Jak wyczyścić okap? Skuteczne metody

Jak wyczyścić okap w kuchni, aby poprawnie funkcjonował? Dbanie o porządek w pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki, jest istotne dla higieny i Twojego zdrowia. Okap dodatkowo może wpływać na jakość powietrza w tym niewielkim zwykle wnętrzu oraz całym mieszkaniu. Sprawdź, jak wyczyścić okap kuchenny i zadbać o jego dobrą kondycję.

Przejdź do następnych akapitów:
Jak często myć okap?
Dlaczego czyszczenie okapu jest tak ważne?
Jak wyczyścić okap?
Jak wyczyścić okap krok po kroku?
Okap wyczyszczony na błysk!

Zadaniem okapu jest odprowadzanie oparów kuchennych, które powstają podczas gotowania. Urządzenie zasysa powietrze, odprowadzając je na zewnątrz. Warto pamiętać jednak o tym, że wraz z powietrzem przez okap przechodzi też mnóstwo tłuszczu, kurzu, wilgoci czy oparów gazu, a te osadzają się kolejno na wszystkich elementach Twojego wyciągu – obudowie, kratkach i wreszcie filtrach. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyczyścić okap i kiedy to robić.

Jak często myć okap?
Ważne jest nie tylko to, jak umyć okap, ale i jak często to robić. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk regularnego czyszczenia tego sprzętu. Dzięki temu nie będziesz musiał walczyć z zaschniętym osadem, który trudno usunąć. Nie musisz gruntownie sprzątać okapu kuchennego co tydzień, podczas weekendowych porządków. Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie urządzenia po każdym użyciu – szczególnie że dużo oparów wydziela się podczas smażenia i gotowania bez przykrycia. Jeżeli w kuchni spędzasz sporo czasu, to przynajmniej raz na tydzień należy sprawdzić czystość powierzchni siatkowej. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyczyścić okap z tłuszczu w kilka minut, aby nie tracić potem kilku godzin. Tzw. głębokie czyszczenie warto wykonać minimum raz w miesiącu.

Pamiętaj o elementach widocznych i ukrytych – otłuszczony okap nie wygląda zbyt estetycznie, natomiast zabrudzone elementy utrudniają jego wydajną pracę.

Dlaczego czyszczenie okapu jest tak ważne?
Okap oczyszcza powietrze z nieprzyjemnych i drażliwych zapachów, które szybko roznoszą się po całym domu. Gotowanie wiąże się także z powstawaniem oparów i tłuszczów. Osadzają się one na szafkach kuchennych oraz innych sprzętach, tworząc mało estetyczny i trudny do wyczyszczenia nalot. Dlatego podczas kuchennych działań korzystasz z okapu, który pochłania te nieprzyjemne efekty uboczne gotowania.

Okapy kuchenne ze względu na tryb wykonywanej pracy, dzieli się na pochłaniacze i wyciągi. Warto wiedzieć, jak wyczyścić okap kuchenny, zwłaszcza gdy używasz go w trybie pochłaniacza. W nim praca odbywa się w obiegu zamkniętym, zatem do pomieszczenia po oczyszczeniu wraca to samo powietrze, które zostało wciągnięte. Jeżeli będzie ono przechodzić przez zabrudzone urządzenie, to powróci do Ciebie powietrze wątpliwej czystości. Wyciągi z kolei mają zdolność wyprowadzania powietrza na zewnątrz. Takie urządzenie AGD pozwala nie tylko pozbyć się zapachów i oparów znad kuchenki, ale także poprawia wentylację całego mieszkania! Nieco inaczej będzie także wyglądać czyszczenie okapu do zabudowy, a inaczej wiszącego samodzielnie sprzętu. 

Jeżeli jesteś dopiero na etapie planowania mieszkania lub czeka Cię remont, warto zastanowić się, jakiego typu urządzenie sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu. Przeczytaj artykuł: Okap czy pochłaniacz – co wybrać do kuchni?

jak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okap

Jak wyczyścić okap?
Istnieje kilka sposobów na to, jak czyścić okap. Wybierz ten, który pasuje nie tylko do urządzenia i materiału, z którego zostało wykonane, ale również jest dla Ciebie wygodny i łatwy. Przed rozpoczęciem mycia odłącz okap od źródła zasilania. Zadbaj też o ochronę dłoni, na przykład zakładając rękawice wielofunkcyjne.

Sprawdzone sposoby na usuwanie zabrudzeń z okapu to:

1. Woda z dodatkiem płynu do naczyń

Aby skutecznie wyczyścić okap kuchenny, nie musisz sięgać po trudno dostępne środki czyszczące, szczególnie jeśli dbasz o sprzęt regularnie. Wówczas do usunięcia powstałych zabrudzeń wystarczającą będzie ciepła woda, do której warto dodać odrobinę płynu do naczyń. Roztworem wystarczy zwilżyć ściereczkę lub gąbkę i dokładnie przetrzeć wszystkie elementy okapu.

2. Oliwka dla niemowląt

Zastanawiasz się, czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oliwka pielęgnacyjna ma świetne właściwości czyszczące. Urządzenie ze stali nierdzewnej dobrze też myć detergentami na bazie tłuszczu. 

