Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Wraz z modą na lofty przyszedł do nas charakterystyczny sposób wykończenia wnętrz, w którym sąsiadują ze sobą surowe drewno, stal, szkło oraz beton. Ten ostatni szczególnie często pojawia się na ścianach i nadaje im niecodzienny charakter. Jak sprawić by beton na ścianie prezentował się elegancko i nowocześnie? O tym przeczytasz poniżej.

Poprzemysłowa architektura, która nabiera nowego życia dzięki przystosowaniu jej do warunków mieszkalnych, niesie za sobą wiele możliwości. W modzie są takie wnętrza, które obfitują w detale konstrukcyjne – tutaj nie są one ukrywane w ścianach czy za meblami, ale wręcz przeciwnie – są eksponowane i stanowią oś, względem której dobierane są kolejne elementy wyposażenia. Skucie tynków do cegły czy ekspozycja betonowych, pionowych przestrzeni stanowią o charakterze wyniosłego i zimnego loftowego wnętrza, a staranny dobór i umiejscowienie mebli dopełniają minimalistyczne pomieszczenia. 

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton architektoniczny – najpopularniejsze rodzaje

Moda na betonowe szarości zagościła także we wnętrzach dalekich od dużych przestrzeni architektury poprzemysłowej. Wykorzystują to producenci materiałów wykończeniowych, którzy oferują różne sposoby na uzyskanie wybranego koloru ścian, ich faktur i ogólnego wyglądu. W największym skrócie – możliwe jest nie tylko pokrycie powierzchni ścian farbą przypominającą beton, ale także położenie tynku strukturalnego czy nawet wypełnienie wnętrza prawdziwie betonowymi dodatkami.

Ten ostatni sposób nie nadaje się na każdą ścianę. Trzeba wiedzieć, że płyty betonowe na ścianę mają swoją wagę – w zależności od tego, jakie wymiary będą dla nas odpowiednie, każda może ważyć nawet 27 kilogramów. Dozwolone jest stosowanie ich zarówno na ścianach wnętrz, jak i na zewnątrz budynków, przy czym niezbędne będzie ich prawidłowe przymocowanie. W tym przypadku potrzebne będą kotwy oraz zaprawy klejowe przeznaczone do klejenia elementów wielkoformatowych.

Przyznać jednak trzeba, że tego rodzaju płytki elewacyjne prezentują się bardzo elegancko na dużych powierzchniach, np. w salonie, czy też w mniejszych pomieszczeniach, takich jak łazienka. W połączeniu z metalowymi lub drewnianymi elementami pozwalają na stworzenie interesującej i nowoczesnej aranżacji danej przestrzeni. Dlatego też beton dekoracyjny jest często wybierany przez osoby poszukujące niecodziennych rozwiązań.

Zdecydowanie bardziej przyjaznym sposobem nadania wnętrzu odcienia szarego betonu jest użycie tynków strukturalnych. W tym wypadku sami możemy nie tylko zabarwić ściany, ale i nadać im taką fakturę, jaka będzie najodpowiedniejsza do danego wnętrza. Jeśli nasz wybór padnie na tynk strukturalny, wykorzystajmy wszelkie preparaty i materiały od jednego konkretnego producenta – wtedy będziemy mieli pewność, że uzyskany efekt będzie trwały. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zaleceń i wytycznych co do kolejności działań.

Tynk nanosimy na przygotowaną do tego ścianę. Trzeba ją oczyścić, uzupełnić w niej ubytki, odtłuścić i odpylić. Aby dodatkowo polepszyć jej przyczepność, nanosimy na nią specjalny środek gruntujący. Tynk strukturalny nakładamy na ścianę łącząc poszczególne połacie na mokro. Po upływie określonego przez producenta czasu – po lekkim przeschnięciu – za pomocą różnych narzędzi, nanosimy wzór. 

