Oświetlenie łazienki – jaką lampę sufitową wybrać?

Oświetlenie łazienki to ważny element aranżacji wnętrza. Poza funkcją użytkową może pełnić też rolę dekoracyjną, stanowiąc elegancki dodatek do elementów wyposażenia. Oprócz punktowych źródeł światła, w łazience niezbędne jest także oświetlenie ogólne. Jakie lampy sufitowe mamy do wyboru?

Oświetlenie do łazienki dobrze zaprojektowane

W łazience odpowiednio zaprojektowana instalacja oświetleniowa jest bezcenna – właściwie dobrane i zamontowane w optymalnych miejscach źródła światła pozwalają na stworzenie komfortowych warunków do wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, które najczęściej wymagają precyzji. Osobnego oświetlenia potrzebuje najczęściej lustro, chociaż w bardzo małych łazienkach można czasem zrezygnować z mocowania przy nim lampek – warunkiem jest jednak odpowiednio wybrana i umiejscowiona lampa sufitowa.

O ile w niektórych sytuacjach możemy więc zrezygnować z oświetlenia dodatkowego, lampa sufitowa do łazienki będzie zawsze elementem kluczowym, zapewniając w każdej chwili możliwość korzystania z wnętrza. Elementy oświetleniowe mocowane na suficie mogą mieć różną formę czy liczbę źródeł światła, a ponadto wyróżniają się odmienną stylistyką. Dzięki temu możemy dopasować je do aranżacji wnętrza, w której spełnią także funkcję ozdobną.

Plafon Roda

Jak wybrać lampy do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Odpowiadając sobie na to pytanie, zwróćmy uwagę nie tylko na wygląd poszczególnych opraw, ale również na ich właściwości. Pamiętajmy, że lampy łazienkowe powinny być odporne na działanie wilgoci, której we wnętrzu kąpielowym nie unikniemy. Lepiej zrezygnować więc z lamp przeznaczonych do użytku w innych domowych pomieszczeniach na rzecz tych odpowiednio przystosowanych to niekorzystnych warunków. Zwróćmy szczególnie uwagę na stopień ochrony IP wybranej oprawy, który w przypadku produktów dopuszczonych do użytku w łazience, powinien wynosić 44.

Porada eksperta

Lampa sufitowa do łazienki powinna być zabezpieczona przed działaniem wody. O tym, czy tak jest, przekonamy się, sprawdzając stopień ochrony IP danej oprawy. IP44 (lub wyższe) oznacza, że produkt jest odporny na wnikanie wody i nie zaszkodzą mu nawet jej odpryski docierające ze strony prysznica czy wanny.

Spot listwa łazienkowa

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do łazienki? Postawmy na rozwiązanie nowoczesne i oszczędne – jest nim zastosowanie w oprawie diod LED, które zachowują bardzo długą żywotność, a przy tym podczas pracy zużywają niewiele energii elektrycznej.

Zwróćmy też uwagę na emitowane przez lampę światło – w łazience najlepiej wypadnie światło o ciepłej, białej barwie, które uznawane jest za przyjemne i umożliwia wprowadzenie do wnętrza przytulnego nastroju. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wśród lamp do łazienki znajdziemy oprawy ze zintegrowanym źródłem światła oraz takie, które nie posiadają go w komplecie. W pierwszym wypadku kupujemy więc gotowy produkt o określonej barwie światła, podczas gdy w drugim wypadku możemy zastosować żarówkę o barwie światła, która najbardziej nam odpowiada.

W wyborze lampy sufitowej kierujmy się też liczbą źródeł światła, która będzie miała wpływ na możliwości funkcjonalnego rozjaśnienia poszczególnych fragmentów łazienki, oraz stylistyką – dopasujmy model do stylu aranżacji wnętrza oraz zastosujmy produkty z jednej serii, jeśli w naszym pomieszczeniu znajdzie się kilka osobnych opraw.

Plafon łazienkowy

Lampy do klasycznej i nowoczesnej łazienki – plafony

Współczesne lampy do łazienki, poza ekonomicznym działaniem i długotrwałą użytecznością, cechują się też określonymi walorami wizualnymi. Ogromny wybór łazienkowych lamp sufitowych znajdziemy w grupie plafonów. To najczęściej płaskie oprawy, a tym, co przyciąga w nich uwagę, jest nieskomplikowana konstrukcja i prosta forma. Duża różnorodność tego typu produktów sprawia, że spośród nich wybierzemy zarówno ten odpowiedni do łazienki w stylu klasycznym, jak i w stylu industrialnym czy nowoczesnym.

