nad zlewozmywakiem. Pozwoli nam to skutecznie umyć warzywa, owoce, zioła, mięso i grzyby, a tym samym zadbać o higienę przygotowywanych dań. Ponieważ w naszych kuchniach posiadanie zmywarki nie jest jeszcze powszechne, konieczne jest również przystosowanie zlewozmywaka do mycia sztućców, naczyń i używanych przy posiłkach elementach zastawy stołowej. W tym wypadku pomocna okaże się podwieszana półka, w której tuż nad zlewozmywakiem umieszczona jest suszarka na ociekające naczynia. Jej spodnia powierzchnia będzie najlepszym możliwym miejscem do zastosowania różnego typu oświetlenia.

Tutaj uwaga: okolice zlewu kuchennego to miejsca podatne na częste zachlapania i tę okoliczność należy uwzględnić przy wyborze efektywnego i bezpiecznego zarazem oświetlenia. W tym wypadku należy zadbać o to, aby źródła światła miały zabezpieczenie przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Znajdziemy je, szukając na opakowaniu oznaczenia IP65 i wyższych wartości, które występują tylko na niektórych produktach – wodoodpornych oprawach żarówkowych, lampach neonowych i taśmach ledowych. W przypadku tych ostatnich dodatkową powierzchnię ochronną możemy zastosować samodzielnie, wyposażając ciąg diod nie tylko w profil do taśm LED, ale również w osłonę silikonową.

Taśma LED 5629 ciepła biała 2,5 m 60 LED na metr
Taśma LED 5629 ciepła biała 2,5 m 60 LED

Porada eksperta:

Wybierając stopień wodoodporności oprawy świetlnej, nie zaniżaj wartości IP, choćby nieznacznie. O ile zabezpieczenie IP65 ochroni źródło oświetlenia przed bryzgami wody, to IP63 tylko przed parą wodną – drobnymi kropelkami wilgoci w powietrzu. Dla skutecznego zabezpieczenia okolic zlewozmywaka warto wybrać oznaczenie o wartości co najmniej IP65.

Oprawa oczkowa ANS-Lighting Atarus 1 x 50 W GU10 IP44 srebrna
Oprawa oczkowa ANS-Lighting Atarus

Jakie oświetlenie zastosować na wyspie kuchennej z blatem i zlewozmywakiem?

Coraz częściej spotykana w naszych wnętrzach wyspa kuchenna wyposażona jest w powierzchnię roboczą oraz zlewozmywak. Tutaj jednak możliwości aranżacyjne właściwego oświetlenia są ograniczone z powodu braku wiszących szafek czy bliskości ściany – nie bez powodu miejsce takie nazywane jest wyspą. Jeśli jest ona wyposażona w okap, także zamocowane w nim fabrycznie oświetlenie nie gwarantuje nam komfortu pracy na powierzchniach usytuowanych z jego lewej i prawej strony – najczęściej jest skierowane punktowo w dół, im bliżej światła w nim zamontowanego się znajdujemy, tym bardziej wyraźne są cienie, a w miarę oddalania się od niego niknie jego natężenie. W tym wypadku wspomagamy się dodatkowymi oprawami świetlnymi, które zawieszone są na podwieszanym lub oryginalnym suficie. To pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ możemy bezpośrednio w podwieszanym suficie umieścić oprawy świetlne skierowane w dół. W drugim konieczne będzie zamocowanie lampy z jednym lub wieloma punktami świetlnymi, która zwieszać się będzie nad przestrzenią roboczą.

Wyspa kuchenna najczęściej jest miejscem aranżacyjnie wkomponowanym w usytuowanie między otwartą kuchnią a salonem i może być połączona z umeblowaniem tego ostatniego, na przykład stołem. To wygodne rozwiązanie, dzięki którego zastosowaniu maksymalnie skracamy dystans dzielący miejsce przygotowania posiłku od jego spożywania. Dlatego planując oświetlenie takiej konfiguracji, dobrze jest przewidzieć jeden typ oświetlenia dla blatu i stołu, co nada naszej aranżacji spójności.

 

Data publikacji: 09.02.2016