Efekt betonu na ścianie jest dość prosty do uzyskania.  To jaki wzór będzie zdobił Twoje ściany, zależy od Twojej fantazji i umiejętności plastycznych. Obecnie panuje pod tym względem całkowita dowolność. Dlatego też każdy może stworzyć swoje wyjątkowe wnętrze, które będzie w stu procentach unikalne. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, zawsze możesz czerpać inspirację z magazynów branżowych, stron internetowych oraz blogów poświęconych tematowi wykańczania wnętrz. Z pewnością znajdziesz tam szereg ciekawych pomysłów, które sprawdzą się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Przeczytaj także: Kamień gipsowy na ścianie – zrób to sam

Rodzaje faktury betonu – krótki przegląd dostępnych rozwiązań

Jednak zanim przystąpisz do dekorowania swojego domu za pomocą tynków strukturalnych, warto poznać najpopularniejsze rodzaje efektów oraz faktur, jakie pozwalają one uzyskać. Taka wiedza pomoże Ci dobrać odpowiedni wzór do charakteru pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz wystroju reszty mieszkania lub domu.

Dobrze dobrana imitacja betonu na ścianie to przykuwający wzrok element wystroju, dzięki któremu stworzysz w swoim domu industrialne, nowoczesne, ale zarazem przytulne i ciepłe wnętrze. Dlatego też warto wiedzieć, z jakich faktur i wzorów możesz skorzystać. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci dokonać wyboru.

Bez wątpienia ciekawie będą wyglądały wgłębienia przypominające rysunek słojów drewna – te nanosimy za pomocą gumowego stempla. Efekt deskowania uzupełniamy lekko szlifując wzór po przeschnięciu papierem ściernym o dużej gramaturze, a następnie utrwalamy lakierem (ten nanosimy wałkiem lub pędzlem wzdłuż wzoru, nie w poprzek). 

Jeśli chcemy uzyskać efekt szalunku przemysłowego potrzebne będą dwie warstwy tynku. Wzór nanosimy na drugiej warstwie rysikiem, którym wraz z poziomicą odrysowujemy interesujące nas żłobienie. Także z pomocą tego narzędzia możemy stworzyć zarys imitacji otworów po podkładkach od szalunków i śrub.

Pozostałe narzędzia, które pomogą nam uzyskać niecodzienne faktury i wzory na ścianie, to paca wenecka, narzędzie woodboy czy gąbka celulozowa. Pamiętajmy, że nawet z największą pieczołowitością odtworzony efekt stalowej formy, betonu skorodowanego wraz z ubytkami czy wibrowanego będzie przytłaczał nieduże pomieszczenie, jeśli tynku użyjemy do pokrycia zbyt dużej powierzchni ścian. Tego typu efekt będzie najbardziej atrakcyjny jako wyeksponowany dodatek, a nie całość salonu czy przedpokoju.

Obecne na rynku materiały wykończeniowe pozwalają na tworzenie praktycznie dowolnych wzorów na betonowych ścianach. W internecie z pewnością znajdziesz bardzo wiele przykładów kreatywnego ozdabiania pomieszczeń. Warto także wspomnieć, że ten sposób dekoracji ścian, jest nie tylko prosty, ale także nie pociąga ze sobą dużych kosztów. Tynki strukturalne, środki gruntujące oraz inne materiały i niezbędne narzędzia są stosunkowo tanie. Dlatego też ich wykorzystanie jest ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku obszernych pomieszczeń o dużych ścianach.

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton na ścianie – gdzie wygląda najlepiej

Płytki betonowe, sam beton czy też specjalne tynki, mające imitować jego fakturę to materiały wszechstronne. Dlatego mogą być one stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jednak nie do każdego pasują, z tego względu warto wiedzieć, gdzie beton na ścianie da najlepsze efekty, a w jakich pomieszczeniach lepiej unikać takiego wykończenia. Poniżej znajdziesz przykłady, gdzie zastosować beton oraz jakie są plusy takiego rozwiązania.

