Lampy ścienne do łazienki – przegląd

W łazience światło jest szczególnie ważne – niezbędne podczas makijażu i czynności pielęgnacyjnych twarzy. Dodatkowo może optycznie zmieniać proporcje pomieszczenia. Dlatego, oprócz oświetlenia sufitowego, warto zamontować w pomieszczeniu dodatkowe źródło światła. Zdecydować się na kinkiet nad lustrem czy obok lustra, a może wybrać inne rozwiązanie? Przedstawiamy przegląd lamp ściennych do łazienki.

Oświetlenie nad lustrem lub obok lustra

Lampa ścienna obowiązkowo powinna znaleźć się w pobliżu lustra, gdzie zapewni komfortowe warunki oświetleniowe do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Do wyboru mamy ogrom możliwości:

Spoty – ich zaletą jest to, że możemy nakierować światło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy. Można zdecydować się na pojedyncze spoty lub listwy z większą ilością opraw. Sprawdzą się dobrze jako oświetlenie punktowe, uzupełniające górną lampę. Wybór jest naprawdę spory – zarówno pod kątem stosowanych żarówek, jak i sposobu montażu. Dostępne są również spoty na wysięgnikach, które są nieocenione przy wykonywaniu makijażu i goleniu twarzy.

Kinkiety – sprawdzają się zarówno do oświetlania lustra, jak i do tworzenia nastroju w pomieszczeniu. Ich rozmieszczenie powinno być symetryczne po obu stronach lustra, aby twarz była równomiernie oświetlona. Kinkiety możemy montować również nad lustrem – w tej roli sprawdzą się poziome listwy oświetleniowe. Należy pamiętać, aby żarówka znajdowała się w odległości co najmniej 2 metrów od podłogi, by nie raziła w oczy. Listwy mogą być wyposażone w tradycyjne świetlówki lub diody LED. Te drugie są rozwiązaniem energooszczędnym.

Lampy ścienne

Oświetlenie zintegrowane z lustrem lub szafką

Szafki i lustra do łazienki bardzo często posiadają gotowe oświetlenie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Najlepiej, by źródło światła odwzorowywało barwy widziane w naturalnych warunkach. Do tego celu dobrze sprawdza się oświetlenie wykorzystujące technologię LED, które ma wyższą temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach od tradycyjnych żarówek – światło nie męczy wzroku.

Niezależnie od tego, jaką lampę ścienną do łazienki wybierzemy, najważniejsze jest to, aby posiadała odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. Oświetlenie montowane w łazience musi być wyposażone w bryzgoszczelne oprawy oświetleniowe, zapewniające bezpieczeństwo domownikom.

Lampy do łazienki