Plafony łazienkowe powstają najczęściej z połączenia szkła oraz metalu, szkła i tworzywa sztucznego lub drewna bądź metalu i tworzywa sztucznego. Plafony posiadają ramy, przybierające różne odcienie i nadające lampom różne kształty – najczęściej okrągły lub prostokątny.

Czy wiesz, że...

Niektóre plafony łazienkowe po zamontowaniu niemal płasko przylegają do płaszczyzny sufitu. Inne z kolei posiadają bardziej masywne ramy – formą przypominają wtedy bryły. Wśród plafonów łazienkowych znajdziemy również produkty w stylu glamour, ozdobione elementami imitującymi kryształy, a także nowoczesne oprawy wyposażone w kilka źródeł światła.

Lampy nowoczesne do łazienki – spoty

Wśród popularnych i chętnie stosowanych elementów oświetlenia łazienkowego znajdują się również spoty. Jako lampy sufitowe do łazienki występują w różnych formach – możemy zaopatrzyć się w pojedynczy spot, w lampę wyposażoną w kilka spotów (tutaj elementy oświetleniowe osadzone są na wspólnej podstawie) lub w listwę, wzdłuż której rozmieszczone są poszczególne klosze.

Do zalet spotów należy ich nowoczesny wygląd – białe lub metaliczne oprawy prezentują się elegancko i minimalistycznie, i świetnie uzupełnią modernistyczną aranżację łazienki. Nie można jednak zapomnieć o możliwościach, jakie dają tego typu lampy do łazienki. Dzięki temu że pozostają ruchome, możemy skierować emitowane przez nie snopy światła w dowolne miejsce łazienki i w razie potrzeby dokonać potrzebnych zmian. Wiele swobody dają tu szczególnie listwy lub lampy ze spotami – większa liczba umieszczonych na nich opraw pozwala na doświetlenie wszystkich fragmentów łazienki. Dzięki temu modele tego typu świetnie sprawdzą się jako główne oświetlenie łazienki – zarówno małej, jak i dużej.

Oświetlenie punktowe w nowoczesnej łazience

Jeszcze jednym rozwiązaniem, które z powodzeniem zastosujemy w łazience, jest wykorzystanie opraw oczkowych – elementów, które pozwolą na punktowe rozjaśnienie przestrzeni. Oprawy tego typu nie wystają poza lico sufitu, a szczególnie polecane są do montażu w suficie podwieszanym. Odpowiednio rozmieszczone na jego powierzchni będą skuteczną i efektowną alternatywą dla innych łazienkowych lamp sufitowych.

Czy wiesz, że...

Oprawy oczkowe, jako elementy oświetlenia punktowego, doskonale nadają się także do podświetlania jedynie wybranych fragmentów łazienki. Mogą to być choćby wnęki zabudowane półkami. Niektóre z opraw tego typu z powodzeniem wykorzystamy także w innych miejscach – możemy zamontować je np. w posadzce, w schodkach prowadzących do wanny, a nawet w ścianie pod prysznicem, co pozytywnie wpłynie na wizualny odbiór wnętrza i stworzy w nim atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi.

Oprawa oczkowa
Plafon

A może lampy wiszące do łazienki?

Choć w łazienkach stosujemy najczęściej plafony i spoty, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zastąpić je lampą wiszącą (oczywiście spełniającą wymogi lampy łazienkowej). Lampa sufitowa nie tylko spełni swoją podstawową funkcję, ale może także stać się ważną częścią aranżacji i efektowną dekoracją. Jakie lampy wiszące do łazienki mamy do wyboru?

Modnym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy wiszącej w postaci listwy, która swobodnie zwisa zamocowana na dłuższej lince. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych łazienkach. Możemy zastąpić je także lampą typu zwis – klika takich elementów zamocowanych obok siebie sprawdzi się w roli oświetlenia głównego, ale może doświetlić także przestrzeń nad umywalką, umożliwiając zrezygnowanie z tradycyjnych kinkietów. Co ważne, w lampach tego typu nierzadko można regulować długość zawieszenia, dopasowując je do własnych upodobań lub potrzeb.

Plafon okrągły

W pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour lub francuskim spotkamy się także z żyrandolami, które efektownie podkreślają charakter aranżacji.

Jak widać, wybór oświetlenia sufitowego do łazienki jest całkiem spory. Jeśli dodamy do opisanych wyżej produktów taśmy LED, okaże się, że możliwości funkcjonalnego i efektowanego podświetlenia wnętrza są bardzo duże, a ostateczny efekt w dużej mierze zależy od naszego gustu i pomysłowości. Warto również dowiedzieć się więcej o lampach ściennych do łazienki, które najczęściej stanowią uzupełnienie oświetlenia sufitowego i powinny z nim dobrze współgrać.

 

Data publikacji: 25.06.2017