Kiedy na okapie pojawiają się większe warstwy tłuszczu niż zwykle, możesz zastosować oliwkę dla dzieci, by rozpuściła tłuste zabrudzenia. Oliwkę nakładaj na okap przy użyciu gąbki, przykładaj do zabrudzeń zwilżoną w gorącej wodzie ściereczkę, aby lepiej rozpuścić plamy, a następnie twardą stroną gąbki przecieraj brud, na końcu usuwając resztki oliwy przy użyciu papieru lub ściereczki.

3. Rozpuszczalnik do farb

Alternatywą dla wymienionych sposobów może być użycie rozpuszczalnika do farb. To patent szczególnie polecany w przypadku zabrudzeń powstałych w trudno dostępnych miejscach. Rozpuszczalnik nalewaj do pojemnika i maczaj w nim niewielki pędzelek. Dokładnie przecieraj nim zabrudzenia, a po ich usunięciu całość zmyj ciepłą wodą z płynem do naczyń. Pamiętaj, aby podczas tego procesu, zadbać o dobrą wentylację wnętrza. Metody tej należy uprzednio wypróbować na niewielkim fragmencie okapu, by sprawdzić, czy użycie rozpuszczalnika nie wpłynie niszcząco na materiał wykonania wyciągu. Dotyczy to zwłaszcza okapów w niestandardowych kolorach.

4. Woda z octem

Kiedy Twoim problemem jest przede wszystkim pozbycie się zabrudzeń z wnętrza okapu, niezawodnym sposobem jest zastosowanie sprayu, który wykonasz z wody i octu. Do tego przyda się oczywiście niewielki opryskiwacz, którym spryskasz kratkę okapu. Roztwór należy pozostawić na kratce na około 10-12 minut, a po tym czasie dokładnie wyszorować ją twardą stroną gąbki, wycierając całość do sucha. Jeśli nie chcesz za każdym razem przygotowywać mieszanki, wykorzystaj gotowy produkt, taki jak ocet gospodarczy – wystarczy na wiele zastosowań!

5. Papka z sody oczyszczonej

Okap jest zabrudzony, a dodatkowo lekko otłuszczony? Dobrym i naturalnym wyborem będzie papka z sody oczyszczonej. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut, stwórz papkę, przygotuj miękką ściereczkę i przystąp do działania. Sodę nakładaj na zabrudzone miejsca, lekko rozetrzyj i zostaw na kilka minut. Potem zmyj zwilżoną ściereczką aż do pozbycia się białego osadu.

6. Chemia gospodarcza

Czasem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych produktów. Na punktowe zabrudzenia dobrze sprawdzi się gąbka – pamiętaj, tylko aby nie stosować jej na produktach wykończonych na wysoki połysk. Może działać matująco.

Do standardowego odtłuszczania powierzchni po kilku dniach używania możesz zastosować specjalny, odtłuszczający preparat. Jest on dostępny w sprayu i działa skutecznie, usuwając tłuszcz i wszelkie zabrudzenia. Czasem jednak zdarza się, że warstwa tłuszczu jest bardzo gruba, zwłaszcza gdy dotąd zaniedbywałeś czynności porządkowe. W takiej sytuacji wykorzystaj preparat w formie aktywnej piany. Jest skuteczny, działa na silne zabrudzenia. Pamiętaj tylko o ochronie ciała, w tym oczu oraz wietrzeniu pomieszczenia.

jak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okapjak-wyczyscic-okap

Jak wyczyścić okap krok po kroku?
Na koniec warto dodać jeszcze kilka ogólnych rad odnośnie tego, jak umyć okap. Pamiętaj, że wszystkie preparaty mają swoje wady i zalety. Im częściej czyścisz powierzchnię okapu, tym mniej agresywnych środków do tego potrzebujesz. Jeżeli jednak używasz chemii gospodarczej, zapewnij dobrą wentylację w pomieszczeniu.

Jak wyczyścić wentylator w okapie, gdy jest już bardzo zabrudzony? Tutaj odkurzanie nie pomoże. Najlepiej będzie rozkręcić urządzenie i wymoczyć łopatki wentylatora w płynie z dodatkiem jednego z opisanych wyżej składników. A jak wyczyścić wentylator w okapie, jeśli pozostają nadal niewielkie miejsca, których nie da się rozkręcić? Z pomocą przyjdzie szczoteczka do zębów zamoczona w roztworze czyszczącym.

A jak wyczyścić filtr węglowy w okapie? Większość filtrów węglowych ma charakter jednorazowy − po upływie terminu jego przydatności do użycia trzeba wymienić go na nowy. Jeżeli jednak masz do czynienia z filtrami węglowymi wielorazowymi, możesz je wyjąć, płukać w ciepłej wodzie bez detergentów, a następie włożyć do piekarnika ustawionego na 70 stopni C na 2 godziny. Tak regenerowany filtr jednak po pewnym czasie także straci przydatność do użycia. 

Okap wyczyszczony na błysk!
Wiesz już, jak wyczyścić okap. Jeśli nie jesteś przekonany do standardowych środków domowych, zdecyduj się po prostu na gotowe rozwiązania. Znajdziesz je w asortymencie sklepu Castorama. Pamiętaj też, aby przy okazji gruntownego czyszczenia, w razie potrzeby, wymieniać filtry w okapie.

Szukasz okapu do mieszkania? Sprawdź ranking najlepszych urządzeń!

Data publikacji: 01.10.2015