Jak wyczyścić okap? Skuteczne metody

Jak wyczyścić okap? Skuteczne metody

Dbanie o porządek w kuchni jest istotne dla higieny przygotowywania posiłków. Okap dodatkowo może wpływać na jakość powietrza w tym niewielkim zwykle wnętrzu. Sprawdź, jak wyczyścić okap i zadbać o jego dobrą kondycję.

Przejdź do następnych akapitów:

czyszczenie okapu ściereczką

Zadaniem okapu jest odprowadzanie oparów kuchennych, które powstają podczas gotowania. Urządzenie zasysa powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, że wraz z powietrzem, przez okap przechodzi też mnóstwo tłuszczu, kurzu, wilgoci czy oparów gazu, a te osadzają się kolejno na wszystkich elementach naszego wyciągu – obudowie, kratkach i wreszcie filtrach. Z tego powodu warto wiedzieć, jak czyścić okap i kiedy to robić.

Jak często myć okap?

Ważne jest nie tylko to, jak umyć okap, ale i jak często to robić. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego czyszczenia okapu. Dzięki temu nie będziesz musiał walczyć z zaschniętym osadem, który trudno usunąć. Należy pamiętać o elementach widocznych i ukrytych – otłuszczony okap nie wygląda zbyt estetycznie, natomiast zabrudzone elementy utrudniają jego wydajną pracę.

Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie urządzenia po każdym użyciu – szczególnie dużo oparów wydziela się podczas smażenia i gotowania bez przykrycia. Jeżeli w kuchni spędzasz sporo czasu, to przynajmniej raz na tydzień należy sprawdzić czystość powierzchni siatkowej. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut, aby nie tracić potem kilku godzin.

Dlaczego czyszczenie okapu jest tak ważne?

Okap oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych i drażliwych zapachów, które szybko roznoszą się po całym domu. Gotowanie wiąże się także z powstawaniem oparów i tłuszczów. Osadzają się one na szafkach kuchennych oraz innych sprzętach, tworząc mało estetyczny i trudny do wyczyszczenia nalot. Dlatego podczas kuchennych działań korzystasz z okapu, który pochłania te nieprzyjemne efekty gotowania.

Okapy kuchenne, ze względu na tryb wykonywanej pracy, dzieli się na pochłaniacze i wyciągi. Warto wiedzieć, jak wyczyścić okap kuchenny, zwłaszcza gdy używasz go w trybie pochłaniacza. W nim praca odbywa się w obiegu zamkniętym, zatem do pomieszczenia po oczyszczeniu wraca to samo powietrze, które zostało wciągnięte. Jeżeli będzie ono przechodzić przez zabrudzone urządzenie, to powróci do Ciebie powietrze wątpliwej czystości.

Jak czyścić okap?

Istnieje kilka sposobów na to, jak czyścić okap. Wybierz ten, który pasuje nie tylko do urządzenia i materiału, z którego zostało wykonane, ale również jest dla Ciebie wygodny i łatwy. Przed rozpoczęciem mycia odłącz okap od źródła zasilania. Zadbaj też o ochronę dłoni, na przykład zakładając rękawice wielofunkcyjne L.

Woda z dodatkiem płynu do naczyń

Aby skutecznie wyczyścić okap kuchenny, nie musisz sięgać po trudno dostępne środki czyszczące, szczególnie jeśli dbasz o sprzęt regularnie. Wówczas do usunięcia powstałych zabrudzeń wystarczającą będzie ciepła woda, do której warto dodać odrobinę płynu do naczyń, takiego jak płyn do naczyń Ludwik Premium 750 g granat. Roztworem wystarczy zwilżyć ściereczkę lub gąbkę i dokładnie przetrzeć wszystkie elementy okapu.

Oliwka dla niemowląt

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oliwka pielęgnacyjna ma świetne właściwości czyszczące. Kiedy na okapie pojawiają się większe warstwy tłuszczu niż zwykle, możesz zastosować ją, by rozpuściła tłuste zabrudzenia. Oliwkę nakładaj na okap przy użyciu gąbki, przykładaj do zabrudzeń zwilżoną w gorącej wodzie ściereczkę, aby lepiej rozpuścić plamy, a następnie twardą stroną gąbki przecieraj brud, na końcu usuwając resztki oliwy przy użyciu papieru lub ściereczki.

