Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić, by efekt był ciekawy wizualnie, a wnętrze pozostało funkcjonalne? Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak kreatywnie rozwiązać kwestię stołu w kuchni!

Stół w kuchni

Spis treści:

Betonowy blat – pomysł na stół w stylu industrialnym

Decydując się na stół w klasycznej postaci, wcale nie musimy uzyskać nudnego efektu. Wystarczy jedynie sięgnąć po produkt z niestandardowym, oryginalnym blatem. Jeśli urządzamy wnętrze w stylu industrialnym, świetnie wpisze się w nie masywny, ciężki blat wykonany z… betonu. Na rynku znajdziemy szereg takich produktów. Do wyboru mamy modele z nogami z drewna lub z metalu. Połączenie drewna i betonu wniesie do pomieszczenia loftowy, lecz jednocześnie przytulny klimat. Zestawiając betonowy blat z metalowymi nogami, zyskamy z kolei wystrój do złudzenia przypominający wnętrze starej fabryki – a więc stylowy, choć nieco chłodny. Warto go wtedy nieco ożywić dekoracjami wykonanymi z metalu o podobnej barwie.

Porada eksperta

Jeśli chcemy, aby wystrój cechował się spójnością, powinniśmy dobrać krzesła do nóg od stołu – metalowe lub drewniane. Powinny też pasować do nich kolorystycznie.

Szklany stół kuchenny doda przestronności

Nie od dziś wiadomo, że zastosowanie szklanych akcentów w pomieszczeniu sprawi, że światło będzie się w nim lepiej rozpraszać, optycznie powiększając wnętrze. Dlatego też szklany stół, nawet niewielki, stanowi świetny wybór do kuchni o małym metrażu. Co zrobić, by nadać mu bardziej niesztampowy wygląd? Połączmy prosty, szklany blat z nietuzinkowymi nogami. Może to być np. masywna, okrągła noga na środku, której nietypowa forma zwróci na siebie uwagę – w końcu będzie doskonale widoczna przez szkło.

Stół połączony z blatem – czy to dobry pomysł?

Ciekawy sposób na zaaranżowanie kącika jadalnianego w kuchni stanowi zastosowanie przedłużenia blatu – oczywiście bez szafek. Co zyskamy, decydując się na takie rozwiązanie? Oto zalety takiego stołu:

- w ten sposób zwiększymy powierzchnię roboczą w kuchni. „Stół” będzie ułożony w jednej linii ze standardowymi blatami – możemy więc swobodnie korzystać z większej przestrzeni podczas przygotowywania posiłków. Później wystarczy jedynie na nim posprzątać, by móc używać go w roli stołu jadalnianego;

- dzięki temu, że blaty i stół będą dokładnie takie same, wystrój całej kuchni stanie się spójniejszy;

- blaty kuchenne najczęściej są powlekane specjalnymi powłokami, które nadają im odporność na działanie wysokiej temperatury oraz na zabrudzenia. Wykonany w ten sposób stół będzie trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia powstające podczas codziennego użytkowania;

- ustawiając stół prostopadle do linii szafek i wyposażając go w pasujące stołki, możemy stworzyć w kuchni minibarek. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy urządzamy aneks kuchenny w salonie – pozwoli nam na optyczne oddzielenie obu pomieszczeń, a jednocześnie nie będzie wyglądać przytłaczająco.

Stół kuchenny

Stół i schowek w jednym – dla praktycznych

Z pewnością większość z nas pamięta stare stoły obecne w domach naszych babć – wyposażone w szuflady na sztućce i nieco przypominające dzisiejsze konsole do pokoju dziennego. Okazuje się, że takie meble przeżywają obecnie drugą młodość, gdyż perfekcyjnie wpisują się w nowoczesne trendy aranżacyjne – łączą w sobie estetykę oraz funkcjonalność.

Stół z szufladą najlepiej ustawić pod ścianą tak, aby można było łatwo wyciągać schowane w nim akcesoria kuchenne. Warto ulokować go w tym miejscu nawet wtedy, gdy w kuchni jest więcej wolnej przestrzeni – w ten sposób podkreślimy jego urok. Nie powinno to jednak wpłynąć na nasz codzienny komfort użytkowania stołu – jeśli zajdzie taka potrzeba, można go łatwo odsunąć od ściany i ustawić krzesła dookoła, tak by mogło przy nim usiąść więcej osób.