Przedpokój

Beton na ścianie doskonale sprawdzi się w hallu lub przedpokoju. Dzięki swoim właściwościom jest on funkcjonalny, praktyczny i łatwy w czyszczeniu – co z pewnością docenią osoby posiadające dzieci lub psy, jak także te uprawiające kolarstwo. Plamy z błota, śniegu oraz innych zabrudzeń, znacznie łatwiej jest usunąć z betonu niż z pomalowanej farbą ściany lub niektórych rodzajów tapet.

Beton na ścianie w przedpokoju uczyni to pomieszczenie nowoczesnym, jasnym i intrygującym. W zależności od tego, czy wolisz styl industrialny, czy też bardziej klasyczny, beton może stanowić tylko mały akcent lub pokrywać powierzchnię wszystkich ścian w przedpokoju.

Salon

Jest to najbardziej oczywiste miejsce do zastosowania betonowego wykończenia ścian. W nowoczesnych mieszkaniach czy też loftach możesz śmiało poeksperymentować z tym materiałem. Bez problemu możesz zastosować duże płyty lub zdecydować się na tynki strukturalne. Każde z tych rozwiązań pozwoli Ci na wyeksponowanie walorów betonu oraz stworzenie interesującego pokoju dziennego.

Na betonowych ścianach doskonale prezentują się nowoczesne telewizory, abstrakcyjne obrazy czy wiszące półki z książkami lub innymi bibelotami. Możesz także chłód betonu zestawić na zasadzie kontrastu z ciepłymi kolorami i miękkimi meblami. Wygodna sofa i narożna kanapa doskonale współgra z betonowym wykończeniem.

Kuchnia

W tym pomieszczeniu beton na ścianach także sprawdzi się doskonale, z tym że musi być stosowany z umiarem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. W innym przypadku może swoim ciężarem przytłoczyć i optycznie zmniejszyć kuchnię. Betonowe ściany doskonale wytrzymują działanie ciepła i wody. Beton łatwo utrzymać w czystości i jest odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Warto także pamiętać, iż duże płyty betonowe, doskonale tłumią hałasy, dlatego sprawdzą się w domach lub mieszkaniach, gdzie kuchnia jest umiejscowiona w sąsiedztwie innych pomieszczeń, na przykład salonu. Oczywiście beton w kuchni możesz pomalować na dowolny kolor, tworząc w ten sposób ciekawe połączenie i niepowtarzalną przestrzeń dla wspólnych posiłków.

Łazienka

Także w tym pomieszczeniu betonowe ściany to praktyczne i wygodne rozwiązanie.  Beton na ścianie najczęściej stosowany jest w łazienkach, ze względu na swoją praktyczność i elegancję. Betonowe wykończenie z efektem deskowania możesz pozostawić w naturalnym kolorze lub pomalować, tak by jeszcze bardziej przypominał strukturę drewna. Ciepłe brązy sprawią, że wnętrze łazienki ociepli się i będzie bardziej przytulne. Natomiast odporność betonu na wodę, sprawi, że wystrój Twojej łazienki na długo pozostanie taki sam, bez zacieków czy innych uszkodzeń spowodowanych działaniem wilgoci.

Zobacz również: Wykończenie powierzchni ścian i sufitów – jaką gładź wybrać?

Beton na ścianie – rodzaje, faktury i efekty betonu na ścianie

Beton na ścianie – wiesz już o nim wszystko

Po lekturze tego krótkiego artykułu wiesz już, jakie są rodzaje betonu architektonicznego oraz gdzie najlepiej go stosować. Jak sam się przekonałeś – materiał ten daje wiele możliwości aranżacyjnych. Poza tym jest nie tylko wdzięcznym tworzywem, ale także ma wiele praktycznych zalet. Jest wytrzymały na działanie wilgoci, uszkodzenia mechaniczne oraz łatwo utrzymać go w czystości.

Dlatego też, jeżeli poszukujesz pomysłu na ciekawe wykończenie domu lub mieszkania, powinieneś wziąć pod uwagę beton. A na poszukiwanie najlepszych materiałów i narzędzi zapraszamy Cię do sieci sklepów Castorama. Znajdziesz tutaj wszytko, co będzie Ci potrzebne do wykończenia Twojego domu lub mieszkania.