Rozpuszczalnik do farb

Alternatywą dla wymienionych sposobów może być użycie rozpuszczalnika do farb. To patent szczególnie polecany w przypadku zabrudzeń powstałych w trudno dostępnych miejscach. Rozpuszczalnik nalewaj do pojemnika i maczaj w nim niewielki pędzelek. Dokładnie przecieraj nim zabrudzenia, a po ich usunięciu całość zmyj ciepłą wodą z płynem do naczyń. Pamiętaj, aby podczas tego procesu zadbać o dobrą wentylację wnętrza. Metody tej należy uprzednio wypróbować na niewielkim fragmencie okapu, by sprawdzić, czy użycie rozpuszczalnika nie wpłynie niszcząco na materiał wykonania wyciągu. Dotyczy to zwłaszcza okapów w niestandardowych kolorach.

Woda z octem

Kiedy Twoim problemem jest przede wszystkim pozbycie się zabrudzeń z wnętrza okapu, niezawodnym sposobem jest zastosowanie sprayu, który wykonasz z wody i octu. Do tego przyda się oczywiście niewielki opryskiwacz, którym spryskasz kratkę okapu. Roztwór należy pozostawić na kratce na około 10-12 minut, a po tym czasie dokładnie wyszorować ją twardą stroną gąbki, wycierając całość do sucha. Jeśli nie chcesz za każdym razem przygotowywać mieszanki, wykorzystaj gotowy produkt, taki jak ocet gospodarczy Starwax Fabulous 500 ml – wystarczy na wiele zastosowań!

Papka z sody oczyszczonej

Okap jest zabrudzony, a dodatkowo lekko otłuszczony? Dobrym i naturalnym wyborem będzie papka z sody oczyszczonej. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut, stwórz taką papkę, przygotuj miękką ściereczkę, taką jak ścierka Novoclean uniwersalna 33 x 52 cm i przystąp do działania. Sodę nakładaj na zabrudzone miejsca, lekko rozetrzyj i zostaw na kilka minut. Potem zmyj zwilżoną ściereczką aż do pozbycia się białego osadu.

Chemia gospodarcza

Czasem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych produktów. Na punktowe zabrudzenia dobrze sprawdzi się magiczna gąbka 2 szt. – pamiętaj tylko, aby nie stosować jej na produktach wykończonych na wysoki połysk. Może działać matująco.

Do standardowego odtłuszczania powierzchni po kilku dniach używania możesz zastosować taki preparat jak piekarnik i akcesoria czyszczenie i odtłuszczanie Starwax 500 ml. Jest on dostępny w sprayu i działa skutecznie, usuwając tłuszcz i wszelkie zabrudzenia. Czasem jednak zdarza się, że warstwa tłuszczu jest bardzo gruba, zwłaszcza gdy dotąd zaniedbywałeś czynności porządkowe. W takiej sytuacji wykorzystaj preparat w formie aktywnej piany, jak super odtłuszczacz Starwax 500 ml. Jest skuteczny, działa na silne zabrudzenia. Pamiętaj tylko o ochronie ciała, w tym oczu, oraz wietrzeniu pomieszczenia.

Podsumowanie

Na koniec warto dodać jeszcze kilka ogólnych rad odnośnie tego, jak umyć okap. Pamiętaj, że wszystkie preparaty mają swoje wady i zalety. Im częściej czyścisz powierzchnię okapu, tym mniej agresywnych środków do tego potrzebujesz. Jeżeli jednak używasz chemii gospodarczej, zapewnij dobrą wentylację w pomieszczeniu.

Jak wyczyścić wentylator w okapie, gdy jest już bardzo zabrudzony? Tutaj odkurzanie nie pomoże. Najlepiej będzie rozkręcić urządzenie i wymoczyć łopatki wentylatora w płynie z dodatkiem jednego z opisanych wyżej składników. A jak wyczyścić wentylator w okapie, jeśli pozostają nadal niewielkie miejsca, których nie da się rozkręcić? Z pomocą przyjdzie szczoteczka do zębów zamoczona w roztworze czyszczącym.

Wiesz już, jak wyczyścić okap. Jeśli nie jesteś przekonany do standardowych środków domowych, zdecyduj się po prostu na gotowe rozwiązania. Znajdziesz je w asortymencie sklepu Castorama. Pamiętaj też, aby przy okazji gruntownego czyszczenia, w razie potrzeby, wymieniać filtry w okapie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń
Niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy kuchennej jest okap. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a także zebrane w tym artykule i...
Czytaj więcej

Okap podszafkowy – jak wybrać?

Okap podszafkowy – jak wybrać?
Okap podszafkowy stanowi rozwiązanie, które szczególnie sprawdzi się w małych kuchniach, do których nie został również dop...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wyczyścić okap? Skuteczne metody