Inspiracje na urządzenie kuchni

Gdy brakuje miejsca – składany stolik

Jeśli z kuchni zazwyczaj korzystamy w biegu, a posiłki najczęściej jemy poza domem, posiadanie dużego stołu niejako mija się z celem. Warto więc zdecydować się na jak najmniejszy model, który nie zagraci niepotrzebnie przestrzeni, a jednak zapewni nam możliwość wygodnego spożycia posiłku w domu. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji jest zainstalowanie składanego stolika na ścianie. Możemy go łatwo złożyć, gdy nie jest potrzebny, zyskując więcej miejsca w kuchni, a później rozłożyć, tak by można było przy nim usiąść. Do naszej dyspozycji są modele o przeróżnych wymiarach – zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny.

Porada eksperta

Jak rozwiązać kwestię krzeseł przy składanym stole? Warto zdecydować się na modele o podobnej, składanej konstrukcji. Gdy nie będą potrzebne, po prostu je złożymy i oprzemy o boczną część linii szafek, aby nam nie zawadzały. Możemy też sięgnąć po niewielkie taborety, które nie zajmą dużo miejsca. Postawmy na nich kwiaty i wykorzystajmy je w roli ciekawych kwietników – później wystarczy tylko podnieść doniczki i ustawić je na stole, a znów posłużą do siedzenia.

Kuchnia ze stołem

Parapet w roli stołu kuchennego

Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszy się pomysł na wykorzystanie parapetu w kuchni do celów użytkowych. Podokienniki stają się więc coraz szersze i służą za dodatkową półkę do przechowywania kuchennych drobiazgów lub też zostają zlicowane z powierzchnią blatu kuchennego, dzięki czemu jest na nim więcej miejsca. Ciekawą opcję stanowi także wykorzystanie parapetu w roli stołu kuchennego.

Jak to zrobić? Przede wszystkim upewnijmy się najpierw, że parapet znajduje się na odpowiedniej wysokości i siedzenie przy nim będzie wygodne. Jeśli tak, to mamy pełną swobodę działania – powinniśmy jednak wybrać taki model parapetu, który będzie wystarczająco szeroki, by pomieścić naczynia podczas posiłku.

Uwaga!

W starej zabudowie często zdarza się tak, że tuż pod parapetem znajduje się grzejnik. Jeśli chcemy zaaranżować strefę przyokienną na kącik jadalniany, upewnijmy się najpierw, czy grzejnik nie jest za bardzo odsunięty od ściany – w tej sytuacji zajmie miejsce przeznaczone na nogi, a siedzenie przy takim stole nie będzie wygodne.

Warto jednak dobrze przemyśleć wybór materiału, z którego będzie wykonany taki parapet. Drewniany podokiennik perfekcyjnie skomponuje się z podobnymi szafkami kuchennymi, dzięki czemu cała aranżacja będzie wyglądać spójnie i harmonijnie. Pamiętajmy jednak o tym, że drewno to materiał, który może się odkształcać pod wpływem wilgoci oraz ciepła emitowanego przez grzejnik. Znacznie trwalszą opcję stanowi parapet kamienny. Możemy wybrać model w takim kolorze, który będzie współgrać np. z posadzką – w ten sposób podtrzymamy spójność kompozycji.

Stół

A może wysuwany stół?

Duży stół w kuchni przydaje się najczęściej wtedy, gdy w domu mieszka więcej osób. Jeśli jednak mieszkamy w pojedynkę lub we dwoje, posiadanie takiego stołu kuchennego nie jest konieczne. Gdy dodatkowo ogranicza nas mały metraż i chcemy wygospodarować jak najwięcej miejsca na przechowywanie żywności oraz przygotowywanie posiłków, możemy zredukować stół do niezbędnego minimum. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się model w postaci wysuwanego blatu chowanego w meblach – będzie wyglądać jak normalna szuflada. Wystarczy go jednak tylko wysunąć, aby cieszyć się w pełni funkcjonalnym stołem lub dodatkowym blatem roboczym. Po takie rozwiązanie sięga się najczęściej w przypadku kawalerek lub popularnych ostatnio mikroapartamentów, gdzie oszczędność przestrzeni stanowi jedno z ważniejszych kryteriów doboru wyposażenia.

Stół wybrany? Teraz powinniśmy dobrać do niego pasujące krzesła. O tym, jakie mamy możliwości, możemy przeczytać w tym artykule!

Data aktualizacji: 21.06.2024