Produkty

Beton na ścianie – odmiany, faktury, efekty

Beton na ścianie – odmiany, faktury, efekty

Wraz z modą na lofty przyszedł do nas charakterystyczny sposób wykończenia wnętrz, w którym sąsiadują ze sobą surowe drewno, stal, szkło oraz beton. Ten ostatni szczególnie często pojawia się na ścianach i nadaje im niecodzienny charakter. Jak uzyskać podobny efekt i czego się wystrzegać? Odpowiedzi poniżej.

ściana z betonuPoprzemysłowa architektura, która nabiera nowego życia dzięki przystosowaniu jej do warunków mieszkalnych, niesie za sobą wiele możliwości. W cenie są takie wnętrza, które obfitują w detale konstrukcyjne – tutaj nie są one ukrywane w ścianach czy za meblami, ale wręcz przeciwnie – są eksponowane i stanowią oś, względem której dobierane są kolejne elementy wyposażenia. Skucie tynków do cegły czy ekspozycja betonowych, pionowych przestrzeni stanowią o charakterze wyniosłego i zimnego loftowego wnętrza, a staranny dobór i umiejscowienie mebli dopełniają minimalistycznej reszty.

Moda na betonowe szarości zagościła także we wnętrzach dalekich od dużych przestrzeni architektury poprzemysłowej. Wykorzystują to producenci materiałów wykończeniowych, którzy oferują różne sposoby na uzyskanie wybranego koloru ścian, ich faktur i ogólnego wyglądu. W największym skrócie – możliwe jest nie tylko pokrycie powierzchni ścian farbą przypominającą beton, ale także położenie tynku strukturalnego czy nawet wypełnienie wnętrza prawdziwie betonowymi dodatkami.

Ten ostatni sposób nie nadaje się na każdą ścianę. Trzeba wiedzieć, że betonowe płyty mają swoją wagę – w zależności od tego, jakie wymiary będą dla nas odpowiednie, każda może ważyć nawet 27 kilogramów. Można je stosować zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz budynków, przy czym niezbędne będzie ich prawidłowe przymocowanie. Tutaj potrzebne będą kotwy oraz zaprawy klejowe przeznaczone do klejenia elementów wielkoformatowych.

Zdecydowanie bardziej przyjaznym sposobem nadania wnętrzu odcienia szarego betonu jest użycie tynków strukturalnych. W tym wypadku sami możemy nie tylko zabarwić ściany, ale i nadać im taką fakturę, jaka będzie najodpowiedniejsza do danego wnętrza. Jeśli nasz wybór padnie na tynk strukturalny, wykorzystajmy wszelkie preparaty i materiały od jednego konkretnego producenta - wtedy będziemy mieli pewność, że uzyskany efekt będzie trwały. Należy również przestrzegać zaleceń producenta i wytycznych co do kolejności działań. Tynk nanosimy na przygotowaną do tego ścianę. Trzeba ją oczyścić, uzupełnić w niej ubytki, odtłuścić i odpylić. Aby dodatkowo polepszyć jej przyczepność, nanosimy na nią specjalny środek gruntujący.

Tynk strukturalny nanosimy na ścianę łącząc poszczególne połacie na mokro. Po upływie określonego przez producenta czasu, po lekkim przeschnięciu za pomocą różnych narzędzi, nanosimy wzór.beton jako dekoracja

Ciekawie będą wyglądały wgłębienia przypominające rysunek słojów drewna – te nanosimy za pomocą gumowego stempla. Efekt deskowania uzupełniamy, lekko szlifując wzór po przeschnięciu papierem ściernym o dużej gramaturze, a następnie utrwalamy lakierem (ten nanosimy wałkiem lub pędzlem wzdłuż wzoru, nie w jego poprzek).

Jeśli chcemy uzyskać efekt szalunku przemysłowego, potrzebne będą dwie warstwy tynku. Wzór nanosimy na warstwie drugiej rysikiem, którym wraz z poziomicą odrysowujemy interesujące nas żłobienie. Także z pomocą tego narzędzia możemy stworzyć zarys imitacji otworów po podkładkach od szalunków i śrub.

Pozostałe narzędzia, które pomogą nam uzyskać niecodzienne faktury i wzory na ścianie, to paca wenecka, narzędzie wood-boy czy gąbka celulozowa. Pamiętajmy, że nawet z największą pieczołowitością odtworzony efekt stalowej formy, betonu skorodowanego wraz z ubytkami czy wibrowanego będzie przytłaczał nieduże pomieszczenie, jeśli tynku użyjemy do pokrycia zbyt dużej powierzchni ścian. Tego typu efekt będzie najbardziej atrakcyjny jako wyeksponowany dodatek, a nie całość salonu czy przedpokoju.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości

Elewacja z betonu – nie tylko w odcieniach szarości
Budując dom lub zamieszkując już gotowy budynek nie zawsze możemy pozwolić sobie na spełnienie wszystkich marzeń aranżacyjnych w jednym momencie. Odkł...
Czytaj więcej

Barwniki do betonu – jak prawidłowo stosować?

Barwniki do betonu  –  jak prawidłowo stosować?
Zastosowanie barwników do betonu jest wygodnym i efektownym sposobem na urozmaicenie i kolorystyczne zmodyfikowanie jednolitej barwy różnego rod...
Czytaj więcej

Zalety barwionego betonu

Zalety barwionego betonu
Beton architektoniczny to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, znany już w czasach starożytnej Syrii. Trwały materiał powstał z połącze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Beton na ścianie – odmiany, faktury, efekty